1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirtliler Federasyon fikri tartışılmaya devam ediyor
Siirtliler Federasyon fikri tartışılmaya devam ediyor

Siirtliler Federasyon fikri tartışılmaya devam ediyor

Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde bulunan Siirtlilerin birlikteliğini ifade eden bir üst çatı olan federasyon fikri tartışılmaya devam ediyor.

A+A-

Siirtliler.Net tarafından aylardır gündemde tutulan ve “Siirtlilik Ruhunu” önemseyen “Siirtliler Federasyonu” ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul SİDER’in açılış töreninde konuşma yapan işadamı Ethem Sancak’ın da “Siirtliler lobi faaliyetlerini arttırmalı” yönündeki açıklaması federasyon fikrine destek olarak algılandı.

Nurettin Ertemel (İst.Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı)

Federasyon fikrinin şu an için erken olduğunu düşünüyorum. Öncelikle nurettin ertemelderneklerimiz ve vakıflarımızın alt yapılarını sağlamlaştırmaları gerekiyor. Şu an dernek ve vakıflarımız buna hazır değiller. Fiziki şartları, mekânları vs. daha elverişli hale getirilmelerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlere ağırlık verilmelidir. Kağıt üzerinde federasyon kurmak kolay ama asıl zor olan sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Esas olan da budur zaten. Dernekçiliği yeni öğreniyor, önemini yeni kavrıyoruz. Federasyonu kurdunuz ama aslolan faaliyetlerini yerine getiremedikten sonra önemi yok. Federasyon için söyleyebileceğim özcümle, gerekli fakat erkendir.

 

Kemal Palan (Yalova Siirtliler Derneği Başkanı)

Federasyonun kurulması gerektiğine inanıyorum. Birlik, beraberlik için şart. Bütün derneklerimizin toplanıp federasyon çatısı altında ciddi kararlar alması ve hayata geçirmeleri daha mümkündür. Şuan tüm derneklerimiz bölük-pörçük. Siyasette, ekonomide, kültürel alanlarda… kısacası her sahada federasyon çatısı altında birlik olabiliriz. Federasyon ile oluşturulacak güçlü bir dayanışma hem derneklerimize, hem hemşehrilerimize fayda sağlayacağı gibi memleketimizin sorunlarıyla ilgili daha kuvvetli sesimizi çıkarabiliriz.

 

Necati Mumay (Gazeteci-Yazar)

Federasyon fikri bence bir ütopyadır. Gerçekleşmesi zor. Sabah erken kalkan bir dernek kurmuş. Çoğu tabela derneğinden öteye geçememiş. necati mumayKimse kendi koltuğundan vazgeçmek istemiyor. Bugün güven duyduğum, üye olduğum tek dernek İstanbul Sider’dir. Onun çatısı altında toplanılması icab eder. Ama dediğim gibi bu fikrin uygulanabilmesi çok zor. Federasyon fikrinin önemini biliyorum. Faydası çok, zararı yok. Ama çok dağınığız. Benlik duygusu bizde çok. Bilhassa seçim dönemlerinde ortaya çıkıp sonra kaybolanlar çok var. Ayrıca farkındaysanız İstanbul Sider’den kopanlar başka dernek kuruyorlar. İşte bu olmaz.

Bu haber toplam 3360 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!