1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt Üniversitesi adına yetkisiz kişiler banka hesabı açmış
Siirt Üniversitesi adına yetkisiz kişiler banka hesabı açmış

Siirt Üniversitesi adına yetkisiz kişiler banka hesabı açmış

Siirt Üniversitesi ile ilgili kamuoyunu yaralayan yeni bir bilgi daha ortaya çıktı. Yetkisiz kişiler üniversite adına banka hesabı açmış.

A+A-

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman’ın çok sayıda yakın akrabasını üniversite bünyesinde istihdam etmesi, rektörün 1 tane yetmezmiş gibi 4 tane makam aracı kullanması, üniversite bünyesinde bolbol avans kullanılmasının ortaya çıkması Siirt kamuoyunu yaralayan gelişmeler oldu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bu konuları haberleştiren Siirtliler. NET sitesine üniversite bünyesinde yasak getirildi.

ÜNİVERSİTE ADINA BANKA HESABI

Herşey Sayıştay’ın yapmış olduğu denetimde ortaya çıktı. Sayıştay’ın raporunda konuyla ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Raporun o bölümüyle ilgili kısaca şu ifadeler yer almaktadır:


5. DENETİM GÖRÜŞÜNÜN DAYANAKLARI 
BULGU 1: Banka İşlemlerinin, Mevzuata Uygun Olarak Yapılmaması 
Üniversitenin çalıştığı banka hesapları ile ilgili olarak yapılan incelemede; Üniversite adına yetkisiz kişiler tarafından açılan ve muhasebe sistemi içerisinde izlenmeyen banka hesaplarının olduğu, tespit edilmiştir. 

Üniversitenin banka hesapları ile ilgili olarak yapılan incelemede; Strateji Geliştirme Daire Başkanlığından Üniversitenin mali işlemlerinde kullandığı banka hesaplarına ilişkin T.C. Sayıştay Başkanlığı Siirt Üniversitesi 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 6 bilgiler istenmiştir. Gelen bilgilere göre Siirt ilinde bulunan 15 bankadan, 22.01.2018 tarihli yazılarla Siirt Üniversitesi birimleri ile Üniversite uzantılı hesap numaralarının (Döviz cinsinden olanlar da dâhil), 2017 yılı kapanış bakiyeleri ile tarafımıza bildirilmesi talep edilmiştir. 

Bankalardan gelen cevaplar ile Strateji Geliştirme Daire Başkanlığınca bildirilen banka hesapları karşılaştırıldığında; Başkanlığın bildirdiği hesaplar arasında olmayan bazı hesapların da mevcut olduğu, görülmüştür. 

Mevzuata aykırılığı aşikâr olan bu hesapların mevcudiyetini koruması, yetkisi olmayan kişiler tarafından yönetilmesi ve herhangi bir kontrol mekanizmasının olmaması, Kurum bütçesinin farklı amaçlarla kullanılma ve suiistimal edilebilme riskini ortaya çıkarmaktadır. 

Detayı aşağıda belirtildiği üzere, yetkisiz kişiler tarafından açılan banka hesapların kapatılmasının ve bu hesaplarda yer alan tutarların, Kurum hesabına aktarılarak mali tablolara yansıtılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Bu haber toplam 3644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
16 Yorum