1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Valiliği, boğulmalara karşı kolları sıvadı
Siirt Valiliği, boğulmalara karşı kolları sıvadı

Siirt Valiliği, boğulmalara karşı kolları sıvadı

Boğulma vakalarına karşı Siirt Valiliği alınacak önlemler kapsamında harekete geçti…

A+A-

İlimizde son aylarda meydana gelen boğulma vakaları ve bu vakalara karşı baraj yetkilileri tarafından alınmayan önlemler tepkilere neden oldu. Son olarak Pazar günü aynı aileden 3 kişinin boğulmasının ardından Siirt Valiliği kolları sıvadı. Siirt Valisi Musa Çolak tarafından yapılan yazılı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Basınımızın seçkin Temsilcileri,

İlimizde özelikle yaz aylarında vatandaşlarımızın serinlemek ve piknik yapmak amacıyla, Botan Çayı kenarında konuşlandıkları, Vadi boyunca tedbir ve uyarı amaçlı dikilen Uyarı Levhaları, Köy Muhtarlarına yapılan yazılı tebligatlar, Köy camilerinde okunan hutbeler ve yapılan bilinçlendirme çalışmalarına rağmen, Vatandaşlarımızın dikkatsiz davranmaları sonucu; asla yaşanılmasını arzu etmediğimiz boğulma vakaları yaşanmakta, bu da bizleri oldukça üzmektedir.

Dün itibariyle olay mahalinde denetim ve incelemelerde bulundum. Olay Mahalinde bulunan vatandaşlarımızla ve Özbey ailesinin yakınlarıyla görüştüm, kendilerini dinledim, ayrıca Kader kızımızı ve annesi Lütfiye Özbey hanımı da hastanede ziyaret ederek, acılı ailemizin acılarını paylaştım, durumları hakkında yetkililerden bilgi aldım. Valiliğimce olay mahallinde yaptığım incelemeler sonucunda; Van, Batman ve Diyarbakır illerinden takviye ekipmanlar istedik ve bugün sabah saat: 6 da arama ve kurtarma çalışmalarına topyekun başlandı. Arama ve kurtarma çalışmaları durmadan devem etmektedir.

Değerli Basın Mensupları;

Hepinizin merakla beklediği ve vatandaşlarımızın da biran önce boğulma vakalarının önlenmesi, tedbir alınması yönünde kamuoyunda oluşan ve ilimiz açısından da hasas olan bu konu ile ilgili olarak; Valiliğimce bugün itibari ile Alkumru baraj yetkilileri ile yaptığımız birebir görüşmelerde; Baraj kapaklarının açılmadan önce, Botan Vadisi boyunca ve Vatandaşların daha çok piknik olarak kullandıkları alanlara yakın yerlerde “ERKEN UYARI SİSTEMİ” kurulması yönünde karar aldık. Kurulacak bu sistem sayesinde; botan kenarında bulunan ikaz uyarı sistemi devreye girilecek ve vatandaşlarımız uyarılarak, suya girmeleri engellenecektir. Amacımız; Can ve mal kayıplarını ortadan kaldırmaktır.

Sistemin entegrasyonu baraj yetkililerince en kısa sürede yapımına başlanacaktır.

Sözlerime son verirken; Özbey ailemizin acılarını, üzüntülerini yürekten paylaşıyorum. Acılı ailemize tekrar başsağlığı ve sabır diliyorum.

Bu haber toplam 2179 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!