1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt Valiliği Kayyum ile ilgili Siirt belediyesine cevap yazdı
Siirt Valiliği Kayyum ile ilgili Siirt belediyesine cevap yazdı

Siirt Valiliği Kayyum ile ilgili Siirt belediyesine cevap yazdı

Hdp'li Siirt Belediye Başkanının Kayyum dönemine ilişkin belediyenin borçlandırılmasıyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmasının ardından Siirt Valiliği cevap yazdı: "Kandırmayın"

A+A-

01 MAYIS 2019/037

SİİRT BELEDİYE BAŞKANLIĞININ BORÇ AÇIKLAMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

31 Mart Yerel Yönetimler seçiminden sonra Siirt Belediye Başkanlığı’nda göreve başlayan yeni yönetimin ve Siirt HDP Milletvekilli Meral Danış Beştaş’ın ‘Siirt Belediyesine Kayyum Tarafından Yüklü Miktarda Borç Bırakıldığı’, ‘Siirt Kayyumu Özel Konutu İçin Belediye Bütçesinden 65 bin TL’lik Tadilat Yapıldığı’ yönünde gerçekle hiçbir ilgisi olmayan asılsız bilgilerin kamuoyuna verildiği anlaşılmıştır.
Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Siirt Belediye Başkan Vekili görevlendirildiği tarih ile görev bitimi tarihindeki Siirt Belediyesi borç miktarları ekli tabloda karşılaştırmalı olarak kamuoyuna sunulmuştur.

YATIRIM YAPTIK, BORÇ ÖDEDİK, HEMŞERİLERİMİZİ HİZMETLERLE BULUŞTURDUK

2016 yılı Kasım ayı itibariyle görevlendirilen Belediye Başkan Vekili, 78.270.690 TL kamu borcu ve 6.508.600 Euro (Güncel Döviz Kuru: 6.55 TL=42.631.331 TL) Avrupa Birliği borcu ile birlikte toplamda; 120.902.021 TL borcu devralarak göreve başlamıştır.

Görevlendirilen Belediye Başkan Vekili döneminde, hem belediye borç yükü azaltılmış, hem de ciddi ve kalıcı yatırım ve hizmetlere imza atılmıştır. Yeni belediye yönetiminin yaptığı açıklama ile sanki borçlar Kayyum döneminde oluşturulmuş algısı kamuoyuna verilmeye çalışılmıştır. Ancak söz konusu borçlar önceki HDP Belediye döneminde yapılan ve süregelen borçlardır. Belediye Başkan Vekilli dönemine ait Belediye resmî kayıtlarından (Dijital veriler ve ıslak imzalı evrak) da istendiği takdirlerde mali bilgilere ulaşılabilecektir. Dolayısıyla kayyum döneminde 115 milyon borç bırakıldığı yönündeki iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.

HDP belediyesinin borçlarla ilgili yapmış olduğu açıklamalarda görevlendirilen Belediye Başkan Vekili döneminde yapılan borç ödemeleri ve yatırımlardan bahsedilmemiştir. Kayyum dönemi öncesinde yapılan toplam yatırım bedeli 28.000.000 TL’dir. 

Görevlendirilen Belediye yönetiminin daha önce defalarca basın ve kamuoyuna açıkladığı gibi; 2 yıl 4 ay içerisinde toplam 55.000.000 TL kamu ve diğer borçların ödemesini gerçekleştirmiştir. Ayrıca kendi Belediye öz kaynaklarından 69.140.000 TL, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının katkısıyla 45.860.000 TL olmak üzere toplamda; 115.000.000 TL ilimize yatırım yapılmıştır.

Yıllardır yapılmayan hizmetlerin hızlı ve etkin karşılanabilmesi amacıyla, İller Bankasından proje karşılığında, uzun vadeye yayılmış ödenebilir taksitlerle yatırım amaçlı 36.000.000 TL KDV ve faizler dâhil kredi kullanılmıştır. Bu kredi ile iki yılda toplam, 80 Km bitümlü sıcak karışım asfalt, 370 bin metrekare parke yolu ve kaldırımlar inşa edilmiş, Belediye araç parkına; 3 kamyon, (1) Greyder, (1) Kepçe ve 3 otobüs kazandırılmıştır.

Öte yandan ‘Siirt Kayyumu Özel Konutu İçin Belediye Bütçesinden 65 bin TL’lik Tadilat Yapıldığı’ yönünde ki iddialar gerçek dışı olup, Siirt Kayyumu özel konutu için herhangi bir harcama yapılmamıştır.  Kullanılamaz durumda bulunan mülkiyeti hazineye, kullanımı İl Emniyet Müdürlüğüne ait bir Misafirhane,  Belediye Kanunun 75. Maddesine istinaden alınan meclis kararına dayanarak, iki kurum arasında imzalanan protokol gereği kullanılır hale getirilerek, hizmete sunulmuştur. 

Yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda HDP belediyesinin yapmış olduğu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir. Görevlendirilen belediye yönetiminin asıl gayesinin gönül belediyeciliği ile vatandaşa hizmet olduğu gözardı edilmiştir. Bu dönemde kaynaklar,  yöre insanımızın huzurlu  bir kentte yaşamaları için kullanılmıştır. 

Kamuoyu şu anda Belediyeden gereksiz açıklamalar değil, çıtası yükseltilmiş hizmetlerin devamını beklemektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
SİİRT VALİLİĞİ

vali-aciklama.jpg

Bu haber toplam 3077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!