1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Üniversitesi’nin Nevruz Kutlaması halay tadında geçti
Siirt Üniversitesi’nin Nevruz Kutlaması halay tadında geçti

Siirt Üniversitesi’nin Nevruz Kutlaması halay tadında geçti

Öğretim görevlileri, öğrenciler ve konukların ilgi gösterdiği Siirt Üniversitesi’nin Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu.

A+A-

Üniversitenin konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Gürol Okay; “Bütün resmi ve dini bayramlarımızda olduğu gibi Nevruz Bayramı da aramızdaki birlik ve bütünlüğü perçinleyen, sarsılmaz kardeşlik ve dayanışma hissiyatını kuvvetlendiren kültürel bir zenginliğimizdir” dedi.

Öğretim Görevlisi Adem Sandık tarafından verilen konferansta Nevruz, çok detaylı bir şekilde açıklanarak diğer ülkelerde nevruzun nasıl karşılandığı ve nasıl bir süreçten geçildiği anlatıldı.

Konuşmaların ardından Siirt Üniversitesi Müzik ve Tiyatro Öğrenci Topluluğu tarafından konuklara unutulmaz bir müzik dinletisi sunuldu. Müzik dinletisine üniversite hocalarının, öğrencilerin ve konukların ilgisi oldukça yüksek olduğu görüldü. İstek parçaların ardından etkinlikler Siirt Üniversitesi Halkoyunları Ekibi’nin gösterisiyle devam etti.

Program sonunda üniversite hocaları ve öğrenciler bir arada halay çekerek Nevruz’u oldukça güzel bir şekilde karşıladılar.

İl dışında bulunduğu için etkinliğe katılamayan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları’nın Nevruz mesajı:

Başta ülkemiz olmak üzere geniş bir coğrafyada kültür mirası olarak kabul edilen Nevruz Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım. “Yeni Gün” anlamına gelen nevruzun ülkemize baharla birlikte barışı, huzuru ve kardeşliği getirmesini temenni ediyorum.

Kökeni 2. Asra dayanan ve Anadolu’nun her köşesine baharın renklerini, zenginliklerini getiren Nevruz’un ülkemize kardeşlik, sevgi, birlik ve bütünlük tohumları atması temennisiyle.

Prof. Dr. Recep ZİYADANOĞULLARI

Rektör

Bu haber toplam 3836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!