1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt'i kim kurtaracak?
Siirt'i kim kurtaracak?

Siirt'i kim kurtaracak?

Her seçim öncesi onlarca yüzlerce vaatlerle çıkar seçmenin karşısına siyasetçi. Siirt’e deniz getirmeyi bile vaat ederlerse şaşırmayın

A+A-

Bu yazı 2007 seçimleri öncesi İstanbul’da bulunan bir Siirtliler derneğinin sorduğu bir soru üzerine kaleme alınmıştı.  Yıl 2010 ve yine bir seçim arifesindeyiz.

 

Umarım bu yazı; içinde Siirt sevgisi ve kaygısı taşıyan ve de bir gerekçe ile herhangi bir siyasi partiye oy verecekler için okunmaya değer bulunur.

 

 

SİİRT’İ KİM KURTARACAK

 

Her seçim öncesi onlarca yüzlerce vaatlerle çıkar seçmenin karşısına siyasetçi. Siirt’e deniz getirmeyi bile vaat ederlerse şaşırmayın.  Çünkü dilin kemiği yok ve maalesef onların düşüncesi ile vekil olmak için her yol mubah.

 

Sandık sadece 4 yıl yada 5 yılda bir önünüze konur ve maalesef o günlerde  insan olduğumuz akıllarına gelir ve sadece o periyotlarla anılırız siyasilerce. Oysa biz hep varız kara talihimizle beraber.

 

Çok küçük yaşlarda Siirt’ten ayrılmış ve hemen hiç Siirt’te yaşamamış ancak birkaç senede bir gitme imkânı bulmuş bir Siirt sevdalısıyım.

 

Siirt’e ve Siirtliye dair bir üzücü haber hep üzmüştür beni. Sevindirici mutluluk verici bir haber de sevindirmiştir.

 

Evliyalar diyarı Siirt medeniyetler beşiği. İbrahim Hakkı Hazretleri Siirt’e sanırım çorba içmeye gelmemişti. İlim irfan öğrenmeye gelmişti taaa Erzurum’dan.

 

Peki, ne değişti de Siirt kurtarılmayı bekleyecek durum geldi.

Daha 10 -15 sene evveline kadar Türkiye’de en fazla yerel gazetenin çıktığı illerden biri idi Siirt. Şimdi Siirt’te okunan gazete tirajını doğrusu merak ediyorum

 

Siirt’te ya da dışında yaşayan Siirt’in aydın, çalışkan Siirt sevdalıları kurtararak elbette. Bilim ile ilim ile kurtulacak elbette Siirt.

 

Yeni okullar, üniversite bünyesinde açılacak fakülteler, enstitüler, Ar-Ge merkezleri, sanayi tesisleri, fabrikalar, atölyeler kurtaracak Siirt’i.

 

Çalışmak kurtaracak, yeni fikirler, insanın insana saygısı kurtaracak Siirt’i.

 

Dürüst çalışkan bürokratlar kurtaracaktır Siirt’i.

 

Seçimden sonra parti rozetini yakasından çıkaran ve tüm Siirtlilere aynı gözle bakan ve insanına hizmeti ibadet sayan siyasiler kurtaracaktır. Mecliste ve meclis dışındaki her platformda Siirt için “halka hizmet Hakka hizmettir” düsturu ile çalışan siyasiler kurtaracaktır Siirt’i.

 

Medeni cesaret sahibi seçtiği milletvekilinden hesap sormasını bilen seçmenler kurtaracaktır Siirt’i.

 

Aşiret reisleri, mollalar, seyitler, şeyhler, beyler adam kayırmacılık değil. Allah’tan başka kimseye kul olmayan vatandaşlık bilincine sahip namuslu dürüst, ehil insanlar kurtaracaktır Siirt’i.

 

Ankara’ya karargâh kuran Siirtli olduğunu unutan değil, Siirt’e yaşamış o havayı teneffüs etmiş Siirtliler kurtaracaktır Siirt’i.

 

Paradan, maldan mülkten daha önemli şeylerin olduğunu düşünen insanlar kurtaracak Siirt’i.

 

Az konuşan, çok iş yapan insanlar kurtaracaktır Siirt’i.

 

Arap, Türk, Kürt ayrımı yapılmadan insanlar birbirini sevmek ve saymak zorundadır. Siirt ve Siirtliyi sevgi kurtaracaktır.

 

Ve son olarak elbette Siirt’i Siirtliler kurtaracaktır  

 

Yrd. Doç. Dr. Nurettin AKÇAKALE

Bu haber toplam 3665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!