1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt’i şahlandıracak 3 önemli yatırım projesi
Siirt’i şahlandıracak 3 önemli yatırım projesi

Siirt’i şahlandıracak 3 önemli yatırım projesi

AK Parti Siirt SKM (Seçim Koordinasyon Kurulu) tarafından düzenlenen yeni dönemde Siirt projeleri konulu toplantıda Siirt’i şahlandıracak 3 önemli yatırım projesi hakkında bilgiler verildi.

A+A-

AK Parti Siirt Seçim Koordinasyon Kurulu (SKM) tarafından organize edilen toplantı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Siirt Milletvekili Adayları Prof.Dr.Yasin Aktay, Fevzi Sevgili ve Lokman Özcan ile İl Başkanı Özgür Çalapkulu’nun katıldığı toplantıya gerek partililer gerekse de vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildiği dikkatlerden kaçmadı.

Siirt Milletvekili ve aynı zamanda 1 Kasım seçimlerinde AK Parti 1.Sıra Milletvekili Adayı Prof.Dr.Yasin Aktay tarafından Siirt’i şahlandıracak yatırım projeleriyle ilgili şu bilgiler verildi:


İPEK HALI PROJESİ

Uzun süredir üzerinde çalışılan Siirt İpek Halı Projesi hayata geçti. İlk aşamada 1500 kişinin istihdam edileceği bu yatırımda istihdam sayısı 3 bine kadar yükselebilecek. Üretim için 10 kişilik ilk ekip İran’a gönderildi ve eğitimlerini alıp Siirt’e döndüler. Önümüzdeki haftalarda ise İran’dan 20 kişilik bir ekip Siirt’e gelecek ve yerinde eğitim verecekler.


PERVARİ BARAJI

Yüksek teknolojiyle yapımı planlanan Pervari Barajı üzerinde 1,5 yıldır çalışılıyor. Kredi bulunmadığı için iptal edilen baraj projesinin lisansı, uğraşlar sonucu yeniden çıkarıldı. Yatırımcısıyla yapılan görüşmeler sonucunda finans konusu çözüldü ve barajın temelini atma seviyesine gelindi. Botan Çayı üzerinde kurulacak olan barajda aşamalı olarak 1500 kişi çalışacak. Yakın zamanda barajın temelleri düzenlenecek törenle atılacak.


GÜNEŞ SANTRALİ VE PANEL FABRİKASI

Siirt’te iddialı bir Güneş Enerji Santrali, Güneş Paneli ve İnvertör fabrikası kurulacak. Projeyle ilgili Enerji Bakanlığı yetkilileri, Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verildi. Toplam 2,5 GWp kapasiteli Güneş Enerji santrali, Siirt ile birlikte Batman, Mardin ve Bismil’de kurulacak. Dev projenin maliyeti 5,7 Milyar Dolar ve 8.500 kişiye istihdam sağlayacak. Güneş Paneli ve İnvertör fabrikası Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak. Güneş Enerji Santrali ise Siirt, Batman, Mardin ve Bismil’de kurulacak.

Bu haber toplam 3644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!