1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt’e hakaret edenlere kınama kararı çıktı
Siirt’e hakaret edenlere kınama kararı çıktı

Siirt’e hakaret edenlere kınama kararı çıktı

İstanbul Siirtliler Derneği’nin Basın Konseyi’ne yaptığı şikâyetin ardından toplanan Basın Konseyi, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan ve Sabah Gazetesi yazarı Ayşe Özyılmazel’in kınanması kararı aldı.

A+A-

Hatırlanacağı üzere ilimizde yaşanan cinsel istismar olayı ülke genelinde geniş yankı bulmuş ve bu durum Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ve Sabah yazarı Ayşe Yılmazel’in konuyu Siirtlilerin geneline hakaret boyutuna getirmesi Siirtliler kadar toplumun farklı kesimlerinden de tepkiyle karşılanmıştı.

İstanbul Siirtliler Derneği ‘nin 10 Mayıs’ta Basın Konseyi’ne yaptığı şikayet, 16 Haziran’ta toplanan Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nda ele alındı. Siirtliler Derneği’nin başvurusunu değerlendiren konsey yüksek kurulu, 22 Nisan’da yayınlanan “Siirt, çocuklar ve tecavüz” başlıklı yazısı nedeniyle Ahmet Hakan’ın uyarılması, 23 Nisan’da yayınlanan “Siirt utanç şehrimizdir” başlıklı yazısı nedeniyle de Ayşe Özyılmazel’in kınanmasına karar verdi.

TEŞEKKÜRLER İSTANBUL SİDER

İstanbul Siirtliler Derneği başkanı Aydın Candabakoğlu, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Siirt’in sahipsiz olmadığını gösterdik. Medya dünyasında gerekli girişimlerde bulunduk ve neticeyi almaktan ilimiz adına mutluyuz. Medya tabii ki özgürdür, yazarlar yorumlarında özgür davranmak durumundadır ancak hakarete ve genellemelere kimsenin hakkı olmadığını göstermiş olduk. Basın Konseyi’nin bu konudaki kararını memnuniyetle öğrendik ve hassas davranmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Bu haber toplam 2076 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!