1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’in profesyonel rehber adayları mülakata girdiler
Siirt’in profesyonel rehber adayları mülakata girdiler

Siirt’in profesyonel rehber adayları mülakata girdiler

“Gelin Siirt’e Rehber Olun” projesinin yakında başlayacak olan ücretsiz kurslar için başvurular tamamlandı. 100’ün üzerinde yapılan başvurulardan kabul edilecek olan 25 rehber adayı için mülakatlara dün başlanıldı.

A+A-

Dün Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılan birebir mülakatlarda rehber adayları kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamaya çalıştılar. Proje Koordinatörlerinden Bekir Berkay Türkay (İngilizce Öğretmeni), Münir Benek (İHL Müdür Yard.-Meslek Dersleri Öğretmeni) ve Bülent Bakır (Coğrafya Öğretmeni) tarafından gerçekleştirilen mülakata adaylar tek tek alındılar. Her adaya benzer ya da farklı sorular sorarak adayların rehberlik mesleğini ne kadar önemsedikleri, kursa daha çok hangi amaçla kayıt olmak istedikleri ve Siirt’in turizm alanlarını ne kadar tanıdıkları tespit edilmeye çalışıldı.

Bayan adayların az rağbet gösterdiği mülakatta; “Siirt’in tarihi yerlerini biliyor musunuz? Özellikleri nelerdir? Cas evlerimizin özellikleri nelerdir? Siirt Kültür Evi’ni biliyor musunuz? Rehberliği neden düşünüyorsunuz?” gibi çeşitli sorulara adaylardan kimileri cevaplarken kimilerinin de tamamıyla yanlış cevap verdikleri görüldü. Bu manzara karşısında böyle bir projenin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşıldı.

siirt turizm haritası

TURİZM HARİTASI SİİRTLİLER.NET’TEN

Projenin ilimizin kültürel ve turistik zenginliklerine önemli katkılar sağlayacağına inanan Siirtliler.Net, projeye destek olmak amacıyla bugüne kadar yapılmamış olan bir TURİZM HARİTASI hediye edecektir.

REHBER ADAYLARIN GÖRÜŞLERİ

Mülakata katılan rehber adaylarına niçin bu kurslara katılmak istediklerini sorduk. Mardin’de küçük çocukların bile kayıt dışı rehberlik yaptıklarının altına çizen adaylar kursa katılmak istemelerinin nedenlerini adaylar Siirtliler.Net’e şu sözlerle ifade ettiler: “Diksiyonumuzu geliştireceğiz. İlimizi anlatacak anlatırken hem para kazanacak hem de ilimize hizmet etmiş olacağız. İlimizi daha iyi tanıyacağız. Yabancı dil öğrenecek veya geliştireceğiz. Beden dilini öğreneceğiz. Ayrıca etkili tanıtım konusunda makus talihimizi sileceğiz. İnternet medyacılığı ve ulusal basın sayesinde ilimize turist çekebileceğiz. Tillo’ya her yıl binlerce ziyaretçi geliyor ama bilinçli rehber yok. Bu kurs sayesinde yetişmiş elemanlar turizm firmalarının da dikkatini çekecektir.”

 

Bu haber toplam 2502 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!