1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirtliler Federasyonu için neler söylediler?
Siirtliler Federasyonu için neler söylediler?

Siirtliler Federasyonu için neler söylediler?

Siirtliler.Net tarafından gündemde tutulan federasyon fikri "toplumsal hedef" olarak kabul ediliyor.

A+A-

Uzun bir süredir gündemde tuttuğumuz ve çeşitli vilayetlerde yaşayan Siirtliler arasında "Toplumsal Hedef" olarak algılanan Siirtliler Federasyonu ile ilgili neler söylediler?

FEDERASYON İÇİN NE DEDİLER?

Mervan Gül (Siirt Belediyesi eski Başkanı)

Bu yıl içerisinde İstanbul Siirtliler Derneği’nin adını internet medyasından epeyce takip ettik. Güzel çalışmaları var. Federasyonla ilgili çalışmalarda İstanbul SİDER Başkanı Aydın Candabakoğlu’nun olması artıdır. Medya desteği iyidir. STK’ların varlığı pozitif değerdir. Federasyon aynı zamanda bir bilgi havuzudur. Bilgilerin deposudur. Bu güzel bir hizmete dönüştürülebilir. Doğru bilginin doğru bir şekilde Siirtlilere ve Türkiye’ye iletilmesi gerekiyor. Bu düşünceyle federasyon fikrine olumlu bakanlardanım.

Cengiz Üstün (Medlife Hastanesi Yön.Kur.Bşk.)

İlk başta kulağa hoş gelse de federasyonun kurulmasından daha ziyade onun sürdürülebilirliğini sağlamak ve asli vazifesini yerine getirebilmektir. Genel sorunlara karşı münferit olarak sesiniz cılız çıkarken federasyon kimliğinizle sesiniz daha gür çıkar. Böyle bir oluşumun siyasetle de ilişkisi olmalı fakat tarafsız olarak. Şahısların menfaatini değil toplumun menfaatini gözetmelidir. Aksi halde ayrışmaya neden olur.

Yener Tanık (Kızılay Siirt Şube Bşk.)

İlimiz Siirt ile ilgili toplumsal olaylarda sesimizi hem doğru bir şekilde hem de gür bir şekilde çıkaramıyoruz. Bunun için Siirtliler.Net tarafından gündeme getirilen federasyon fikrinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir oluşum gerçekleşirse yöneticileri Siirt’ten kopuk olmamalılar. Ayrıca siyasete tamamen kapalı olmamalı fakat bir siyasi partinin de arka bahçesi durumunda olmamalıdır.

Metin Arıtürk (Siirt Gazetesi sahibi)

Federasyon aynen Kürt açılımına döner. İstismar olacağına inanıyorum. Federasyon yerine vakfa dönüştürülüp hizmet alanlarını arttırmak daha iyi. Olumlu yanı Siirt’teki vatandaşların sıkıntılarını daha gür şekilde duyurmasıdır. Siyasetle ilişkisi olmalı ama siyasete gerektiğinde de müdahil olabilmelidir.

Edip Tekkol (Bakırköy Belediyesi Müfettişi)

Farklı farklı çok dernekler kuruldu. Güzel bir mekânı olan tek dernek olsa, tek yardımlar toplansa daha güzel olurdu. Niye bölünüyoruz ki. Tek bir çatı olsa ve iyi ellerde bulunsa ülkemizin bütünlüğünden yana olarak Türkiye’nin dört bir yanında Siirt’e ve Siirtliye her türlü katkı sağlayabilir. Siirt’in sorunlarını çözmede, Siirtliye iş bulmada katkısı olur. Ancak bölücü unsurlar federasyonda yer alırsa bu zarardır. Farklı siyasi kimlikler olabilir ama bölücülük asla. Karadeniz’lilerin federasyonları olduğu gibi köylerine kadar dernekleri de var. Onlar için bu çok normal çünkü o bölge insanı tüm zeminlerini, birlikteliklerini oluşturmuşlar.

Mehmet Efe (Siirt Üni. Fen Fak. Genel Sekreteri)

Siyasetten uzak olan STK’lar çok güçlü olamazlar. Siyasi kimliğe tamamen bürünmeden siyaset dünyasıyla ilişkiler kurulmalıdır. Bir federasyon kurulacaksa Siirt’ten asla kopuk olmamalı. Siirt lobisi elzemdir ancak kurumsal destek mutlaka olmalı. Kâğıt üzerinde bir federasyondan önce birliktelik ruhu, ortak duyarlılık zemini tesis edilmeli. Bu ruh oluşturulmadan federasyon kurulması anlamsız kalır. İmkânı olan, kendisinden bir şeyler beklenen insanların ellerini taşın altına koydukları görülmelidir.

Süheyl Aydın – İstanbul Fersaflılar Dernek Başkanı

Dernekleri federasyonla bir üst çatı altında toplamanın faydaları çok. Genel sorunlarınızı resmi kurumlara karşı bir dernek olarak dile getirmek başkadır, bunu bir federasyon kimliğiyle dile getirmek başkadır. İstanbul veya diğer birçok vilayette kurulan il ve ilçe derneklerimizin taziye ve düğünlerde bir araya gelmek dışında pek bir faaliyetleri yok. Oysa federasyon gibi güçlü bir çatı altında bir araya gelinebilirse faaliyet alanlarımız daha da artacak ve gerçek bir sivil toplum kuruluşu kimliğine kavuşmuş olacağız. Fersaflılar Derneği olarak bu konularda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Bu haber toplam 2618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!