1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Kontenjanlarını Dolduramadı.
Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Kontenjanlarını Dolduramadı.

Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Kontenjanlarını Dolduramadı.

Bünyesinde Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu bulunduran Siirt Üniversitesi bu sene Fen Edebiyat bölümleri kontenjanlarını dolduramadı.

A+A-

Siirt üniversitesi kurulduktan sonra fen edebiyat fakültesi bünyesinde açılan biyoloji, kimya, kimya mühendisliğine açılan kontenjanları dolduramadı. Dicle üniversitesi bünyesinde iken Siirt eğitim fakültesi bölümlerinin kontenjanlarının hepsinin dolması Siirt üniversitesi olduktan sonra açılan bölümlerin ne kadar isabetli olduğu Siirtliler tarafından sorgulanmaya başlandı.

 

Çevre illerde kurulan üniversiteler de açılan fakülteler ülkenin ihtiyaçlarına yönelikken Siirt Üniversitesinin ağırlığını fen edebiyat bölümlerine vermesi Siirt Üniversitesinin tercih edilmemesine neden oluyor. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde sadece kimya mühendisliği için öğrenci kabul eden Siirt Üniversitesi mimarlık bölümü için öğrenci kabul etmemiş.

 

Şırnak ta bile ilahiyat, inşaat, iktisat fakülteleri açılırken Siirt Üniversitesinin Türkiye de artık köklü üniversitelerin bile bu bölümlerini kapatmaya gittiği görülürken Siirt Üniversitesinin kimya ve biyoloji bölümlerinin açması rektör ve rektörlükte bulunan öğretim üyelerinin çoğunun kimyacı kökenli olması bu bölümlerin açılmasında büyük rol oynadığı düşüncesini doğuruyor.

Öte yandan geçen sene Eruh Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılan , Antep Fıstığı Yetiştiriciliği blümlerine gecen sene 30 kişilik kontenjen açılırken müracaat eden öğrenci sayısı  11 kişi olarak görülüyor. Sonuç olarak Siirt Üniversitesinin eğitim Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksek Okulu dışındaki bölümlere ilginin olmadığı görülüyor.

Bu haber toplam 4375 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!