1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt STK’ları birlik olup terörü kınadı
Siirt STK’ları birlik olup terörü kınadı

Siirt STK’ları birlik olup terörü kınadı

Siirt’te geçtiğimiz gün yaşanan terör saldırısında katledilen 4 genç kız için toplanan platform çiçek bıraktı ve terörü kınayan bir basın açıklaması yaptılar.

A+A-

Siirt’te faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan platform, önceki gün ilimizde gerçekleştirilen terör saldırısında katledilen genç kızlar için tek ses oldular. Polis Meslek Yüksek Okulu yakınındaki terör saldırısının yaşandığı noktada bugün saat 17.30’da toplamam Siirt STK Platformunun basın açıklaması etkinliğine STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda bay/bayan vatandaş katıldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı kınama eyleminde zaman zaman duygulu anlar yaşandı.

Saldırının gerçekleştiği noktaya bırakılan platform üzerine katledilen ve ağır yaralanan genç kızların fotoğraflarına kırmızı ve beyaz karanfiller ile güller bırakıldı. Daha sonra Memur-Sen Siirt Şube Başkanı Adil Doğrusever tarafından okunan basın açıklamasında terör lanetlendi.

KÜRTLERİN, PKK SORUNU VAR!

Memur-Sen tarafından organize edilen ve çok sayıda STK’nın da imza attığı bildiride; “İlimizde 20 Eylül 2011 günü akşamı  Polis Meslek Yüksek Okulu civarında meydana gelen bombalı saldırı sonucu dört  genç kızımız katledilmiş, iki genç kızımız ise ağır yaralanmıştır. Örf ve adetlerimizde kadına el kalkmaz, kavga edilen kişinin yanında kadın varsa yine el kalkmaz. Peki içinde 6 genç kızımızın bulunduğu sivil araca uzun  namlulu silahlar ve el bombalarıyla saldırmak hangi örf ve adete sığar. Yıllardır bölgemizde süregelen çatışma ortamında en çok sivil halk zarar görmüştür. Bu olayda da yine mazlum, savunmasız ve kadınlar mağdur olmuştur. Bu vahşi saldırının meşru, makul, mantıklı, siyasi, akli veya ahlaki hiçbir gerekçesi olamaz. Terör olayları bölgemizin huzur ve güvenini bozmaktadır. Gelinen nokta itibariyle ‘terörü seçenlerin Kürt sorunu derdi değil, Kürtlerin PKK sorunu vardır tezi’ doğru çıkmaya başlamıştır.” İfadelerine yer verildi.

HANIMLAR ARASINDA SÜRPRİZ DESTEK

Basın açıklamasının bitiminde hain saldırıda ölenler için okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından basın açıklaması sürpriz konukları var dı. Siirt Valisi Musa Çolak’ın eşi Gülsüm Çolak ile Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven’in eşi Nurdan Güven, saldırının düzenlendiği alana gelerek basın açıklamasında bulunan hanımların arasında kınama eylemine destek verdiler.

Okunan Basın Açıklamasına İmza Atan STK’lar

Memur-Sen ve bağlı 11 sendika, Sanayi ve Ticaret Odası, Ziraat Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Fıstık Üreticileri Birliği,  Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Siirt İş Adamları Derneği, Siirtliler Net Derneği, Siirt Sanayici İş Adamları Derneği,  Pervarililer Derneği, Elektrikçiler Derneği, SÖDER, Gençlerin Eğitimini Destekleme Derneği, Tarım Danışmanları Derneği, Şefkat Derneği

 

Bu haber toplam 4615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!