1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Üniversitesi, Kimya Üniversitesi Yolunda
Siirt Üniversitesi, Kimya Üniversitesi Yolunda

Siirt Üniversitesi, Kimya Üniversitesi Yolunda

Kurulduğu günden beri Siirt’ten kopuk sadece kendi içine kapanmış bir izlenim veren Siirt Üniversitesi ve son günlerde aldığı kararlarla Siirtlileri hayretler içinde bırakmaya devam ediyor.

A+A-

Eğitim fakülteleri dışında açılan yeni bölümler de Mühendislik Mimarlık Fakültesi haricinde ki bölümlere öğrenci alınamıyor. Ülkemizde ki diğer üniversitelerin birkaç yıldan beri talep olmadığı için kapatmaya gittiği birçok kimya ve biyoloji bölümlerinin ısrarla devam ettirilmesi kimya kökenli dört profesörü bir doçent üç yardımcı doçent ve onlarca kimya kökenli öğretim görevlisi, araştırma görevlisinin olmasından kaynaklandığı sanılıyor.

 

Açılan kontenjanları ek kontenjanlarda bile dolduramayan Siirt Üniversitesi alınan bilgiye göre Kimya alanında yardımcı doçent alım ilanına çıkacak. Kimya ve biyoloji sınıflarına ek kontenjanlarda bile rağbet olmaması açılan kimya mühendisliği bölümü, kimya bölümü, biyoloji bölümünün Siirt Üniversitesinin gelişiminde hiçbir yarar sağlamayacağı tahmin ediliyor.

 

Son ek kontenjanlarda ortalama 45 kişilik kontenjanlarının sadece dörtte birini bile dolduramayan Siirt Üniversitesi bu bölümlerden öğretim görevlisi ve öğrenci kabul etmeye devam ediyor. Bu bölümlerde ısrar edilmenin nedeni henüz anlaşılmazken önümüzde ki eğitim döneminde yeni bölümlerin açılması için YÖK’e yapılan müracaatta Ziraat Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İlahiyat Fakültelerinden sadece ilahiyat Fakültesinin kabul edilmesi Üniversite yönetiminin ilimizde ki potansiyelleri YÖK’e yeterince aktaramadığı sonucu ortaya koyuyor.

 

Yıllardan beri özlemle arzuladığımız Siirt Üniversitesinin Kimya Üniversitesi olarak dizayn etmelerine sesiz kalan bürokratların bu konuda yapacakları çalışmalar merakla bekleniliyor.

Bu haber toplam 5066 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!