1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt STK’ları tek ses halinde fuhuş rezaletini kınadılar
Siirt STK’ları tek ses halinde fuhuş rezaletini kınadılar

Siirt STK’ları tek ses halinde fuhuş rezaletini kınadılar

Siirt’te yaşanan fuhuş rezaletine toplumun her kesiminden tepkiler yağıyor. Önceki gün ilimiz Siirt’te bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları basın açıklamasının ardından bugün de birçok sivil toplum kuruluşu tek ses olup yaşanan rezaleti

A+A-

TOPLUMUN VİCDANINI RAHATSIZ EDEN OLAYI KINIYORUZ

               Değerli Basın Mensupları

                Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı münasebetiyle bu günün bütün çocuklarımıza kutlu olmasını temenni ederiz. Tabii çocuk bayramı kutlamalarının yapıldığı böyle önemli bir günde toplum vicdanını yaralayan bir olayla karşınıza çıkmanın üzüntüsü içinde olduğumuzu ayrıca belirtmek isteriz.

                Çocuklara yönelik istismarlar; ülkemizde ve dünyada yaşanan, toplumda varlığını sürdüren hukuki, sosyal ve psikolojik yönleri olan toplumsal bir sorundur. Özellikle, çocuklara yönelik cinsel istismar olayı, bütün toplumlarda olduğu gibi; bizim de toplumumuz tarafından aşağılık, insanlık dışı, ahlaksızlık olarak görülmekte ve nefretle karşılanmaktadır. Bırakın böyle bir durumu normal karşılamayı olaya tepkisiz kalmak bile toplumsal bir hezeyan olur.

Geçtiğimiz günlerde ilimizde vuku bulan, çocuklara yönelik cinsel istismar olayı, başta sivil toplum örgütlerimiz olmak üzere, bütün Siirt halkı tarafından nefretle karşılanmıştır.  Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın üzerinde, yıkıcı etki oluşturan bu olayı nefretle kınıyoruz. Bu ahlaksız ve insanlık dışı olayın olası faillerine (kim olursa olsun) bu tür olayların yaşanmaması için caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Olayın bir an önce aydınlatılması ve suçluların bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.

Bu tür istenmeyen ve esefle karşılanan olayların önüne geçmek için başta aileler olmak üzere; medyaya, eğitimcilere kısacası toplumun bütün kesimlerine büyük görevler düşmektedir. Özellikle anne ve babalar çocuklarını fiziksel, duygusal yönden ihmal etmemeli, eğitimlerinin sağlıklı işleyişi konusunda ehemmiyet göstermelidir.

Ancak esef verici bu olayı kınarken; olayın, münferit ve ruh hastası olan kişilerle ilgili olduğunun altını önemle çiziyoruz. Ulusal bir gazetede olayla ilgili, reyting uğruna yapılan, haberin içeriğinde geçen “Siirtli erkekler müthiş bir dayanışma, birlik ve beraberlik halindeydi” ifadesi, sanki bu olayda bütün Siirtli erkekler suçluymuş gibi, sanki bütün Siirtli erkekler bu konuya olumlu bakıyormuş gibi, sanki bütün Siirtli erkekler ahlaki değer yargılarından yoksunmuş gibi, sanki bu olayın ortaya çıkmaması için toplumsal bir mutabakat varmış gibi bir izlenim vermektedir. Dolayısıyla bu haber Siirt halkı tarafından esefle karşılanmıştır. Olayın üzüntüsünü, olayın yarattığı hezeyanı üzerinden atamayan Siirt halklı; böyle bir haberle bir o kadar yıkılmıştır. Oysaki bu olay nerede yaşanırsa yaşansın ve kim tarafından yapılırsa yapılsın nefretle karşılanacak bir olaydır. Bu iğrenç olayı içeren bu tür haberlerin hiçbirinde halkın bütünü suçlu ve hedef olarak gösterilmemiştir. Kaldı ki bu tür haberlerin toplumlara veya olayın geçtiği yerdeki bütün halka mal edilmesi ne kadar ahlaki ve yaralayıcı olur, onu da siz kamuoyunun takdirine bırakıyoruz…  Bu iğrenç hadisenin Siirt’e mal edilmemesi gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Bu konuda gerek Sivil Toplum Örgütleri, gerekse Siirt Halkı haklı tepkisini ortaya koymaktadır.

Toplum vicdanında rahatsızlık oluşturan, vicdanımızı yaralayan bu olayı, lanetliyor ve esefle kınıyoruz.

Saygılarımızla…

Memur-Sen, Söder, Ziraat Odası, Gökkuşağı Derneği, Siad,  Kızılay, Eğitim-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Toç-Bir-Sen, Birlik-Haber-Sen, Emekli-Bir-Sen, Enerji-Bir-Sen, Bem-Bir-Sen, Büro-Memur-Sen, Sığır Yetiştiricileri Birliği, Fıstık Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Mimar Mühendisler Derneği, Sek-Bil Der, Kugiad (Kurtalan Genç İş Adamları Derneği), Eczacılar Odası, Elektrikçiler Derneği, Perder (Pervarililer Derneği), Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), Esnaf ve Sanatkarlar Odaları.

Bu haber toplam 3486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!