1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirtliler İstanbul’da bir araya geldiler
Siirtliler İstanbul’da bir araya geldiler

Siirtliler İstanbul’da bir araya geldiler

İstanbul SİDER’in açılış ve aylık sohbet toplantısı etkinliğinde “Siirtliler Federasyonu”nun ciddi ilk adımı atıldı. Gecede kimler yoktu ki…

A+A-

Başkanlığını Aydın Candabakoğlu’nun yapmış olduğu SİDER’in açılışı ile bir süredir ara verilen aylık sohbet toplantılarının dördüncüsü dün gece bir arada yapıldı. Açılışın konuğu İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, aylık sohbet toplantısının konuğu ise Hedef Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak idi.

KATILIM GENİŞTİ

Siirt, Diyarbakır, Yalova, Bursa, Kocaeli illerindenki derneklerin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra İstanbul’daki Tillo, Eruh, Pervari, Şirvan, Fersaf, Fisken, Halenze ilçe ve köylerinin dernek yönetici ve temsilcileri de etkinlikte hazır bulundu. Siyasetten-bürokrasiye, iş dünyasından-esnafına, sanatından-öğrencisine kadar toplumun birçok kesiminden ve meslek kuruluşundan da katılım vardı.

YEREL VE ULUSAL BASIN

“Siirtliler.Net ile Mücadele Gazetesi’ne Teşekkür”

Geceye yerel basınımızdan Mücadele Gazetesi’nden Cumhur Kılıççıoğlu, Siirtliler.Net’ten Eyüp Güzel katılırken, ünlü Haberci programından tanıdığımız gazeteci Coşkun Aral ile Fox TV gibi farklı birkaç ulusal medyanın temsilcileri ve çalışanları da ilgi gösterdiler. Başkan Aydın Candabakoğlu, yerel medyamız ile ilgili yaptığı açıklamada “Cumhur Kılıççıoğlu’nun Mücadele’si olmasaydı biz bu başarıyı sağlayamazdık. Eyüp Güzel, Siirtliler.Net sitesi olmasaydı dünyanın dört bir yanındaki Siirtliler bizim yaptıklarımızdan haberdar olmayacaktı” ifadelerine yer vererek Siirtliler adına teşekkürlerini geceye kattı.

BAŞKAN CANDABAKOĞLU’NUN YÖNETİME NEZAKETİ

Siirtlilerin bu geceyle, geceye katılanlarla birlik ve beraberliği artık sağlamıştır yönünde açıklamalara yer veren başkan Aydın Candabakoğlu, gelinen bu noktada yönetiminin önemli payının bulunduğunu anımsattı. “Yönetim kurulu kardeşlerim beni yalnız bırakmasınlar, müsaadelerinizle onları kürsüye davet etmek istiyorum” şeklinde nazik davranışıyla derneğin yöneticilerini tüm katılımcılara tanıttı. Yöneticiler: Lütfü Öztanık, Raci Özdabakoğlu, Metin Demir, Mesut Altunç, İhsan Aksu, Faruk Aykut, Ahmet Seçim Güldoğan, Doç.Dr.Hüseyin Bilgin, Ayaz Akkoyun, Sait Yıldırımer, Nimet Aytekin, Hikmet Sırma bulunurken fahri yönetim kurulu üyesi ve dernek binasını tahsis eden Ali Nafiz Soysal da kürsüdeki yerini aldı. Başkan Candabakoğlu, yüzün üzerinde yapılan başvurularla gençlerin kendilerinden burs beklediklerini de yaptığı konuşmada katılımcıların bilgisine sundu.

Siirt’ten geceye katılmak için gelenler arasında Siirt Genç İşadamları Derneği başkanı Abdulkadir Demirhan, Ethem Sancak’a sunulmak üzere sürpriz hediyesiyle salondaki yerini almıştı. Ethem Sancak’ın büstünü yaptırtarak kendisine Vali Mutlu elinden takdim eden Demirhan, kısa bir konuşma yaptı.

ABDULKADİR DEMİRHAN: “Ethem Sancak gibi işadamlarımızı elimizden kaçırmak için çaba sarfediyoruz. Siirt dışındaki hemşehrilerimiz memleketlerinden güzel haberler bekliyorlar. Siirt’te yaşayanlar ise sürekli olumsuzlukları gündeme getiriyorlar. Siirt dışındakiler Siirt’ten irtibatlarını koparmasınlar. Çocuklarınızın memleketlerini görmelerine vesile olun. Her yıl en az 1 kere memleketinize uğrayın. Gözden de, gönülden de ırak olmayın. Bizi unutmayın ama kendinizi de unutturmayın.”

 

Ayın konuşmacısı olan değerli işadamlarımızdan Ethem Sancak, tüm sempatikliğiyle dikkatleri üzerinde topladı. Yaptığı uzun sohbetinde ise Siirt’in tarihiyle ve tarihi önemiyle ilgili verdiği bilgiler herkesi hem şaşırttı hem hayran bıraktı. Siirt’te valilik yapan ve yapacak olanlarla ilgili küçük bir hatırlatmada bulunan Sancak, eski valilerimizden Hüseyin Avni Mutlu’yu kastederek “Siirt’e gelen Valilere diyoruz ki, iyi hizmet edin gideceğiniz yer İstanbul gibi yerlerdir” şeklindeki açıklaması alkışla karşılandı. Sancak, uzun süredir Siirtliler.Net tarafından gündemde tutulan “Siirtliler Federasyonu” konusuna da değindi.

ETHEM SANCAK: “Siirtliler kendilerine gelip ciddi bir lobi faaliyeti geliştirmelidir. Kürdü, Arabı, Türkü varsa eskilerden kalma Ermenileri hep birlikte birbirlerini kucaklamalıdır. Tarihi boyunca son nokta olmayan, İpekyolu’nun en önemli kavşak noktası olan Siirt maalesef ethem sancakbugün son nokta. İpek Yolu’nun yani o dev otobanın bütün kervancıları Siirtliydi. Kervanlar bugünün deyimiyle otobanlardaki benzin istasyonları gibiydi. Tillo’da sadece 15.yy.’da 5 tane üniversite vardı. Fatih Sultan Mehmed’i yetiştiren Molla Gürani, Tillo’da müderristi. Molla Halil gibi çok ünlü büyük ilim insanları çıktı Siirt’ten. Ne yazık ki Siirt 1970’ten itibaren kapalıdır. Duran ve akarı olmayan su bile kokar. Siirt maalesef kokmuş. Siirt’te yapılabilen tek şey ne yazık ki tefecilik ve rantiyeciliktir. Siirtliler birbirlerinin kurdu haline gelmişler. Üretim sıfır. Kurtuluş için Siirt’in karayolu üzerinde çift şeritle Van’la birleştirilmeli. Karayolu İran’a kadar uzanmalı. Hakeza Demiryoluyla da Bağdat Demiryoluna bağlanma.ı Botan’ı, Dicle’yi izleyerek 50 km. lik yolla Siirt, Cizre önlerinden Bağdat’a birleştirilebilir. Bunun toplam maliyeti 50 milyon dolar paradır. Siyasilerimiz bir araya gelip parti gözetmeden, Siirtlilik bilinciyle bu projeleri dillendirirlerse bu yollar yapılabilir. O zaman Siirt, akarı olan bir nokta olacak ve son nokta olmaktan kurtulacaktır. Türkiye’nin en güzel meraları Siirt’tedir. Yollar açıldıktan sonra bu meralar da dış pazarlara açılacaktır.”

Derneğin açılışını yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gecenin başlangıç saatinden, bitişine kadar gönül hemşehrileriyle birlikte dernekte hazır bulundu.

HÜSEYİN AVNİ MUTLU: “Valilik görevime ilk Siirt’te başladım. Göreve başladığım o ilk günde gönül hemşehrilerimin o güler yüzünü, o sıcak kanlılıklarını hala unutamıyorum. Her zaman arzu ettik ki, bu güzel şehir, sadece Siirt değil, bölgesiyle çok daha müreffeh, çok daha mutlu ve huzurlu olsun. Bunu yapmak için devletin bir görevlisi olarak gayret ettik. tabi aynı zamanda halktan birisi olarak, insan yönümüzle de gayret ettik. köyleri gezdik. Eskiden yol yoktu köylere. Ama ulaşmak isteyen için bunlar bahanedir. İsteyen yol da bulur, araç ta bulur. Siirt insanı kendisine 1 adım gelen idareciye 10 adım gidiyor. Güçlenen bir ülkeyiz. Her toplantıda ülkemin geleceğiyle ilgili büyük bir moral ve heyecan görüyorum. İşçi bir babanın çocuğuydum. Bugün Valiyim. Fatih’te, Fatih’in mahallelerinde geçti çocukluğum ve gençliğim. Gençlik yıllarında 2 tane gömleğimiz var dı. Hepimizin geçmişinde fakirlik vardı. Ama bugün daha müreffeh bir ülkeyiz.”

Bu haber toplam 5847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!