1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Valiliği uyardı: Duygu sömürücülerine dikkat
Siirt Valiliği uyardı: Duygu sömürücülerine dikkat

Siirt Valiliği uyardı: Duygu sömürücülerine dikkat

Siirt Valiliği yaptığı yazılı açıklamada vatandaşları vicdani duyguları sömürmek isteyenlere karşı uyanık olmaları yönünde uyarıda bulundu.

A+A-

Siirt Valiliği’nce yapılan yazılı uyarı:

 

         Son zamanlarda çevre illerden İlimize gelen bazı şahısların sözde, özürlülere, eğitime, lösemililere, ihtiyacı olan yoksul vatandaşlara destek olmak vb. amaçlarla kurulmuş dernekler adına gazete, dergi, anahtarlık, cüzdan, kalem vb. malzemelerin satışını yapmak iddiasıyla geldikleri, bu malzemelerin satışı sırasında elde edilen gelirlerin, özürlü kişilerin ihtiyaçları, eğitim olanağı olmayan yoksul çocukların eğitimleri için harcandığı beyan edilerek insanların vicdani duygularının sömürüldüğü, ticari satış adı altında izinsiz yardım toplanılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

         

         Dergi, gazete vb. malzemelerin satışı için bazen Derneklerin Tüzel kişilikleri, bazen de gerçek kişiler adına iktisadi işletmeler teşekkül ettirildiği, yanlarında perakende satış fişi veya makbuzu bulunduğu halde satış esnasında herhangi bir satış fişi veya faturası düzenlenmediği, kayıt dışı satış yapıldığı, dolayısıyla özürlüler üzerinden haksız maddi menfaat ve çıkar sağlanılmaya çalışıldığı, Bununla birlikte bu tür uygulamaları yapan derneklerin genelde “engelli, özürlü, görmeyenleri koruma, lösemilileri koruma, sosyal yardımlaşma vb.” isimlerle kurulmuş olan dernekler tarafından yürütüldüğü, böylece dernek adlarının, insanların vicdani duygularını sömürerek insanları yanıltmak için kullanıldığı değerlendirilmektedir.

 

            Vatandaşlarımızın bu gibi faaliyetlerde bulunan kişilere mutlaka mülki amirden onaylı yardım toplama  belgesini sormaları, bu kişileri tanımıyorlarsa yardım yapmamaları, eğer yardım yapacaklarsa mutlaka karşılığında fiş, fatura yada usulüne uygun düzenlenmiş yardım toplama makbuzu almaları uygun olacaktır.

          

             Hareketlerinden şüphe ettikleri kişilerin olması durumunda ise kendilerine en yakın kolluk kuvvetlerine veya il merkezinde İl Dernekler Müdürlüğüne, ilçelerde ise Kaymakamlık İlçe Dernekler Büro Şefliklerine ihbarda bulunmaları yukarıda belirtilen suiistimalleri engelleyecektir.

 

            Kamuoyuna önemle duyurulur.

SİİRT VALİLİĞİ

Bu haber toplam 2284 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!