1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Siirt’in eski mesleklerinden Yemenicilik
Siirt’in eski mesleklerinden Yemenicilik

Siirt’in eski mesleklerinden Yemenicilik

Siirt’te yok olan Yemenicilik mesleği artık bitme aşamasına geldi…

A+A-

Siirt’te yıllar önce önemli bir iş potansiyeli olan Yemenicilik mesleği, 150-200 dükkanı bulunan kendi adını taşıyan bir çarşıya sahipti. Yemeniciler çarşısındaki yemenici ustaları bir bir kapandı. Ustalar ya rahmete kavuştu, ya emekliye ayrıldı ya da dükkânlarını kapadılar. Mesleği tek başına yaşatmaya çalışan Aydın Kılıç ise yıllara meydan okumaya devam ediyor.

 

25-30 yıl önce evlenmek isteyen gençler yemenicilik mesleğine girerlerdi.

 

Yemenicilik mesleği Siirt’te yıllar önce ticaret alanında büyük bir paya sahipti. Yaklaşık 150 ile 200 dükkânlı büyük bir çarşıya sahip olan, binlerce kişiye iş imkânı sağlamaktaydı.  Yemenicilik sanatı, günümüz teknolojisine yenik düşerken iki kuşaktan, 90 yıldan beri dededen kalma mesleğini sürdüren Aydın Kılıç yemeniciler çarşısında bulunan dükkânında babasından öğrendiği ve yok olma safhasına gelen yemecilik sanatını yaşatmak için teknolojiyle mücadelesini sürdürüyor.

 

yemenicilik mesleği

 

SİİRTLİLER.NET

 

Yemeniciler çarşısında, gelişen teknolojiye inat ata mesleğini sürdüren Aydın Kılıç’ı tezgâhının başında ziyaret ettik ve bize Siirt’te yemeniciliğin tarihini anlatmasını istedik.

 

İşte Aydın Kılıç adlı yemenici ustamızın Siirtliler.Net’e verdiği yemenicilik mesleğinin Siirt’teki tarihi;

 

 “Siirt’te yaklaşık olarak 150 ile 200 tane yemeci vardı. Siirt’in en güzel ve popüler mesleklerden biriydi. Örnek olarak mesela bir kişi yemenici olmasaydı iş yapamazdı. Yemeci olan bir insan genelde evlenmek isteseydi dahi gelirdi. Babam anlatırdı, bizim yanımıza gelen çıraklar genellikle evlenmek için gelip yanımızda çalışıyorlardı. Çünkü çok güzel geliri vardı. Ama şu anda bu meslek unutuldu. Bizim meslek köylere yönelikti. Köylerin boşalması bizim mesleği adeta bitirdi. Ayrıca teknolojinin ilerlemesi de bizim mesleğimizi etkileyen sebeplerdendir. Siirt’te 200 dükkânı olan bu mesleğin şu anda maalesef tek bir dükkânı var o da benim. Benden sonrası da her halde olmayacak. Çünkü karın doyurmuyor artık. Çocuklarımız da bu işi yapmamaya çalışacaklar. Eskiden yanımızda çalışan en azından 10-15 tane işçi vardı, ama şimdi maalesef ben tek çalışıyorum. Şimdiki teknolojiye göre makinelerin yaptığını eskiden biz elle yapıyorduk. Bunun için yaptığımız malzemelerde biraz işçilik gerekirdi. Bugün makineler işçiliği bitirdi ve daha güzel bir şey çıkarmaya başladı. Onun için bizim mesleğimiz yok olma safhasına geldi. Yemenicilik mesleğinin bugün en popüler olanı altıncılıktır.”

 

 

Bu haber toplam 6637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!