1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt Üniversitesi ve “Yılan Hikayesine” Dönen Kampus Yeri
Siirt Üniversitesi ve “Yılan Hikayesine” Dönen Kampus Yeri

Siirt Üniversitesi ve “Yılan Hikayesine” Dönen Kampus Yeri

Kurulan üniversite küçük çaplı düşünülüyorsa şehrin yakınına kurulsun...

A+A-

Siirt Üniversitesi ve “Yılan Hikayesine” Dönen Kampus Yeri

               

Bazılarınız benimle aynı fikri paylaşmayabilir ama paylaşmadıkları fikre karşı çıkarken ne olur tutarlı olsunlar.

Ülkemizde son 10 yıldır üniversite sayısını arttırmada ciddi bir mesafe kaydedildi. Kimileri bunu baştaki siyasetçilerin popülistliğine bağlarken, kimileri de eğitim açısından çok büyük bir adım olarak algıladı. Ben kısmen de olsa müspet düşünenlerdenim. Üniversiteler özelde, her ne kadar şehirlerin gelişmesi için önemli birer lokomotif kuruluş gibi görünseler de, asıldaki amaç ülke genelindeki eğitim kalitesini yükseltmek ve dahi eğitimli insan sayısını arttırmak için kurulurlar.

Üniversitelerin görevleri sadece öğrenci eğitmek değildir

Üniversiteler kuruldukları şehrin ekonomisine tüketici bir kuruluş olarak yardımcıymış gibi görünseler de uzun vadede “tüketici” davranışlarıyla bulundukları şehirlerde çok ciddi ekonomik zararlar verir. Üniversiteler kuruldukları şehirler için “rehber” kuruluş olmak zorundadırlar. Kuruldukları şehrin üretimden kaynaklanan veya kaynaklanabilecek dinamikleri ayağa kaldırmak ve çıkarabilecekleri en yüksek seviyeye çıkartabilmek için ellerinden geleni yapmak zorundadırlar. Çağdaş Üniversitelerin amaçları sadece kendi öğrencilerini eğitmek değildir; aynı zamanda kuruldukları şehrin esnafını, üreticilerini, çiftçilerini, ekseri insanlarını eğitmek de aslında üniversitelerin görevleri arasındadır. Üniversitelerin görevi asla kuruldukları şehre tüketici ekonomiye dayalı takviye yapmak değildir, olmamalıdır! Bu anlayışın ne kurulan üniversiteye, ne kurulduğu şehre, ne de ülkemize faydası yoktur. Böyle bir anlayış kısa vadede birkaç kişiyi daha da zengin yapmaktan öteye geçmeyen temeli çok zayıf bir ekonomik yapı oluşturabilir sadece. Üniversiteler aynı zamanda bilimsel araştırma merkezleridir. Üniversiteler, barışın, bilgeliğin, tarafsızlığın merkezleridir…

Siirt Üniversitesi Siirt’e göre hareket ediyor mu?

                Bana göre cevap “hayır”.  Siirt üniversitesinin eksikliklerinin olması çok normal ama üniversite olarak hala Siirt’in ihtiyaçlarına cevap verebilecek hale gelmemiş ve hatta gelmeyi de pek istemiyor gibi bir görüntü çizmektedir. Bunları, alışık olduğum şekilde maddeler ile anlatmak daha anlaşılır olacaktır herhalde.

1.       Siirt Üniversitesi yönetimi Siirt Halkından kopuk hareket etmeye özen gösteren bir tavır içinde görünüyor.

2.       Üniversite içinde yapılan konferanslar vb. oluşumlarda belki Siirt’in sorunlarıyla ilgileniyorlardır ama bu gibi etkinliklerden halkın bihaber olması üniversitenin büyük bir ayıbıdır ki ben bu gibi etkinlikleri kesinlikle çok yetersiz buluyorum.

3.       Aylardır Siirt’in emektarı gazeteci Ağabeyimiz Cumhur KILIÇÇIOĞLU’nun üniversite kampusu (yerleşke) hakkındaki muhalif yazılarına zahmet edip adam akıllı cevabi bir açıklamada dahi bulunmamıştır. Her ne kadar Cumhur Beyle aynı fikirde olmasam da Cumhur Bey gibi emektar bir gazetecinin her ne olursa olsun bir açıklamayı hak ettiğine inanıyorum.

4.       Siirt Üniversitesinin Pervari Balı hakkında bilimsel araştırması var mıdır? Varsa nerede ne zaman yayınlamıştır ve bu araştırmayı Pervari Balı’nın ekonomik değerini arttırmak için ne zaman yayınlamayı düşünmektedir?

5.        Siirt Üniversitesinin Siirt Fıstığı hakkında bilimsel araştırması var mıdır? Varsa nerede ne zaman yayınlamıştır ve bu araştırmayı Siirt Fıstığı’nın ekonomik değerini arttırmak için ne zaman yayınlamayı düşünmektedir?

6.       Siirt Üniversitesinin Siirt Kültür Turizmi konusunda ne gibi araştırmalar yaptığını bilmek isteriz.

7.       Siirt Üniversitesinin Yerel Diller üzerine yaptığı araştırmaları çok merak ediyoruz çünkü 3 farklı dilin konuşulduğu birkaç şehirden biri olan Siirt bu konuda açık bir laboratuar gibidir. Hazır laboratuar önlerindeyken üniversitenin bu konudaki aktivitelerini merak ediyoruz.

8.       Geçen yıl, Siirtliler.Net e-gazetesi Siirt Fıstığı’nın yetiştiği Siirt şehrinin adını taşıyan Üniversitenin Eruh’ta açtığı “Antep Fıstığı Araştırma Merkezi” hakkında haber yaptı ve yüzlerce esnaf dükkanlarına bu olayı protesto eden afişler astı lakin üniversiteden zahmet edilip bir açıklama hala gelmedi?....

9.       Bu yıl üniversite kapısı hakkında bir haber yapıldı. Üniversite hemen açıklamada bulundu. Fiziki iyileştirme için yapılan kapı tadilatı hakkında açıklamada bulunan üniversite nasıl oluyor da asıl görevleri hakkındaki bilgilendirmelerde eksik kalıyor?

 

Üniversitenin Yeri uygun mu, değil mi?

Hemen fikrimi söyleyeyim uygundur. Beni endişelendiren üniversitenin yeri değil, yeterince arsa büyüklüğüne sahip olup olmadığıdır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi üniversiteler kayıtlı öğrencilerini, öğretim üyelerini, öğretim görevlilerini eğitmek (ve öğretmek) ile yükümlü olduğu gibi çevresindeki tüm eşrafı da eğitmek ve öğretmekle yükümlüdür. Üniversitelerin birinci görevi budur. Bunları yaparken kurum bünyesindeki bireylerin ve bölümlerin harcamalarını bulundukları şehirden yapmaları da etik açıdan önemlidir.

Üniversiteyi, 10 yıllık mı, 50 yıllık mı, düşünüyoruz?

                Kurulan üniversiteyi küçük çaplı ve 10 yıllık, 10 bin nüfuslu 3-4 bin kişiye istihdam sağlayacak bir üniversite düşünüyorsak lütfen üniversiteyi şehrin hemen yakınına yapınız. Yok eğer dev bir üniversite ve en az 40 -50 bin nüfuslu, en az 10 bin kişiye istihdam sağlayacak bir üniversite istiyorsak şehre en az 10 km ötede bir üniversite kurunuz. Bunları ezbere söylemiyoruz tabii. Üniversitenin planlanan kampus yeri sadece Siirt için değil aynı zamanda her geçen gün gelişen Kurtalan için de oldukça uygundur. Siirt gibi bir şehrin 50 bin nüfuslu bir üniversitenin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünmek çok akıllıca olmasa gerek. Ayrıca Üniversitelerin kurulmalarının birinci amaçları olan ülkeye eğitimli-öğretimli bireyler yetiştirmek olduğu gerçeğini hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz. Şu anda birkaç fakülteden ibaret olan bu üniversite gelecekte sadece Ziraat Fakültesi ve alt birimleri için belki de en az Siirt Şehir yerleşkesinin yarısına ihtiyaç duyacaktır. İşte o zaman eminim hepimiz üniversiteye arsalarımızı en ucuz fiyattan veririz değil mi?

                Üniversiteler gelişirken rahat hareket alanı bulmalıdır yoksa gelişimlerini tamamlayamayan dostlar alışverişte görsün kampüsleri olurlar. Örnek isterseniz çok uzağa gitmenize gerek yok! Dicle Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi gibi Kampus alanlarına bir bakın ve sakın unutmayın bu yerleşkeler bundan birkaç yıl önce şehir dışındaydı….

 

Bu haber toplam 3118 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!