1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimleri
Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimleri

Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimleri

Siirt Üniversitesini “Öğrenci Konseyi Başkanlığı” seçimi heyecanı sardı.

A+A-

Konsey başkanı ve öğrenci yönetim kurulu üyelerini belirlemek amacıyla, üniversite bünyesinde bulunan üç fakülte, bir yüksekokul ve dört meslek yüksekokulunda seçim kampanyalarına start verildi.

2 KASIM’DA OY KULLANILACAK

Rektörlük Makamınca görevlendirilen Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Gürol OKAY başkanlığındaki       Siirt Üniversitesi Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takviminin açıklanması ile birlikte Üniversitemizde ilk defa Öğrenci Konseyi Başkanlığı ve Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu seçimleri için çalışmalara başlandı. Adaylık başvurularının 20 Ekim’ de başladığı seçimlerde, oy kullanma işlemleri 02 Kasım 2010 tarihinde başlayacak.

İlk seçimlerin yapılacağı Üniversite bünyesindeki 30 bölüm ve programda öğrenim gören öğrenciler yapacakları faaliyetlerle ilgili “ikna” ve “propaganda” çalışmalarına başladı. Üniversitede “daha iddialı” olabilmek için yarışan öğrenciler bir hafta boyunca arkadaşlarına ilke ve amaçlarını anlatacak. Öğrenciler, kampanyanın ardından Kasım ayının ilk haftasında sandık başına gidecek.

SEÇİMLERE 4.500 ÖĞRENCİ KATILACAK

Üniversite genelinde seçimlere yaklaşık 4.500 öğrenci katılacak. İlk seçimler 02 Kasım günü Eruh ve Kurtalan Meslek Yüksekokulları’nda gerçekleştirilecek. Daha sonra seçimlere şehir merkezinde bulunan kampüste devam edilecek. 23 Kasım tarihinde fakülte ve yüksekokul temsilciliği sonuçları açıklanacak. Bu temsilciler tarafından oluşturulan kurul “Öğrenci Konseyi Genel Kurulunu” oluşturacak. 30 Kasım tarihinde de gerçekleştirilecek toplantıda bu kurul kendi arasından bir başkan seçecek. Böylece Siirt Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı belirlenmiş olacak.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr.Recep ZİYADANOĞULLARI konu ile ilgili; “Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve geliştirilmesinde öğrenci haklarını gözetmek, Üniversite yönetim organları ile öğrenciler arasında etkili bir iletişim kurarak öğrencilerin beklenti ve isteklerini yönetim organlarına iletmek ve öğrencilerin eğitim-öğretim konusundaki kararlara katılımını sağlamak amacıyla oluşturulacak olan Öğrenci Konseyinin ilk seçimlerini yapmanın heyecanını yaşadıklarını, yapılacak olan bu seçimlerle başta geleceğin eğitimcileri olan öğrencilerimiz olmak üzere tüm Üniversite camiasında yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, bazı dönemlerde maalesef gerginliklere tanıklık eden Üniversitelerde hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, öğrencilerimize seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve  kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılmasının da amaçlandığı bu seçimlerde çalışacak olan seçim kurullarına ve aday olacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyor seçimlerin bu önemli anlamda yapılmasını temenni ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!