1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirtliler Federasyonu ilk kez TV’de yer buldu
Siirtliler Federasyonu ilk kez TV’de yer buldu

Siirtliler Federasyonu ilk kez TV’de yer buldu

Türkiye genelinde kurulması planlanan Siirtliler Federasyonu fikri ilk kez televizyon ekranlarında yer buldu.

A+A-

Siirtliler.Net tarafından aylardır gündeme getirdiğimiz Türkiye’deki bütün Siirtliler Derneklerini bir araya getirecek olan Siirtliler Federasyonu’nun kurulması ile ilgili fikrimiz toplumumuzun her  kesimine yayılıyor.

TV8’den tanıdığımız ve kendi alanında oldukça  başarılı program sunucusu Erkan Tan’ın bugünkü programına canlı yayın konuğu olarak katılan Diyarbakır Siirtliler Derneği başkanı Adnan Öktüren, federasyon fikrini televizyon ekranlarında ilk kez açan isim oldu.

Cumartesi günü Diyarbakır’da düzenlenecek olan Siirtlilerin dev buluşması programını da anlatan Öktüren, program sunucusu Erkan Tan’ın sorularını yanıtladı. Öktüren yaptığı konuşmada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Türkiye’deki bütün Siirtlileri o gece bir arada toplamak ve böylece kendi kültürümüzü, örf ve adetlerimizi ayakta tutmayı hedefliyoruz. Kendi yöremizin insanını tanıtmak, tanışmak, coşkuyu hep birlikte aynı mekanda yaşamak istiyoruz. Ayrıca bir süredir gündemde tutulan Siirtliler Federasyonu ile ilgili de gece öncesinde yapılacak toplantıya DİSİDER olarak ev sahipliği yapacağız. Federasyon konusunu ve ihtiyaç olduğunu o gece bütün Siirtlilere anlatacağız. Federasyonla Türkiye’deki bütün Siirt dernekleri bir araya geliyor. Birçok memleketin federasyonu ar. Ama biz bu konuda geç kaldık. Örneğin İstanbul’da 800 bin Siirtli nüfusu var ama federasyon kurulmamış şimdiye kadar. Türkiye genelinde böyle bir federasyon kurularak hem memleketimiz Siirt için hem de Türkiye’deki tüm Siirtli hemşehrilerimiz için yatırımları öncelik edilebilir. İstanbul’daki Siirtliler Derneği başkanı Aydın Candabakoğlu’nun da bu konuyla ilgili yoğun çalışması var. Diyarbakır’da 30 bine yakın Siirtli var. Cumartesi günü yapılacak olan gecede hemşehrimiz olması hasebiyle Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan’a bir şükran plaketi vereceğiz.”

 

Bu haber toplam 4145 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!