1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’in rehberlerine turist muamelesi
Siirt’in rehberlerine turist muamelesi

Siirt’in rehberlerine turist muamelesi

Siirt’te rehberlik yapacak olanlara profesyonel rehberlik eğitimi verilen proje kapsamında kurs gören rehber adayları hafta sonunda uygulamalı eğitim gördüler.

A+A-

Eski bir turizmci olan Bekir Berkay Türkay tarafından SODES kapsamında hayata geçirilen “Gelin Siirte Rehber Olun” adlı proje ile Siirt’te eksikliği hissedilen uzman rehberler yetiştiriliyor. İlimize gelen yerli/yabancı turistlere veya misafirlere ilimizi tanıtma konusunda uzman rehberi bulunmamasının eksikliğini gören Türkay, kolları sıvadı ve rehber yetiştirecek projeyi hayata geçirdi.
 

SİİRT REHBERLİK PROJESİ

Gelin Siirte Rehber Olun

 

Proje kapsamında kurs gören Siirt’in rehber adaylarına uygulamalı olarak turizm değeri bulunan bölgelerimizden Veysel Karani ve Tillo ilçeleri gezdirildi. Geziye katılan kursiyerlere bir Siirtli gibi değil sanki ilimizi ilk kez ziyarete gelmiş turistler gibi davranıldı. Onlar Siirt’i ilk kez görüyorlar, Siirt hakkında pek bir bilgiye sahip değiller gibi her şey tamamen gerçekçi gibiydi.

 

Pazar günü sabahın erken saatlerinde Yıldız Turizm’e ait minibüsle yola çıkan Siirt’in profesyonel rehber adayları arasında Sanat Tarihi Uzmanı ve Kurs Öğretim Görevlisi Mehmet Cabir Alper ve Kursiyerler; Halil İbrahim Güneş, Emrah Gül, Sabahattin Arvas, Merve Saraçoğlu, Rujhat Erdoğan, Veysel Furat, Mehmet Bişkin, Derviş Ali Türkan, Amine Epgüneş, Saliha Karaalp bulunuyordu.

 

“Meğerse biz kendi memleketimizi hiç tanımıyormuşuz”

 

Halil İbrahim Güneş: “ilimizin tanıtım ve reklamı açısından çok faydalı bir proje. Bu proje sayesinde hem kendi geleneklerimizi, hem kökümüzü, hem de tarihimizi öğreniyoruz. Bunu öğrenmek ve öğrendiklerimizi ilimize gelecek olan misafirlere veya turistlere anlatmak gurur verici bir şey. Bugüne kadar kurslarda teorik eğitimler aldık. Bugün ise pratik eğitime geçtik. Meğer biz kendi şehrimizi, kültürümüzü ve tarihimizi hiç tanımıyormuşuz. Bu bilgileri bir Muğlalıdan öğrenmemiz aslında bizim bir ayıbımızı gösteriyor.”

 

Merve Saraçoğlu: “Bugüne kadar Siirt hakkında pek bilgiye sahip değildim. Buranın Evliyalar diyarı olduğunu biliyordum fakat haklarında doğru dürüst bir bilgim yoktu. Neler yapmışlar, hangi konularda başarılı olmuşlar hiç bilmiyordum. Rehberlik projesi kapsamında katılmış olduğum bu kurslar sayesinde çok şey öğrendim. Aylardır teorik bilgiler aldık. Bugün ise pratik bilgi almaya başladık. Tıpkı bir turistmişiz gibi Bekir Berkay Türkay hocamız tarafından tarihi yerlerimizi gezdik. Siirt’in turizm açısından neredeyse hiçbir etkinliği yok. Doğru olan bilgileri edindik.”

 

Kurslara ve pratik eğitim gezilerine katılan kursiyerlerin görüşlerine Siirtliler.Net Gazetemizin Şubat sayısında kapsamlı bir şekilde yer vereceğiz.

Bu haber toplam 5002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!