1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirtliler Diyarbakır’da buluştular
Siirtliler Diyarbakır’da buluştular

Siirtliler Diyarbakır’da buluştular

DİSİDER’in ev sahipliğini yaptığı Siirtliler Gecesinde Türkiye’nin çok sayıda vilayetinden katılım sağlandı.

A+A-

Başkanlığını Adnan Öktüren’in yapmış olduğu Diyarbakır Siirtliler Derneği’nin (DİSİDER) 5 Mart Cumartesi günü Diyarbakır’da düzenlemeyi planladığı Siirtliler Gecesi ile ilgili haberleri ve gelişmeleri aylar öncesinden gerek internet sitemizden gerekse gazetemiz sayfalarından aktarmıştık. İşte o gece dün Diyarbakır’da Şatopark’ta gerçekleştirildi. Geceye haftalar öncesi hazırlık çalışmalarında yorucu bir tempoyla çalışan Başkan Adnan Öktüren ve yardımcısı Metin Yılmaz’ın gecedeki performansları da gözlerden kaçmadı.

Yaklaşık 500-550 kişinin katıldığı geceye bürokrasiden, sanat dünyasına, siyaset dünyasından, sivil toplum kuruluşuna, öğrencisinden esnafına kadar toplumun her kesiminden katılım oldu.

DİSİDER Başkanı ev sahibi Adnan Öktüren, Türkçe, Arapça ve Kürtçe selamlamayla başladığı konuşması salon alkışlarla karşılandı. Öktüren, “Bugün birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, medeniyetin beşiği olan Diyarbakır’da evliyalar, eshabeler diyarı Siirt’i ağırlıyoruz.” Sözleriyle sürdürdüğü konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi. Öktüren ayrıca konuşmasında Diyarbakır’da okuyan Siirtli üniversite öğrencileri için burs talebinde bulundu.

Gecede Siirt Valisi Musa Çolak birlik ve beraberliğe temas ederek Siirt dışında yaşayan Siirtli yatırımcıların kendi memleketlerine de yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Diyarbakır Valisi Musa Toprak ise, birlik ve beraberliğimize kastedenlere izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise, Siirt barışın merkezi olmalı dedi.

Gecede yerel sanatçılarımızdan Cengiz Tan, Lütfü Turşak ve Çahhor yerel müzikleriyle sahne alırken, ulusal ses sanatçılarımızdan Hazal’ın yanı sıra Suriye’den gelen bir sanatçı da sahne aldılar. Cumhur Kılıççıoğlu’nun eski Siirt’i anlatan kısa konuşmasının yanı sıra Bekir Berkay Türkay tarafından hazırlanan Siirt slayt gösterisi de gecenin farklı renklerindendi.

Geceyle ilgili daha detaylı haberlerimize gazetemizden takip edebileceksiniz.

Bu haber toplam 4128 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!