1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirt’in 20 yıllık eğitim yatırımcısı Abdulvahit Kayar
Siirt’in 20 yıllık eğitim yatırımcısı Abdulvahit Kayar

Siirt’in 20 yıllık eğitim yatırımcısı Abdulvahit Kayar

20 yıl önce Siirt’te ilk eğitim yatırımı olarak açmış olduğu dershaneyi bugünlere kadar getirebildi. Geçen yıl ise yatırımlarını özel okullara yönlendirerek Siirt’te Hedef Okulları olarak 2 özel okul açtı.

A+A-
Eğitimcilik esasında Dede ve Baba mesleği. Dedesi Molla Muhammed Zıvıngi, kendi döneminin eğitim kurumları olan medreselerde hocalık yapıyordu. Torun Abdulvahit Kayar, Dedesi ve Babası’nın eğitim geleneğini devam ettiriyor. 20 yıl önce Siirt’te ilk eğitim yatırımı olarak açmış olduğu dershaneyi bugünlere kadar getirebildi. Geçen yıl ise yatırımlarını özel okullara yönlendirerek Siirt’te Hedef Okulları olarak 2 özel okul açtı. Peki, eğitim yatırımcılığı nedir, Abdulvahit hocadaki bu yatırımların karşılığı nasıldır, bir derdi sıkıntısı var mı yok mu diye hepsini sorduk.
 
Siirt Haberleri Gazetesi’ne değerlendirme yapan Abdulvahit Kayar’ı siz değerli okuyucularımızla başbaşa bırakıyoruz.
 
Eğitim yatırımcılığında diğer sektörlerdeki yatırımlar gibi doğal olarak bir beklentiniz bulunuyor. Sonuçta yatırım yapıyor, riske giriyor ve karşılığını tabii olarak bekliyorsunuz. Ancak eğitim yatırımcısının diğer yatırımcılardan farklı bir yönü var ki o da insana odaklanmadır. Verdiğiniz eğitim hizmetinin ilerleyen yıllarda semerisini yetiştirdiğiniz gençlerin üzerinde gördüğünüzde bunun hazzı bir başkadır. Yatırımlarınızın karşılığı olarak para kazanmanız tabiki önemli ama insan ve gençleri geleceğe hazırlama, onları meslek sahibi yapmanın zevki de ayrıdır. Toplumunuza bir katma değeriniz oluyor. Yetiştirdiğiniz bir öğrenci ilinizin veya ülkenizin kaderini değiştirebiliyor. Yetiştirdiğimiz öğrenciler arasında şu anda savcılık yapan, doktorluk yapan, pilotluk yapan, mühendislik yapanlar var. Hem yurtiçinde hem de yurt dışında görevlerini ifa ediyorlar.
 
ÖĞRENCİLERİNİZ SAYESİNDE SİİRT, TÜRKİYE’DE DUYULUYOR
 
Eğitim sektörünü sadece ekonomik yönüyle değerlendirmek doğru olmaz, eksik olur. Çünkü mesela açmış olduğumuz kendi özel okullarımızda veya dershanemizde yetiştirdiğimiz başarılı öğrenciler aynı zamanda ilimiz Siirt’in de tanıtımına katkı sağlıyor. O öğrencilerimizle Siirt’in adını ülke geneline taşıyabiliyorsunuz.
 
20 yıldır eğitim sektöründeyim. Aslını soracak olursanız eğitimcilik ta dedelerimiz zamanından bu yana bizde bir gelenektir. Dedem ve babam kendi vakitlerinde dönemin eğitim kurumları olan medreselerde eğitim faaliyetlerinde bulunmuşlar, gençler yetiştirmişlerdir.
 
20 YILDIR SİİRT’TE EĞİTİM YATIRIMCISIYIM
 
Eğitim alanında ilk yatırımım 1995’te Siirt Merkez’de bir dershaneydi. Dershanemiz halen devam etmekte. 20 yılı geride bıraktık. Dile kolay. Şimdi ise yatırımımızı özel okullara çevirdik ve geçen yıl ilki bu sene de ikincisi olmak üzere 2 özel okul açtık. Hedef Okulları olarak markalaşma yoluna girdik. Siirt’te Hedef Okulları’nı bir marka haline getirme arzusundayız. Geçen yıl açmış olduğumuz ve ilk özel okulumuz olan Hedef Özel Sağlık Meslek Lisesi, ilk yılında güzel rağbet gördü. Bu yıl ikincisini açmış olduğumuz Hedef Anadolu Lisesi (Hedef Koleji) ise güzel bir başlangıçla yeni eğitim-öğretim yılına merhaba dedi. 
 
EĞİTİM YATIRIMCISI NE YAZIK Kİ İLGİ GÖRMÜYOR
 
Temas etmeden geçemeyeceğim bir konu da eğitim yatırımcılarına olan ilgisizliktir. Ne yazık ki eğitim yatırımcısı, yatırımcı olarak görülmüyor. Yatırımcı denince akla eğitim yatırımcıları pek gelmez. Biz kendi yatırım alanlarımızda Siirt’te 70’e yakın elemanı istihdam ediyoruz. Bu bir fabrika sayılmazmı? Eğitim yatırımcısı olarak ilgi bekliyor, değer görmek istiyoruz. Geleceğe insan taşıyan bir kurum olarak bizlere “sizin için ne yapabiliriz?” denmesi gerekiyorken bırakın bunu soruyu sormayı kurumlarımızı ziyaret eden bile yok. 15 dönüm üzerinde özel bir okul açtık ve henüz hayırlı olsun diye gelen olmadı. Bu konuda muzdaripliğimizi bildirmek isterim.
 
Bu haber toplam 4416 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!