1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Siirt’te Akabe Yolunda Doğa Yürüyüşü
Siirt’te Akabe Yolunda Doğa Yürüyüşü

Siirt’te Akabe Yolunda Doğa Yürüyüşü

Siirt'in Botan Vadisi’nde tarihi 3 bin 500 yıllık Akabe Yolu'nda doğa yürüyüşü gerçekleştirildi

A+A-

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü'nce Botan Vadisi'ni Siirt'e bağlayan yol olarak bilinen tarihi Akabe'de düzenlenen 2. Doğa yürüyüşü'ne; Vali Mustafa Tutulmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili adayı Prof. Dr. Yasin Aktay, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, Siirt Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Murat Erman, , Vali yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın, Şanlıurfa  Orman Bölge Müdürü Mehdi Özyer, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, Kurum müdürleri, çok sayıda doğa sever ve vatandaşlar katıldı.

Siirt E tipi kapalı cezaevi önünde başlayan yürüyüş 3 bin 500 yıllık Akabe Yolu'nun geçilmesinin ardından Botan çayı kenarında son buldu.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz burada gazetecilere yaptığı açıklamada;”Siirt’te bu yıl 2. Düzenlenen doğa yürüyüşünün amacının 3 bin 500 yıllık tarihi “Akabe Yolu”nu keşfetmek ve Botan vadisinin eşsiz doğa güzelliğini turizme kazandırmak olduğunu” belitti.

Tarihi yolun korunması gerektiğini belirten Vali Tutulmaz, "Bu vadide gördüğünüz üzere çok harika güzellikler var. Bunları hem keşfediyoruz, hem de sağlıklı bir hayatın parçası haline getirmiş oluyoruz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili adayı Aktay, yürüyüş sırasında Türkçe, Kürtçe, Arapça türkü söyledi.

Siirt'in her parçasında birbirinden güzel keşfedilmeyi bekleyen güzellikler olduğunu ifade eden Aktay,"Yıllarca devam eden terör belası yüzünden Türkiye'nin bu bölgesinde özellikle Siirt'in sahip olduğu bu güzellikler insanların gözüne ve gönlüne hitap edemiyor. Hitap etmeyince de buralardaki kötülükler insanların zihinlerine aksediyor. Acılar, gözyaşı ve hüzün yansıyor insanlara. Oysa Allah'ın yaratmış olduğu bu muhteşem güzellikleri görmek ve bunun şükrünü eda etmek gerekiyor.Botan Vadisi'ndeki tarihi yapının, halen ayakta durmasının geçmişte bu bölgede çok önemli medeniyetlere ev sahipliğini yaptığının  göstergesidir.” dedi.

Aktay, bu tür etkinliklerin bölgenin tanıtımına ve turizmine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
Vali Tutulmaz ve beraberindeki heyet daha sonra Akabe yolu üzerinde bulunan Kırmızı Han’da incelemelerde bulundu.

Siirt’teki Akabe; Milattan Önce 3.500 yıllarında burada hüküm süren Asurlular tarafından yapılmıştır. Siirt Akabesi, Siirt ve Doğu Anadolu’yu Mezopotamya ve Suudi Arabistan yarımadasına bağlayan önemli geçitlerden birisidir. Dünyada 3 tane olan Akabe’nin bir tanesi Suudi Arabistan yarımadasında Peygamber Efendimizin de hayatında geçen Akabe Biatı olarak bilinen yerdir. Diğeri Hindistan yarımadasında yer almaktadır.

doga6.jpgdoga5.jpg

doga1.jpgdoga2.jpgdoga3.jpgdoga4.jpg

Bu haber toplam 2940 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!