1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt’te ara seçim olacak mı?
Siirt’te ara seçim olacak mı?

Siirt’te ara seçim olacak mı?

Hatip Dicle’nin vekilliği YSK tarafından düşürülünce BDP’li Bağımsızlar Meclis’e girmeme kararı aldı.

A+A-

BDP’li Bağımsız Aday Hatip Dicle’nin (Yüksek Seçim Kurulu) YSK tarafından vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar TBMM’ye girmeme kararı aldı. Bağımsız Milletvekilleri, YSK’nın Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını değerlendirmek üzere bugün Diyarbakır’da bir araya geldi. Bağımsızlar adına açıklama yapan Şerafettin Elçi, “Somut bir adım atılıncaya kadar Meclis’e gitmeyeceğiz” dedi.

ARA SEÇİM GÜNDEME GELECEK

Anayasa uyarınca ara seçime gidilebilmesi için TBMM 28 milletvekilinin boşalması ya da bir il veya seçim çevresinin TBMM’de üyesinin kalmaması gerekiyor. Eğer Başkanlık Divanı’nın kararı doğrultusunda devamsızlık yaptırımı uygulanarak bağımsızların milletvekilliklerinin düşürülmesi gündeme gelirse bu durumda 35 sandalye boşalacağı için 3 ay içinde ara seçime gidilecek. Bu süreçte bağımsızların milletvekilliklerinden istifa etmeleri gündeme gelirse, bu konuda kararı yine TBMM Genel Kurulu verecek.

İstifaların Genel Kurulda kabulü için 276 milletvekilinin “kabul” oyu aranacak. İstifa yoluyla 35 üyeliğin boşalması da ara seçim sonucunu gündeme getirecek.

Bu haber toplam 3301 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!