1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Siirtspor taraftardan memnunmuş
Siirtspor taraftardan memnunmuş

Siirtspor taraftardan memnunmuş

Sabah Gazetesi 17.01.2010 tarihli Pazar günkü Ek’inde Müjgan Halis tarafından kaleme alınan haberde Siirtspor “Türkiye’nin seyyah takımı” olarak tarif edildi.

A+A-

Gazeteye açıklamalarda bulunan takımın hocası Emrah Bayraktar kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle adeta günahlarını örtbas etme çabasına girdiği anlaşıldı. Kulüp yönetimi tarafından daha önceleri futbolcular Siirt’e gelemiyorlar şeklinde (ki bu Siirt insanına bir hakarettir) verilen açıklamalarda takım hocası tarafından ağız değiştirildi. Emrah hocaya göre Siirt’te çalışılacak bir tesis yok muş! Gazetede bir başka yanıltıcı bilgi ise; Siirtspor taraftarının takımlarına olan desteğinden Emrah hoca son derece memnunmuş. Hangi taraftar? Takımın maçlarına davullarıyla almadığınız, sahadan, takımın renklerinden ayırdığınız taraftar mı? Bakalım Taraftarlar Derneği’nin konuyla ilgili tavrı ne olacak…

 


Türkiye'nin 'seyyah' takımı

MÜJGÂN HALİS / Sabah Gazetesi

17.01.2010

Üçüncü ligde play off'a kalan Siirtspor'un bütün oyuncuları, teknik ekibi ve yöneticileri İstanbul'da yaşıyor ve takım her maçına deplasmandaymış gibi hazırlanıyor

Siirt ve futbol... Bu iki sözcük size neyi çağrıştırıyor? Evet, doğru anımsadınız, ünlü Siirt Jetpa'yı ve onun malum başkanı Fadıl Akgündüz'ü. Fakat bu iki isim geçmişte kaldı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü eskilerin Süper Lig'de oynayan Siirt Jetpa'sı şimdilerin Siirtspor'u olarak, 3. lig 5. grubun liderliğini garantiledi. Peki takımın başkanı kim? Fadıl Akgündüz! Ancak eskiyle yeni arasında farklar da var elbette. En önemli fark ise, Süper Lig'i kafaya koyan Siirtspor'un, kendisine üs olarak Siirt'i değil, İstanbul'u seçmesi. Siirtspor'un yöneticileri, teknik adamları, futbolcuları her şeyi İstanbul'da ve onlar kendi sahalarında bile oynamak için iki haftada bir THY'nın Batman uçağını doldurarak Siirt yollarına düşüyor. Deplasman ise, adı üzerinde deplasman. O hafta kiminle oynuyorlarsa ver elini o kent...

 

Siirt'te antrenman yapacakları tesislerin eksikliği nedeniyle, İstanbul'u tercih ettiklerini söylüyorlarsa da, spor camiasında futbolcuların Siirt'te yaşamak istemedikleri için İstanbul'u şart koştukları yüksek sesle söylenen bir neden. Ancak futbolcuların şansı sadece İstanbul'da yaşamakla da bitmiyor. Hiçbir 3. lig takımında görülmeyen başka şaşırtıcı olanakları da var Siirtspor oyuncularının. Bunlardan biri, sözleşmeye imza atılır atılmaz altlarına çekilen Honda Civic arabalar. İkincisi, Maslak'ta futbolcular için kiralanmış özel daireler. Bir diğeri de, özellikle bekâr futbolcular için yine Maslak'ta kurulan ve sağlıklı beslenmeleri için özel yemeklerin hazırlandığı bir yemekhâne ve dinlenmeleri için ayrılan özel bir dinlenme tesisi. En yaşlı futbolcularının 26 yaşında olduğu Siirtsporlu futbolcular, kendilerine tanınan bu olanaklara karşılık bulundukları grupta liderliği şimdiden garantilediler ve play off'a çıkmaya hak kazandı. Biz de Türkiye liglerinin bu en seyyah takımını merak ettik ve onların Zekeriyaköy'de antrenmanlarını yaptıkları Orhan Keçeli Spor Tesisi'nin kapısını çaldık, Evliya Çelebi'nin bile 'eyvallah' edeceği durumlarını onlardan dinledik.

 

Takımın genç teknik direktörü Emrah Bayraktar (33), Galatasaray ve Türkiye Futbol Federasyonu'ndan tanıdık bir isim, üstelik Türkiye'de UEFA tarafından verilen prolisans sahibi 20 teknik adamdan biri. 2009'un temmuz ayında Siirtspor yöneticilerinden aldığı teklifi kabul ettiğinde, takımda hiç futbolcu olmadığını söyleyerek başlıyor sohbetimize. Galatasaray'ın dışında, Gaziantep Büyükşehir ve Orduspor'da çalışan Emrah Hoca, takımın yüzde 74'ünü Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor altyapısından oluşturmuş: "Takımı iki hafta içinde oluşturduk. En büyük başarımız budur." Konuşmamızın bu kısmında "İstanbul'da kalmak da bir avantaj oluşturmuştur," elbette diye soruyoruz ve şu yanıtı alıyoruz Emrah Bayraktar'dan: "İstanbul'da olmanın avantajları var. Ama şunu da göz ardı etmemek gerekiyor, biz bu takımın işçileriyiz. Siirt'te şu anda bir profesyonel takımın çalışacağı ve barınacağı tesisler yok..." Emrah Hoca bir haftalık tempolarını ise şöyle anlatıyor: "Maçımız Siirt'teyse bir-iki gün önceden orada oluyoruz. Siirt'e gitmek için, Batman ya da Diyarbakır'a uçakla gidiyoruz. Batman'dan bir saatte Siirt'e geçiyoruz, orada polisevinde konaklıyoruz, ertesi gün maçımız oluyor. Maçtan hemen sonra da otobüse binip havaaalanına geliyoruz ve pazar akşamı İstanbul'da oluyoruz. Pazartesi tekrar antrenman sahasındayız." Türkiye'de batıda oynanan futbol ile doğuda oynanan futbol arasında farklılıklar olduğunu anlatıyor Emrah Hoca: "Doğuda saha koşullarından ve atmosferden dolayı mücadele gücü yüksek maçlar oynanıyor." 3. lig 5. gruptan lider olarak çıkarken çok zorlanmamışlar bu yüzden; futbolcu seçimlerinde bu etkeni gözetmişler: "Bizim için lig yeni başlıyor çünkü grup içinde oynadığımız maçlar bir araç, bizi play-off ligine götürdü," diyorlar. Bayraktar, Siirt'te yaşamalasar da, iki haftada bir karşılaştıkları taraftarlarının desteğinden çok memnun: "Bir zamanlar Süper Lig'i görmüş, kendi şehrine Galatasaray'ı, Fenerbahçe'yi getirmiş bir takım Siirtspor. Şu ana kadar kendi evimizde maç kaybetmedik. Bu, takımla seyirci arasında ne kadar pozitif bir etkileşim olduğunu da gösteriyor."

HEDEFLERİMİZ VAR
RAŞİT SEVİNDİR (23)

"Futbola Okmeydanı'ndaki Ali Rıfat Paşa kulübünde başladım. 10 yaşımda Fenerbahçe'ye geldim, 19'uma kadar Fenerbahçe paf takımındaydım. Turgutluspor ve son olarak da Siirtspor. Siirtspor'a arkadaşlarımın teşviğiyle geldim. Milli takımdan tanıdığım arkadaşlarım ve Emrah Hoca'nın burada olması, bu kararı almamı sağladı. Siirtspor'u bir hedefi olduğu için tercih ettim. Bu hedef de Süper Lig'e çıkmak. Ve biz bu hedefi gerçekleştireceğiz, çabamız bunun için."

FARKLI BİR TAKIMIZ

VEYSEL AKSU (24)

"Annem babam Siirtli, ama ben Turgutlu'da büyüdüm. Takımın iki Siirtli futbolcusundan biriyim. Bursa altyapısında başladım. Ardından Bursa Merinos, Kayseri, Gaziantep Büyükşehir ve Samsunspor'da oynadım. Takıma hedeflerini duyarak geldim. Siirtspor oyuncusu olmak 'farklılık' demek. Yolculuk elbette yoruyor insanı ama tatlı bir yorgunluk."

BURADA GELİŞECEĞİM

VOLKAN BEKÇİ (22)

"Samandıraspor'da oynadım, bir sene sonra Galatasaray'a transfer oldum. Galatasaray'dan sonra Gaziantep Büyükşehir'de bir sene kiralık kaldım, ardından Altay, Beylerbeyi ve en son Siirtspor... Burayı öncelikle futbolculara verilen değer yüzünden tercih ettim. Kendimi burada daha çok geliştireceğimi düşünüyorum. Sürekli seyahat etmek yorucu ama yönetim burada çalışmamızı uygun gördüğü için, burada olmak durumundayız. Doğu takımı olduğu için önceleri biraz tedirgin oldum, ama oynadıktan sonra bir sorun olmadığını gördük."

SANATKÂR GİBİYİZ

SEZER SEZGİN (23)

"Siirt'e Beşiktaş'tan geldim. Mevkiim sol bek. Siirt'e gelmemin nedeni çok fazla: Siirtspor bütün futbolcuların isteyeceği bir kulüp. Çünkü futbolculara çok değer veriliyor. 'Futbolcu sanatkâr gibidir,' derler, bunu hissedebiliyoruz. İstanbul'da olmak bir avantaj ama Siirt'te de olabiliriz. Seyircilerimizin desteğiyle deplasman duygusu yaşamıyoruz."

ŞAMPİYONLUK İÇİN GELDİM

ÖMER KAPLAN (26)

"Futbola dokuz yaşında Altayspor okulunda başladım. Allah'a şükür artık Siirtspor'dayım. Hem futbolumun gelişmesi hem de milli takımlardan tanıdığımız arkadaşlarımızla şampiyonluğu tatmak için geldik. Kendi sahamıza uzak yaşıyoruz ama bu bizim için problem değil çünkü gittiğimiz zaman taraftarımız bizi bağrına basıyor. Tribünler de yeteri kadar doluyor. İleride güzel bir tesis yapılırsa, Siirt'te futbolu yaşamak isterim."

GÖZÜM KAPALI GELDİM

MEHMET YILMAZ (21)

"Defans mevkiinde stoper olarak oynuyorum. Futbola sekiz yaşında Bursaspor altyapısında başladım, 18 yaşıma kadar oradaydım. A takımına kadar yükseldim. Bursa Merinos'ta ve Turgutluspor'da kiralık oynadım. Genç milli takımlarda Avrupa şampiyonluğunu tattım. Hocalarımızı ve birçok arkadaşımı önceden tanıyordum, Siirtspor'a bu yüzden gözüm kapalı geldim diyebilirim."

 

http://sabah.com.tr/Ekler/Pazar/Guncel/2010/01/17/turkiyenin_seyyah_takimi

 

Bu haber toplam 4008 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!