1. YAZARLAR

  2. Abdurrezzak Çelik

  3. Siirt'siz Yumurta Bayramı
Abdurrezzak Çelik

Abdurrezzak Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Siirt'siz Yumurta Bayramı

A+A-

Eylül ayının ilk haftasında Yalova’da düzenlenen Yumurta Bayramı şenliği, Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Dilşad Ceyhun Taşkın ve Milletvekili Osman Ören ile farklı şehirlerde şehrimizi temsilen faaliyet gösteren dernek ve vakıf temsilcilerinin katılımıyla kutlandı.

Yumurta Bayramı Siirt’te her yıl Mayıs ayında düzenlenir. Bayramda bütün evlerde yumurta kaynatılır. Şeyh Halil-ül Fert Mezarlığı yakınında düzenlenen bayramda erkekler tarafından çeşitli oyunlar oynanır; yarışmalar düzenlenir. Rengârenk boyanmış yumurtalar tokuşturulur. Ertesi gün Şehril Memelik (Nişanlı Teşhiri ) günü düzenlenir ve her aile müstakbel gelinini alıp Şeyh-ül Tirki tepesindeki Şeyh Osman mevkiine giderek eğlencelere katılır. Kısacası bu bayram zamanı, mekanı, örf ve adetleriyle bir bütün olarak Siirt’te hastır.

Siirt’e özgü bir etkinliğin, özüne aykırı bir şekilde yalnızca Siirtlilerin yoğun yaşadıkları bir olmasının dışında başka hiçbir bir özelliği olmayan bir yerde yapılması Siirt’in tanıtımı ve yüz yıllardır nesilden nesle aktarılan bu kültürel değerin yaşatılmasına ne katkısı olmuştur? Bayramın kutlanması gereken mekânda ve zamanda Siirt’te hazır bulunmayan ekâbir, neden bir şehrin tanıtımın en gerçekçi bir şekilde o şehirde yapılan etkinliklerle olacağı hakikatini göz ardı etmişlerdir?

Bir şehrin kültürel zenginliklerinin ortaya çıkarılması ve yaşatılması için Valilikler, Belediyeler, Siyasi Parti Temsilcilikleri ve Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli etkinlikler düzenler, böylece o şehrin tanınırlığının artmasına ve şehrin gelişimine katkıda bulunurlar.

Bu etkinliğin Siirt’e özüne uygun şekilde yapılması halinde başta Yalova’daki Siirtliler Derneği ve diğer illerdeki dernekler Siirt’e davet edilir. Her dernek üyesi bulundukları yerlerden etkinliğe katılım için gereken çalışmaları yapar ve her beş kişiden biri dahi başka şehirlerden bir arkadaşını getirirse bile bu yapılan etkinlik bir anlam kazanırdı. Hem Siirt’te sosyal bir etkinlik yapılır hem de buraya gelenler Siirt’i tanır, gezer ve sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla Siirt’in tanıtılmasına katkıda bulunurdu. Böylece etkinlik kültürel bir değer kazanır ve şehir birkaç günlüğüne olsun değişik bir hava kazanırdı. 

Bizim yapamadığımızı yapan Yalova Siirtliler Derneğine bu geleneğimizi hatırlayıp yaptığı etkinlik için teşekkür ediyorum. Benim burada yazdıklarım bu derneğin etkinliğini eleştirmek değildir. Onlar kuruluş amaçlarına uygun bir şekilde yüzlerce kilometre uzakta Yalova ve çevresindeki Siirtlilerin memleket özlemlerini gidermeye çalışmış ve hemşerilerimizi bir araya getirmişlerdir. Eleştirim Siirt’teki yetkililerin yapması gereken bir etkinliğin yapılmamasıdır. Üstelik yap(a)madıkları bir etkinlik için başka yere giderek arz-ı endam etmeleridir.

Burada görev yapanların üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bakın Siirt’in fıstık ekonomisini canlandıran eski valimizi Nuri Okutan’ı hala unutmadık, her yıl fıstık sezonunda yaptığı çalışmaları ve Siirt’te katkısından bahsediyoruz.

Yapacağı çalışmalarla Siirt’e mal olacak idareciler, yöneticiler ve siyasetçiler görmek istiyoruz.  Unutulmamalıdır ki tarih çalışanı, üreteni, geliştireni, yeni şeyler ortaya koyanı hatırlar ve kaydeder.

Herkesin tarih sahnesinde yer alan çalışmalar yapması dileğiyle…
 

Bu yazı toplam 3395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum