1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirtliler Federasyonu fikrini yorumladı
Siirtliler Federasyonu fikrini yorumladı

Siirtliler Federasyonu fikrini yorumladı

Siirtliler.Net tarafından Türkiye genelinde gündeme getirilen Siirtliler Federasyonu fikri yine Siirtliler.Net’in bir okuru tarafından yorumlandı.

A+A-

Siirtliler.Net’i ilk kurulduğundan bu yana yıllardır yakından takip ettiğini bildiren A.Hakan Aydın adındaki bir okurumuz tarafından Siirtliler Federasyonu fikri yorumlandı. Faydalı olduğu kadar okuyanı düşündüren de bir yazı olan o yorumu okuyucularımızın değerlendirmesine sunuyoruz.

Amaç, Durum, Uygulama ve Sonuç...

Yıllar önce Eyüp bey Siirtliler.Net'i kurduğunda, siteye ilk girip takip edenlerdendim ve ilk birkaç yıl önyargılarla bir işe yaramaz derdim. Sanaldan gerçeğe uygulamaya aldığı aktivitelerini, faaliyetlerini gördükçe yeni fikirleri konusunda ümitli olduğumu ifade etmek istiyorum öncelikle..

Federasyon konusu uzun süredir gündemde tutuluyor Eyüp bey tarafından.. kulağa hoş gelen ve fikri aşamada olsa bile Siirtliler olarak bizleri gururlandıran bir algı bırakıyor..

Yeni bir fikri hayata geçirmeden önce sebep ve sonuçları iyi irdelememiz gerektiği kanaatindeyim. Kağıt kalem alıp federasyonun hangi amaçlar için kurulması gerektiği, neden ihtiyaç duyulduğu, şu andaki Siirtlilerin ve derneklerinin içinde bulundukları durumu, olumlu olumsuz yanları, eksiklikleri, federasyon fikrinin uygulamaya geçirilmesi için hangi tür aşamalardan geçileceği, nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, kapsama alanı, birleşme noktası ve sonuç olarak federasyonun hangi alanlarda faaliyet gösterip neler yapacağı kalem kalem yazılarak irdelenmeli, kayda geçirilmelidir. Gerekirse detaylarıyla SWOT analizleri yapılmalı ve hazırlanacak bir sunu ile kanaat önderlerine, dernek yöneticilerine vs yol aldırabilecek kişilere iletilmelidir, anlatılmalıdır. Siirtliler.Net aracılığıyla da halkımızdan bilgi alınarak sinerji oluşturulmalıdır.

Kısacası sadece federasyon kuralım deyip fikri ortada bırakmamalıyız. Ya da hemen kalkın kuralım deyip harekete geçmemeliyiz. Böyle düşünülmeden yapılırsa şu anda faaliyet gösteren derneklerimiz gibi sadece siyasetin piyonları olan, sadece birilerine koltuk kazandırabilen yapılardan öteye geçemez. Elbette siyaseten de faydası olmalı ama eğer federasyon kurulacaksa bu öyle bir yapı olmalı ki piyon olmamalı, tam aksine siyaseti piyon gibi kullanıp, sadece birilerine değil, siirtliler genelinde fayda sağlayabilecek işlerde kullanılmalıdır.

Velhasılı kelam..

önce biz buradan bunu halk olarak tartışalım..

ama kavga etmeden, birbirimizi kırmadan, hakaret etmeden, birilerinin dediği gibi birbirimizi cahillikle itham etmeden.. (bunu yapan cahil olur aslında zira fikre tahammülü olmayanın odundan farkı yoktur.)

Fikirler olgunlaştıkça, yeni fikirlerle güzelleştikçe Eyüp bey gerekli aksiyonu gösterecektir.

Ve tahminin konuyu buraya taşıması da yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayıdır.

Şahsım olarak buradan takip edip, gerektiğinde destek olacağım.

A.Hakan Aydın

 

Yorumun yapıldığı sayfaya ulaşmak için resme tıklayın

Bu haber toplam 2485 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!