1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt'in İlk Hacıları dualarla uğurladı
Siirt'in İlk Hacıları dualarla uğurladı

Siirt'in İlk Hacıları dualarla uğurladı

Siirt'ten kutsal topraklara gitmek üzere yola çıkan 92 kişilik ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı

A+A-

Siirt Müftülüğü önünde düzenlenen hacı uğurlama törenine, Siirt Valisi Musa Çolak, Siirt Müftüsü Faruk Arvas, bazı din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Siirt Valisi Musa Çolak şunları söyledi: “Ne mutlu ki böyle kutsal bir yolculuğa çıkmak sizlere nasip oldu. Bu yolculuğu hayatınız boyunca çok özlediniz ve çok beklediniz. Şükrediyorsunuz ki bu yolculuk bugün nasip oldu, hayırlısıyla kutsal beldelere ulaşacaksınız. Sizleri sevgi, muhabbet, dua ve selamlarla uğurluyoruz. Çok güzel bir arkadaşlıkla gideceksiniz. Hac arkadaşlığı çok önemli. Birbirinizi incitmeyiniz, kırmayınız, bu mukaddes yolculuğun kıymetini iyi bilin.

Vali Çolak, "Hac görevinizi yerine getirirken ülkemiz için de bol dua edin. Ülkemizin huzuru, birlik beraberliği ve güzel geleceği için dua edin. Üzerinizde bulunan Türk Bayrağını en iyi şekilde temsil ediniz. Allah yolunuzu açık etsin, sizleri muhabbetle uğurluyoruz.'' diye konuştu.

Siirt Müftüsü Faruk Arvas ise, bu yıl erken hacca gidilmesinin mukaddes mekânların rahat ziyaret edilmesi açısından önemli avantaj olduğunu söyledi. Müftü Arvas, şunları kaydetti: “Milyonlarca hacı adayı ile birlikte olacaksınız. Türk hacıları giyim kuşam ve örnek davranışları ile Suudi yetkilileri tarafından takdir edilmektedirler. Mekke’de, Medine’de diğer Müslüman ülkelerin hacı adayları ile birlikte kaynaşacaksınız. Birçok kişi gitmek istediği halde çeşitli nedenlerden dolayı kutsal topraklara gidemiyor. Cenab-ı Allah sizleri sıhhat, afiyet içinde kazasız belasız Kutsal topraklara ulaştırsın. Kutsal topraklarda alışveriş-inci boncukla zamanınızı harcamayınız. Zamanınızı Kabe’de ve Medine-i Münevverede ibadetle geçiriniz. Oradaki görevlerinizi tamamladıktan sonra sağ-salim hac görevinizi yerine getirir, sevdiklerinizle kucaklaşırsınız” dedi.

Törenin ardından Siirt Müftüsü Faruk Arvas dua, Şeyh Naccar Camii İmam-Hatibi Ramazan Toprak ise ezan okudu. Siirt'ten Diyarbakır havaalanına giden 92 kişilik ilk hacı kafilesi Medine’ye gidecek. Kafile hac ibadetini tamamladıktan sonra 19 Kasım’da yurda dönecek. Siirt’ten İl Müftülüğü Organizasyonu ile toplam Hacca gideceklerin sayısı 152 kişi olarak açıklandı.

Bu haber toplam 2439 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!