1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirtliler Güres caddesiyle ilgili ne dediler?
Siirtliler Güres caddesiyle ilgili ne dediler?

Siirtliler Güres caddesiyle ilgili ne dediler?

Siirt Güres caddesinin tekrardan trafiğe açılmasıyla ilgili Siirt’teki vatandaşlar ne düşünüyor?

A+A-

Bir avukat tarafından Güres caddesinin tekrar trafiğe açılmasıyla ilgili açılan dava sonuçlandı ve mahkeme “açılması yönünde” karar verdi. Siirt Belediyesi’nin karara itiraz hakkı bulunuyor. Belediye, karara itiraz ettiği taktirde caddenin  trafiğe açılması yönündeki karar iptal edilecektir.

 

Peki vatandaşlar bu konuda ne düşünüyor?

Siirtliler.Net ekibi gerek Siirt’te gerek İstanbul’daki Siirtlilere sordu. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu “Caddenin trafiğe açılmaması” yönünde görüş bildirdiler.

 

 

İşte Siirt’teki vatandaşların görüşleri…

 

Not: bir sonraki haberimizde İstanbul’daki Siirtli hemşehrilerimizin görüşlerine yer verilecektir.

 

Güres Caddesi trafiğe açılsın mı / açılmasın mı? Neden?

 

 

Suat Yardım/Memur:  Açılsın. Sadece tek yönlü olarak trafiğe açılsın. Böylece yayaların yürüyüş yolu da korunmuş olur.

 

 

 

 

Mustafa Ayaz/Öğretmen:  Açılmasın. Caddenin trafiğe açılması yerine daha düzenli bir hale getirilsin. Ayrıca araçların giriş saati de belli bir saatte olsun.

 

 

Mehmet Güneş/Esnaf:  Açılmasın. Ortadaki kahve ve kafeler rahatsızlık veriyorsa bu iş yerlerinde başka sektörlerde hizmet verilsin. Güres Caddesi, Batman’daki Bankalar Caddesi gibi tek yön de yapılabilir.

 

 

Derviş Çelepkolu/Sporcu:  Hayır, kesinlikle açılmasın. Çünkü rahatça bir nefes alıp gezdiğimiz tek yer Güres’tir. Güres trafiğe açılırsa, Siirt’in sosyal hayatı ileriye gideceğine maalesef geriye gider.

 

 

 

Ezdin İlhan/Vatandaş:  Açılmasına karşıyız tabi. İnsanların daha rahat dolaşması ancak Güres’in şimdiki haliyle mümkündür. Açılırsa, yine toz-duman içinde kalacağız.

 

 

M.Salih Kayar/Esnaf:  Açılmasın. Bizim en güzel caddemiz Güres’tir. Tek sorun cadde üzerindeki kahveler. Onların kaldırılması lazım. Çünkü aileler rahat yürüyemiyor.

 

 

 

M.Şakir Şengöz/Esnaf:  Siirt’in en güzide yeri Güres’tir. Güres, Siirt’in güzelliklerini yansıtan bir semboldür.

 

 

 

Sabri Kırtak/Üniversite Öğrencisi:  Güres trafiğe açılmasın. Zaten doğru düzgün bir tek cadde Güres’tir. Yazık etmeyin ona da.

 

 

 

İkram Kaya/Üniversite Öğrencisi:  Açılmasın. Güres trafiğe açılırsa yayaların burayı kullanması çok zor olur. Alışveriş de olumsuz bir şekilde etkilenir.

 

 

 

Harun Yorgun/Üniversite Öğrencisi:  Açılsın. Cadde uzun olduğundan dolayı buradan şehir içi araçların geçmesi gerekir.

 

 

 

Mervan Turan/Üniversite Öğrencisi:  Açılmasına kesinlikle karşıyım. Yayaların rahatça kullanabildiği tek cadde Güres’tir.

 

 

 

Sinan Toprak/Memur:  Açılmasın. Sadece ortadaki dükkânlara çeki düzen verilsin ve ineklerin buradan geçmesi engellensin yeter.

 

 

 

İrfan Altunç/Memur:  Açılmasın, neden açılsın ki? Sadece ve sadece yaya geçişine tek izin verilsin. Bu cadde daha da güzelleştirilsin. Sanat Sokağı’na dönüştürülsün.

 

 

 

Mucir Altuncu/Öğretim Görevlisi:  Açılmasın, hatta var olan araçlar da kaldırılsın. Cadde ortasında bulunan dükkânlar kaldırılarak yerine Sanat Sokağı yapılsın.

 

 

 

Cabir Alper/Memur: Kesinlikle açılmasın. Siirt’te Güres Caddesi de kapatılırsa vatandaş ne yapacak? Siirt’in vitrini olan Güres’in trafiğe açılmasına karşıyım.

 

 

 

Bekir Berkay Türkay/Eski İşletmeci, Öğretmen: Her şeyden önce bu dava açılırken hangi ekonomi uzmanına danışılmış, merak ediyorum. Bütün dünya müşteri çekebilmek için bırakın cadde kapatmayı, kapalı alanlarda sadece yayaların yürüyebildiği şehirler oluştururken biz neler yapıyoruz? Bu iş, kurunun yanında yaşın da yanması gibidir. Sorun ortadaki esnaf ise lütfen dava ona göre açılsın. Güres Caddesi trafiğe açıldığı anda, esnafın alışveriş kaybı en az %40 olur. Çevre illere de bakıldığında her yer trafiğe kapatılıyor.

 

 

Muhammet Kurt/Esnaf:  Cadde yerine ortadaki dükkânların kaldırılması daha doğru olur.

 

 

 

 

 

Ömer Çakaz/ Esnaf:  Açılsın. Aracın olmadığı yer ölü gibidir. En azından Güres’in bir bölümü trafiğe açılsın. Acil durumlarda ulaşım çok zor çünkü.

 

 

 

Şerafettin Daban/Öğretim Görevlisi:  Açılsın. Çünkü Güres Caddesi, tüm yolları birbirine bağladığından şehrin ana damarı konumundadır.

 

 

 

Mehmet Bilim/ Esnaf: Güres Caddesi trafiğe açılmasın. Ortadaki dükkânlar yüzünden rahatsılık duyuluyorsa, bu dükkanlar kaldırılsın ve yerine de Kurtalan’ın yaptığı gibi modern bir Sanat Sokağı yapılsın.

 

 

 

Ömer Kedik/Öğretmen:  Siirt’in gezilebilecek iki yerinden biri de Güres’tir. Diğeri bildiğiniz gibi Kızlar Tepesi’dir. Güres trafiğe açılırsa, insanların rahat dolaşabileceği yer kalır mı? Açılmasın, diyorum.

 

 


Sonraki haberimizde İstanbul'daki Siirtli hemşehrilerimizin görüşlerine yer verilecektir. Güres caddesine Siirt dışından nasıl bakılıyor?

 

 

 

Bu haber toplam 4022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!