1. YAZARLAR

  2. Diyaeddin Temiz

  3. Siirt’te Ak Parti Kadın bir milletvekili çıkarmalı mı?
Diyaeddin Temiz

Diyaeddin Temiz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siirt’te Ak Parti Kadın bir milletvekili çıkarmalı mı?

A+A-

Evet. Çünkü;

1- Ak Parti’ye oy veren seçmen içinde kadın seçmenler % 3 oranla erkek seçmenden fazladır. Kadın seçmenin Ak Parti’ye olan sadakati erkek seçmeninden fazladır.

2- Feodal aile yapısından her geçen gün uzaklaşan toplumumuzda bireyselleşen insanlar ailelerinden bağımsız kendilerinin de muhattap alınmasını istemektedir. Vekillerin ve tüm kademelerdeki başkanların erkek olması nüfusun %50’lik yükünün sadece kadın kolları üzerinde bırakılıp daha yüksek başarı beklenmesi tutarsızdır.

3- Muhafazakar bir toplumda kadın adaya sıcak bakılmaması tezi temelsiz ve bilimsel gerçeklikten uzaktır. Araştırmalar HDP seçmenin de en az Ak Parti seçmeni kadar muhafazakar olduğunu göstermektedir. Kendini bir kadın hareketi olarak da tanımlayan HDP’nin bölgedeki oy grafiği ortada. Aynı şekilde katı bir erkek partisi görüntüsünü Siirt’te veren Ak Parti’nin de oy grafiği ortada. Dolayısıyla Ak Parti’nin bireyselleşen muhafazakar kadına kocası üzerinden ulaşması hatalı bir stratejidir.

4- Bölgede aile yapısı içinde kadın önemli bir aktördür. Kadının koca baskısı her geçen gün azalmakta. Bu azalmaya rağmen kadına erkek üzerinden ulaşmanın ısrarı devam etmekte. Sosyal yardımlaşma projeleriyle tüm evlere girebilen Ak Parti, icraatlarını etkin anlatabilmede Kadın Vekil potansiyelini hiç tartışmayarak büyük bir hata yapmaktadır.

Bu yazı toplam 3634 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
6 Yorum