1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Siirt Üniversitesinde Türkmenistan gecesi
Siirt Üniversitesinde Türkmenistan gecesi

Siirt Üniversitesinde Türkmenistan gecesi

Siirt Üniversitesinde “Türkmenistan Kardeşlik Gecesi” etkinliği düzenlendi.

A+A-

Siirt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen gecede Türkmenistan'dan gelip ilimizde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler kendi kültürlerini izleyicilere tanıttı.

İki devletin marşlarının okunması ve tanıtım videosunun izletilmesinin ardından başlayan etkinlikte Türkmenistanlı öğrenciler adına açılış konuşmasını öğrencimiz İbrahim Nazarov gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasının ardından konuşmalarını yapmak üzere sahneye gelen Rektör Prof. Dr. Murat Erman, uluslararasılaşma çabalarının bir sonucu olarak bugün yabancı uyruklu öğrencilerimizin toplam öğrenci sayımıza oranının %6’ya ulaştığını, dünyada uluslararasılaşma yolunda başarılı olmuş üniversiteler de ise bu oranın %5,5 olduğunu belirterek üniversitemizde devam edilen çalışmaların neticesinde bu oranı %10’a çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Rektör Erman, konuşmasının devamında: “16 ülkeden 812 yabancı uyruklu öğrencinin öğrenim gördüğü Üniversitemizde 144’ü Türkmenistan uyrukludur. Ortak tarihi, dili, dini ve kültürü paylaşan iki kardeş ülke ve halk arasında “Kemik Kardeşliği” yada “Bir Millet, İki Devlet” diye adlandırılan dengeli, karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı özel ilişkiler yürütülmektedir. Umarız ki Türkmenistanlı her öğrencimiz bu kardeşliğin sonsuza dek devam etmesinde önemli rol oynayacaktır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın konuşmaları ardından Türkmenistan Kardeşlik Gecesi; Cemal Yollıyewa’nın “Bitarap Vatan” adlı şiiri okuması, ”Oğuzhan’ın Oğullarına Öğütleri” adlı tiyatro gösterisinin sergilenmesi ve Arslan Hocanepesov, Cemal Yollıyeva tarafından Türkmenistan halk şarkısı “Bilezik”in seslendirilmesi ve dans gösterileri ile devam etti. Öğrencilerimiz tarafından sergilenen Türkmenistan halk dansı “Küşt Depti” ve Kafkas halk dansı “Lezginka” büyük beğeni topladı.

Etkinlik, Türkmenistanlı öğrencilerimizin hep bir ağızdan Gurbangulu Berdimuhammedow’un “Öne Dine Öne Jan Watanym Türkmenistanım” adlı şarkısını seslendirmesinin ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

“Türkmenistan Kardeşlik Gecesi” etkinliğinde rol alan öğrencilerimiz; İbrahim NAZAROV, Zhorabek Mahkamov, Oguljan Türkmen, Dövlet Saryyev, Mergen Türkmen, Arzygül Orazmuhammedowa, Begenc Gurdov, Eziz Dowletmyradow, Ahmet Gurdov, Bägül Agaberdiýewa, Bahtiyar Çaryyev, Jemal Yollyyewa, Jepbar Borjakow, Dilbar Shakulova, Zulfiya Shakulova, Alijon Batyrov, Arslan Hojanepesov, Azat Allanazarov, Dostan Berdiyev.

Bu haber toplam 2644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!