1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’in Yeşil Petrolü: Fıstıkçılık
Siirt’in Yeşil Petrolü: Fıstıkçılık

Siirt’in Yeşil Petrolü: Fıstıkçılık

Ekonomi uzmanları Siirt’in üretime dayalı ekonomiye sahip olabilmesi için fıstıkçılığın daha da geliştirilmesine ve tanıtım, fuar, festival gibi etkinliklere önem vermesi gerektiğine değiniyor.

A+A-

Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde son yıllarda öne çıkan yeni iş kolları sayesinde özellikle gençlerin istihdamı ve ekonomiye katkılarını gündeme getiren ekonomi uzmanları Siirt’teki fıstıkçılık sektörünü “Yeşil Altın” olarak tarif ediyorlar.

 

Iğdır’da sınır ticareti, Muş’ta gıda ve tekstil sektörü, Tunceli’de yıldızlı oteller, termal tesisler ve su sporları sektörü, Ardahan’da ekolojik oyuncak alanında yeni sektör, Bingöl’de çağrı merkezi sektörü ve Adıyaman’da mermer sektörü yeni yeni geliştirilen sektörlerden bazıları.

 

SİİRT’TE 9 BİN KİŞİ FISTIKÇILIKTAN GEÇİNİYOR

 

Yaklaşı 10 yıl önce 2.5 milyon fıstık ağacının bulunduğu Siirt’te geliştirilen projeler sayesinde fıstıkçılık sektörü ilimizde her geçen gün büyüyor. Aradan geçen 10 yıl içerisinde kentteki fıstık ağacı 7 kat arttı. 10 yıl önce 1.000 kişi bu sektörden geçimini sağlarken bugün bu sayı 9 bin kişiye ulaştı.

 

TÜRKİYE’DE FISTIK FİDANININ %85’İ SİİRT’TE ÜRETİLİYOR

 

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayp Aslan, “Fıstık üretimi yapan üreticilerimizin sayısı 6 bine ulaştı. Türkiye’deki fıstık fidanının yüzde 85’i Siirt’te üretiliyor. Devletin üreticilere büyük desteği var.” dedi.

 

Fıstığı “Yeşil Altın” olarak tarif eden uzmanlar, sektörden geçinenlerin sayısının 5 yılda 20 bini aşacağını belirtiliyorlar.

Bu haber toplam 2817 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!