1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirtli Öğrenciler Başkanlarını Köyden Seçtiler!
Siirtli Öğrenciler Başkanlarını Köyden Seçtiler!

Siirtli Öğrenciler Başkanlarını Köyden Seçtiler!

Öğrencilerde demokrasi bilincini geliştirme projesi kapsamında her yıl düzenlenen Öğrenci Meclisi Seçimi Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin’in başkanlığını yaptığı divan denetiminde yapıldı.

A+A-

Siirt Gazi ilköğretim Okulu toplantı salonunda gerçekleşen seçime merkez ve ilçe okullarından 5 öğrenci aday olurken, meclis başkanlığına Kurtalan’a bağlı bir köy okulu olan Şenköy İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşe BİNGÖL seçildi. Öğrencilerin propaganda konuşmaları öncesinde Divan Başkanı sıfatıyla açılış konuşması yapan Milli eğitim Şube Müdürü Ercan Metin, çağdaş demokrasiye ulaşmaya çalışan bir ülkenin her şeyden önce bu bilinci gençlerde oluşturması gerektiğini; çünkü geleceğin teminatının her dönemde gençlik olduğunu dile getirdi. Siirt’te birçok kültürel faaliyetin yürütülmesine önayak olan ve bu faaliyetlere bizzat kendi de katılan Ercan METİN, Siirtli öğrencilerin yapacağı seçimin Siirt öğrenci demokrasisinde bir milat olmasını dilediğini sözlerine ekleyerek şöyle konuştu:

Siz değerli gençler diğer arkadaşlarınız adına Siirt öğrencilerinin sorunlarını dile getirmeyi ve mümkünse bunların çözümünde rol almayı kararlaştırmış, özgüveni gelişmiş öğrencilersiniz. Siirt’in her konuda böyle öncülük iddiasında bulunan gençlere ihtiyacı vardır. Eminim ki bugün kim seçilirse seçilsin, başkan kendisine oy vermiş olsun olmasın bütün Siirtli öğrencilerin ortak başkanı olacaktır. Oy kullanma yöntemiyle kendi başkanını seçecek olan öğrencileri şimdiden kutluyor Siirt demokrasisi için hayırlı olmasını diliyorum.

Divan Başkanı Ercan METİN’İN konuşmasının ardından İl Meclisi başkanlığına aday olan  Okul Meclis Başkanı 5 öğrenci, sırasıyla propaganda konuşmalarını yaptılar.  Konuşmaları siyasi parti liderlerini aratmayan öğrencilerin konuşmalarından çıkardığımız Siirt eğitim sorunlarına ilişkin kısa notlar şöyle:

Eyüp ÖĞRÜ: Veysel Karani ÇPL öğrencisi Eyüp ÖĞRÜ, yaptığı konuşmada Siirt okullarındaki teknolojiye uyum sorunlarından daha önemli bir sorunun bazı köy okullarında hiç okul bulunmaması olduğunu söyledi. Eyüp ÖĞRÜ, boş vaatlerde bulunmayacağını ancak Siirt eğitiminin bütün sorunlarını tespit ettiğini ve seçilirse bunu her alanda yöneticilerle paylaşacağını dile getirdi.

Ayşe BİNGÖL: Yapılan seçimde başkan olarak seçilen Kurtalan Şenköy İlköğretim öğrecnisi Ayşe BİNGÖL,  öğrencilerin en büyük sorununun kendini ifade edememek olduğunu söyledi. Köy okulunda okumanın da etkisini yakından hissettiğini belirtti. Kendini ifade edemeyen öğrencinin asla ögüven sahibi olamayacağını, sağlıklı bir iletişim kuramayacağını kendi programında özellikle “gönül köprüsü” projesiyle öğrencilerin birbirlerini tanıyacağı, okullar arasında daha çok kaynaşmanın yaşanacağı etkinlikler için adım atılacağını vaad etti. Daha önce kendi okullarındaki öğrenci arkadaşlarıyla öğretmenleri öncülüğünde Güzel Sanatlar Lisesi’ni, Anadolu Lisesi’ni ve Fen Lisesi’ni gezdiğini söyleyen Ayşe BİNGÖL, buralardaki izlenimlerini paylaşırken bu gezilerin kendisine ve arkadaşlarına birçok yönden çok faydalı olduğunu belirtti.

Deniz DABAKOĞLU: Siirt Merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencisi Deniz DABAKOĞLU, kendisine yardımcı olmak için önceden hazırlanan metni okumayı yarıda keserek kendi görüşlerini doğaçlama olarak dile getirdi. Bu özgüveni alkışla karşılık bulan Ayşe DABAKOĞLU, TBMM’ye giderse her sorunun muhatabı olan yetkiliye ulaşacağını ve Siirt’in eğitim sorunlarını cesurca aktaracağını vurguladı. Doğaçlama konuşması büyük beğeni toplayan DABAKOĞLU konuşmasının ardından demokratik tavrından dolayı kendisini kutlayan okul müdürü Yılmaz ŞENDUR'un yanına oturdu.

Erkan ATLAĞ: Siirt Merkez 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencisi Erkan ATLAĞ, Siirt’in adının kötü olaylarla anılmasının bir haksızlık olduğunu, Siirtli öğrencilerin eğitim alanında ülke ve dünya genelinde büyük başarılara imza attığını vurguladı. Özellikle bu başarıların basında yer alması gerektiğini, bunun için güçlü bir misyon ve vizyon sahibi olacağını vaat etti. Erkan ATLAĞ’ın konuşması da büyük beğeni topladı.

Feyzullah SAĞLAM: Siirt Merkez Sancaklar İlköğretim Okulu öğrencisi Feyzullah SAĞLAM, konuşmasına daha önce yapılmış olan ön seçimlerde en çok oy alan aday olduğunu belirterek başladı. Siirt ilini temsil etmenin kolay bir iş olmadığının bilincinde olduğunu, kendisi merkezde olduğu halde ilçe ve köylerin sorunlarından da haberdar olduğunu ve sorunlara bir bütün olarak baktığını vurguladı.  Boyunun kısa, yaşının küçük olduğuna bakılmamasını isteyen SAĞLAM büyük ve değerli hizmetlerde bulunacağını vaad etti.

Propaganda konuşmalarının ardından demokratik seçimin ve rekabetin aynı zamanda dostlukla da bütünleşmesi gerektiğini düşünerek Divan Başkanı Ercan METİN, tüm adayların birer demokrasi sloganı geliştirerek el ele vermiş biçimde seçmenlerin önünde bu sloganları haykırmasını istedi.  Bu centilmen çağrıya olumlu yanıt veren adaylar geliştirdikleri sloganları seçmen önünde birlikte haykırdılar.

Verilen 15 dakikalık arada lobi çalışmaları yapan adayların seçmenleri ikna etmek için gösterdikleri tavırlar oldukça renkliydi.

15 dakikalık aranın ardından seçmen öğrenciler oy pusulalarını alıp perde arkasında zarfa koyduktan sonra oylarını sırayla seçmen sandığına attılar. Divan üyeleri oy kullanma işleminin ardından tüm seçmenler, öğretmenler ve basın mensupları önünde oy sayımı yaptılar.

Oy sayım işlemini tamamlayan Seçim Divanı adına Divan Başkanı Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan METİN, seçim sonuçlarını ilan etti. Buna göre 34 seçmen öğrencinin oy kullandığı seçimde adayların aldığı oy ve görev dağılımı şöyle oldu:

Ayşe BİNGÖL: 16 oyla Siirt İl Öğrenci Meclisi Başkanı

Eyüp OĞRU: Ayşe BİNGÖL adına seçimden çekildiği için oy almadığı için Meclis Üyesi

Feyzullah SAĞLAM: 7 oyla Siirt İl Öğrenci Meclisi 1.Başkan Yardımcısı

Deniz DABAKOĞLU: 6 oyla Siirt İl Öğrenci Meclisi 2.Başkan Yardımcısı

Erkan ATLAĞ: 5 oyla Siirt İl Öğrenci Meclisi Kâtip Üyesi

16 oyla Siirt İl Öğrenci Meclisi Başkanlığına seçilen Ayşe BİNGÖL, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında tüm adayların propaganda konuşmalarını sahiplendiğini ve meclisin ortak sesi olacağını dile getirerek tüm seçmenlere teşekkür etti.

Siirt’teki birçok kültürel, sanatsal projenin aktif savunucusu olarak gördüğümüz, özellikle Siirtli Öğretmenler Okuma Eyleminde haberimizde de vurguladığımız gibi Siirt eğitiminin kalitesini arttırma çabasını açıkça gösteren Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan METİN, programı kapanış konuşmasıyla sonlandırdı.

Kapanış konuşmasında seçilen öğrenciyi tebrik eden Ercan METİN, bu seçimin Siirt için bir milat olabileceğini, kazanan adayın çok güçlü olduğunu ve büyük düşünmesi gerektiğini vurguladı. Sadece Türkiye değil Birleşmiş Milletlere kadar uzanan bir öğrenci temsilciliği yolunda zirveyi düşünmesi gerektiğini ve Siirt’i oralara yazacağı mektuplarla da tanıtabileceği, sorunlarını aktarabileceğini dile getirdi.  Siirt İl Öğrenci Başkanının bir köy okulundan seçilmiş olmasının, Siirt ilinin köyden temsil edilmesi anlamını taşıdığını ve bunun çok anlamlı olduğunu sözlerine ekleyen Ercan METİN, halkın kendi kendini yönetmesine bunun çok güzel bir örnek olduğunu ve Siirtli öğrencilerin bugün büyüklere büyük bir demokrasi dersi verdiğini sözlerine ekleyerek tüm seçmen ve aday öğrencilere teşekkür etti.

Seçim Divanı ve Siirt İl Öğrenci Meclisi’nin birlikte fotoğraf çektirmelerinin ardından program sona erdi.

Bu haber toplam 5793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!