1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’in 3 Özel Hastanesi Birleşme Yolunda
Siirt’in 3 Özel Hastanesi Birleşme Yolunda

Siirt’in 3 Özel Hastanesi Birleşme Yolunda

Siirt’te hizmet veren 3 özel hastane; Özel Hayat Hastanesi, Medlife Hastanesi, Siirt Güven Hastanesi birkaç aydır devam eden görüşmeler sonucunda en geç 31 Aralık 2010 tarihine kadar birleşme kararı alacak gibi görünüyor.

A+A-

Siirt’in 3 Özel Hastanesi Birleşme Yolunda

            Siirt’te hizmet veren 3 özel hastane; Özel Hayat Hastanesi, Medlife Hastanesi, Siirt Güven Hastanesi birkaç aydır devam eden görüşmeler sonucunda en geç 31 Aralık 2010 tarihine kadar birleşme kararı alacak gibi görünüyor.

            Üç Hastane 1 şirket çatısı altında birleşmeyi uygun gördü.

         Birleşme süreci nasıl gelişti:

            Birleşme nedenleri arasında SGK kurumunun ödemeleri geciktirmesi, hastalardan muayene ücreti haricinde diğer işlemler için fark alınamaması gibi sebepler sıralanıyor. Ayrıca SGK'nın uyguladığı kısıtlı paket tedavileri de Özel Hastaneleri çok zor durumda bırakıyor. Siirt Özel Hastaneleri diğer Özel Hastanelere oranla hastalardan en cüzzi fark alan hastaneler olduğundan maalesef son bir kaç aydır zarar eder durumdalar. Hastanelerin zarar etmelerinin devamında özel hastanelerin tümden kapatılma tehlikesi görünüyor...

            Medlife Binsina Hastanesi: Medlife fiziki olarak en kaliteli ve demirbaş toplamı en yüksek olan hastane. Son kurulan özel hastane olmasına rağmen kısa sürede Siirt’teki özel sağlık sektöründe ciddi yer edindi. Medlife bu nedenlerden ötürü yeni kurulacak şirket için diğer iki hastaneden katılım payı almayı planlıyor. Medlife’ın uzun vadedeki amacı halen kullandıkları binayı tek özel hastane olarak kullanmak.

            Özel Siirt Güven Hastanesi: Günlük hasta sayısı yüksek olan hastanelerimizden biri. Birleşme olması halinde mevcut binalarının Kız Öğrenci Yurdu’na dönüştürüleceğini Hastane Yetkilileri dedikodudan ibaret olduğunu bildiriyorlar.

            Hayat Hastanesi: Hayat Hastanesi ilk özel hastane olmasının yanında, hasta sayısı en yüksek hastane olarak tek bir şirket çatısı altında birleşmeyi uygun görüyor. Önümüzdeki 1 yıl içinde fiziki olarak tek bir binada hizmet vermeyi düşünmüyor. Sağlık hizmetlerinde Global bütçeye geçildiği anda hastane başına alınacak sabit ücretlerin yeni kurulacak olan hastaneye yetmeyeceği ve yeşil kart uygulamasının özel hastanelere tam olarak uygulanması durumda 1 binanın hizmet vermek içim yeterli olmayacağı görüşündeler.

 

         Birleşme Olursa Siirt’i nasıl etkileyecek?

 

·         Üç Hastaneden toplam 200 kişi işten çıkartılacak.

·         Uzman Doktor sayısında %40-50 lere varan eksilme gerçekleşecek.

·         Hastalara hizmet verilmesinde özellikle ilk aylarda ciddi aksaklıklar oluşacak, hastalar daha uzun kuyruklarda bekleyecek.

·         Uzman Doktorların gidişiyle (30 Uzman Doktor) doktor başına en az 5000 TL X 30 = 150.000 TLlik  her ay yapılan harcama Siirt’ten çıkacak.

·         Yaklaşık 200 Personel  ortalama 750 TL X 200 = 150.000 TLlik her ay yapılan harcama Siirt’te olmayacak.

·         Uzun vadede hastanelerin birleşmesi daha kaliteli sağlık hizmeti sağlayacak.

·         Birleşme tek hastane binası olarak olursa Siirt’e Türkiye çapındaki Hastaneler zincirinden bir hastane gelecek.

·         Tek bir şirket altında hizmet vermek Siirt Sağlık Hizmetleri açısından Global Sağlık Şirketleri karşısında daha güçlü durmayı sağlayacak. (2 bina olursa)

·         Birleşme sonucunda güçlenen Siirt Sağlık Hizmeti Şirketi Şırnak, Bitlis, Cizre gibi yerleşim bölgelerinde hatta Kuzey Irak’ta yatırımlar yapabilecek hale gelecek.

Birleşme çabaları hala sürüyor ve hala imza atılmış değil.

 

DİKKAT: Yorum yazarken lütfen aşağıdaki gerçeği unutmayalım.

Ayrıca SGK'nın uyguladığı kısıtlı paket tedavileri de Özel Hastaneleri çok zor durumda bırakıyor. Siirt Özel Hastaneleri diğer Özel Hastanelere oranla hastalardan en cüzzi fark alan hastaneler olduğundan maalesef son bir kaç aydır zarar eder durumdalar. Hastanelerin zarar etmelerinin devamında özel hastanelerin tümden kapatılma tehlikesi görünüyor...

Bu haber toplam 5674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!