1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirtli sanatçılarımızdan Mahfuz Özturan
Siirtli sanatçılarımızdan Mahfuz Özturan

Siirtli sanatçılarımızdan Mahfuz Özturan

Siirtli ses sanatçılarımızdan Mahfuz Özturan, yurtiçi piyasasıyla birlikte yurtdışından da konser ve özel program davetleri alıyor. Hafta sonu Fatih Kadınlar Pazarı’ndaki Salih Özekinci’nin kıraathanesinde gördüğümüz ve kısa bir sohbet ettiğimiz Siirtlile

A+A-

1960 Siirt doğumlu Lise caddesi üzerinde bulunan Stüdyo Buket adlı kasetçi dükkanını işleten ve 1979’dan itibaren yerel türküler söyleyen Özturan, türküleriyle Siirt’teki düğünleri renklendiren sanatçılarımızdandı. Düğünlerin yanı sıra Köy Hizmetleri, Cezaevleri ve yetiştirme yurtlarına gidip konserler vermekteydi. 1982’de ilk kasetini çıkardı. Kasetin çıkmasına teşvik eden ve kendisini destekleyen rahmetli Cevdet Bakırcıoğlu’nu halen saygıyla anmaktadır. İstanbul’daki Esen Plakçılık’ın sahibi rahmetli Cevdet Bakırcıoğlu, İstanbul’dan Siirt’e geldiğinde o yıllarda genç sanatçımız Mahfuz Özturan’ın sesini dinler ve “sana bir kaset çıkaralım” teklifinde bulunur. “Evel Allah” adlı ilk kasetini böylece İstanbul’da çıkarmış olur.

Özturan, 1982 yılında çıkardığı ilk kasetinin ardından daha geniş bir siirtli mahfuz özturanmüzik piyasası edinmeye başlar. Antep, İstanbul, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Bitlis, Van ve Ankara illerinde konser davetleri peşpeşe gelir. Böylece hemşehrilerimizden gelen düğün davetlerinin yanı sıra Siirtli olmayanların da davet ettiği bir sanatçımız olur.

Özturan 1991’de Siirt’ten ayrılıp Bursa’ya yerleşir. Çalışmalarına aralıksız devam eder ve “Göze Geldik” adında ikinci kasetini çıkarır. Arabesk ağırlıklı olan ikinci kasetine yarı Arapça yarı Türkçe “Siirtli Leyla” adlı parçayı da koyar.

Bursa’da ikamet eden Siirtli sanatçımız Mahfuz Özturan müzik piyasasını daha da genişletmiş ve yurtdışından da konser davetleri almaktadır. Almanya, İsviçre, Hollanda, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerden konser, düğün ve çeşitli programlara davetler almaktadır. Çeşitli televizyon programlarına da davet edilen Özturan; “Niçin Siirt’te kalmadınız?” şeklindeki sorumuza şu cevabı verdi:

“Sanatınızı büyük kentlerde daha iyi ilerletebiliyorsunuz. Siirt bu anlamda dar bir saha. Güneydoğu’da çalışmadık vilayet bırakmadım. Müzik piyasamı büyük kentlerde daha da genişlettim. Bağımı Siirt’ten hiçbir zaman koparmadım ve koparmam.”

Sanat müziği, arabesk ve yerel türküler okuyan Özturan, çeşitli aralıklarla Latif Doğan, Bülent Sertaç, Tuğba Özay, Sibel Turnagöl ve Ebru Gündeş’in televizyon programlarına da katılıyor.

Siirtli sanatçılarımızdan Mahfuz Özturan’ın bir de özeleştirisi var. Urfalıların, Diyarbakırlıların ülke genelinde piyasa edinmiş grupları olduğunun altını çizen Özturan, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamalarda şu özeleştiride bulundu:

SİİRTLİLER GRUBU KURULMALIDIR

“Siirtli yerel sanatçılarımız profesyonel bir grup kurmaları gerekiyor. Urfalıların, Diyarbakırlıların, Mardinlilerin grup çalışmalarını her yerde okuyor, seyrediyor ve dinliyoruz. Siirtli yerel sanatçılarımızın niye ülke genelinde tercih edilen bir grupları olmasın ki? Yıllarımı bu sanata verdim ve hep kendi imkânlarımla çalıştım. Hiçbir sponsorluk almadım. Sadece son çıkardığım kasette Siirtli bir işadamımız olan Eşref Nergiz’in maddi-manevi katkısı olmuştur. Onun dışında hiçbir şekilde sponsorluk almadım.”

Grup çalışmalarıyla ilgili geçen sene başlatmış olduğu bir çalışmayı da Siirtliler.Net ile paylaşan Özturan gönül kırıklığını da şu ifadeleriyle dile getirdi:

“Geçen yaz Siirt’teki fıstık festivaline davet edilmiştim. Yaklaşık 2 hafta kadar kaldım orada. O süre içerisinde Siirtli yerel sanatçılarımız arasında bir grup kurulması için çalışmalar yaptım. Yerel sanatçılarımıza bu konuda bir adım atmamız gerektiği hususunda ikna çalışmaları yaptım. Diyarbakır, Urfa örneklerini kendilerine anlattım. Gelin bu grubu kuralım diye tekliflerde bulundum. Fakat sonra bir baktım ki gündeme ben getirdiğim halde ve bu konuda yerel sanatçılarımızı ikna ettiğim halde benden habersiz bir grup kurmuşlar. İster istemez bu benim gönlümü kırdı. Arkadaşlara başarılar dilemekten başka yapacak bir şey yok.”

SANATÇILARIMIZIN ÇALIŞMALARI DESTEKLENMELİDİR

Yerel sanatçılarımızın mutlaka desteklenmesi gerektiğine de dikkat çeken Mahfuz Özturan şu açıklamalarda bulundu : “Dinleyicilerimiz, hemşerilerimiz mahalli sanatçılarına sahip çıkmalıdır. Albümlerini kopyalamamalı mutlaka satın almalı ve bu konuda hediyeleşmeyi de yaygınlaştırmalıdırlar. Satın alınan bir CD bile destektir. Bu destek sevelim ya da sevmeyelim ama yerel sanatçılarımızdan esirgenmemelidir.”

 

Bu haber toplam 7638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!