1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirtliler neden aktif siyasette değiller?
Siirtliler neden aktif siyasette değiller?

Siirtliler neden aktif siyasette değiller?

Siirtlilerin aktif siyasetle ilişkilerini, mesafelerini sorduk, soruşturduk.

A+A-

Siirtlilerin, aktif siyasette pek yer almadıkları, mesafeli durdukları görülüyor. Siyasi konulara, siyaset dünyasına aslında çok iyi vakıf olmalarına rağmen aktif siyasete yer almadıkları ya da genç yeteneklerini yönlendirmedikleri için lokomotifte değil sürekli vagonda yer alıyorlar.

SİİRTLİLER.NET ARAŞTIRMA DOSYASI

Siyasetin toplumsal kazanımlarının yanında bireysel faydalarının da çok olduğu belirtilmektedir. Siyaset; teşvik ediyor,  tahrik ediyor, deneyimleri arttırıyor. Kişiyi araştırmaya, gözlemlemeye ve bu becerileri geliştirmeye zorluyor.

Siirtlilerin aktif siyasetteki rolünü İstanbul-Fatih’te inceledik. Türkiye’nin her bölgesinde Siirtlilerle ilgili benzer durum hakim. Sadece Kadınlar Pazarı bölgesinde 10’a yakın Siirt dernekleri olmasına rağmen aktif siyasetçi sayımız pek zayıf. Dernekler, üyelerini siyasete yönlendirmede daha başarılı olmaları görüşü hakim.

Aktif siyasetin içerisinde yer almış ve halen de devam eden Siirtlilerle görüştük. Fikirlerini sorduk, tespitlerini dinledik. İşte onlardan bazıları:

Not: Yapılan röportajların tamamını ay sonu çıkacak olan Siirtliler.Net Gazetemizden takip edebileceksiniz.

Edip Tekkol

İstanbul SİDER’in de Kurucu Üyeleri arasında bulunmaktadır.

Fatih’teki Siirtliler’in yakından tanıdığı bir isim olan Edip TEKKOL, uzun yıllar Fatih Belediye Başkan Yardımcılığı ile Bakırköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Mart 2009 Mahalli Seçimlerinde MHP Fatih Belediye Meclis Üye 1. Sıra Adayı olan TEKKOL, Siirtliler’in siyasetle ilişkisini şu sözlerle ifade etti: “Siirtliler aslında siyasetleedip tekkol uğraştılar. Değişik birçok partilerin çeşitli kademelerinde yer aldılar. Bu geçmişten beri böyle… Aktif siyasette rol alan birçok hemşerimiz bulunuyor. Nüfusumuza göre veya aktif siyasette daha güçlü yer alan diğer memlekettekilere oranla zayıf olduğumuzu söylüyorsunuz. Evet, bu konuda haklısınız. Siyasete girme niyetinde olanı veya siyasette bir yere gelme gayretinde olanları beğenmiyoruz hiç. En küçük bir ilgisizliği karşısında direk eleştiriyor, yok sayabiliyoruz. Oysa daha çok sahiplenmemiz gerekiyor. Fatih ilçesinde bir ara yapmış olduğumuz araştırmada tam 50 Bin Siirtli seçmen olduğunu tespit ettik. Ailelerden ya da Siirtli nüfusundan bahsetmiyorum. Fatih’te sadece Siirtli seçmen sayısı 50 Bin. Fatih’teki Bu 50 Bin insan ortak hareket ettiğinde Belediye Başkanlığında da, Milletvekilliğinde de söz sahibi olur.

İstanbul’da, seçilmek için birçok hemşehrimiz değişik partilerden Aday oluyorlar. Fert olarak aktif siyasette varlar. Ancak onları seçmek için bizler müşterek hareket etmiyoruz. İnşallah bundan sonra bu birlikteliği sağlarız. 

 

 

Gazanfer Koyuncu

CHP Fatih İlçe Eğitim Sekreteri. SHP’de Siirt milletvekilliği yapmış olan Erdal Koyuncu ile amca çocukları. CHP Siirt İl Başkanı Muhdi Koyuncu ile de amca çocukları. 2007 yılında CHP’den İstanbul gazanfer koyuncumilletvekili aday adayı idi. Siirtlilerin siyasetle ilişkisini değerlendiren Gazanfer Koyuncu, Siirtliler.Net’e şu açıklamalarda bulundu: “Siirtliler, siyaset dünyasında bulunmuyor değiller, bulunuyorlar. Ancak profesyonellik konusunda eksiklikler var. Sürekli saf değiştiriliyor. Genelde sağ partilerde siyaset yapılıyor ve hangi parti daha ağırlıktaysa o partiye doğru bir yöneliş var. Sağ’da önce Demokrat Parti’ye, sonra ANAP’a ve şimdi ise AKP’ye yöneliş hâkim. Bu durum güçlüden yana olma alışkanlığını kazandırıyor.”

 

Abdulbasit Aydın

Ak Parti öncesinde Fazilet Partisi’nden Mahalle ve Gençlik yönetiminde çalışan, Ak Parti kurulmasıyla yeni partisinde siyasete devam eden Abdulbasit Aydın, 2007 genel seçimlerinde İstanbul 2.Bölgeden milletvekili aday adayı olmuştu. Aydın, Siirtlilerin siyasetle ilişkisini şu abdulbasit aydınsözlerle değerlendirdi: “Siyasetin içinde olmayan söz hakkını kaybetmiş olur. Direksiyon başına geçmek gerekiyor. Ayrıca konuyu sadece bölgecilik olarak bakmak istemiyorum. Bölgecilik yapınca insanları sınıflara ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Daha çok inanç birlikteliği yapılmalıdır diye düşünüyorum. Bu birliktelik içerisinde bulunanlar, bunu tesis edenler asla taviz vermemelidirler. Birçok insanımız siyasetten kaçıyor. ‘siyaset yalan işidir’ anlayışını artık kırmak gerekiyor. Son olarak şunu söylemek isterim; siyasetin içinde olmayan söz hakkını kaybetmiş olur.”

Bu haber toplam 4791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!