1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Rehberleri kursları devam ediyor
Siirt Rehberleri kursları devam ediyor

Siirt Rehberleri kursları devam ediyor

İlimiz Siirt’te uzman 25 rehber yetiştirmeyi amaçlayan ve yaklaşık 2 ay önce başlayan kurslar Anadolu İHL’de tüm hızıyla devam ediyor.

A+A-

Haftanın 4 günü verilen kurslarda öğrenciler Teoloji, Sanat Tarihi, Turizm, Kültür, Coğrafya Tarih, Arapça ve İngilizce derslerini uzman öğretmenlerden alıyorlar. 17.30-20.30 saatleri arasında verilen teorik derslerin ardından yaklaşık 4-5 ay sonra pratik eğitimlerin verileceği belirtildi. Pratik eğitimlerde Siirt’in tarihi ve turistik yerlerinin her biri tek tek gezilerek inceleme ve daha yakından tanıma imkânı bulacak öğrenciler kursların tamamlanmasıyla ilimize yerli-yabancı turistleri çekebilmek için uzman rehberlik hizmetleri verecekler.

Bekir Berkay Türkay tarafından hayata geçirilen rehber yetiştirme projesi kapsamında kursiyerlere verilen kurslar, Zeynep Saraçoğlu, Mehmet Cabir Alper, Mucir Özçelik, Abdullah Sevgi, Münir Benek ve Bülent Bakır tarafından verilmektedir.

Siirtliler.Net’e açıklamalarda bulunan projenin mimarı Bekir Berkay hoca projenin Siirt’e neler kazandıracağıyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Siirt aslında ciddi bir tarihi ve kültürel bir coğrafyaya sahip ancak bu değer pek sunulamadı. Tanıtım eksikliği kadar tanıtacak birikimli ve profesyonel insan da yok. İlimize gelen yerli-yabancı turistlere ciddi rehberlik hizmeti verecek kimse olmadığı için bu ne yazık ki turist kaybına ve ilin tanıtımına da olumsuz etki yaptı bugüne kadar. Bu projeyle biz önce 25 kişi belirledik. Bu kişiler hem genç insanlar hem de Siirt’in kendi insanı. Teorik eğitimlerinin ardından pratik eğitimlerle öncelikle Siirt’i bilimsel ve akademik bir şekilde daha yakından tanımalarını sağlayacak olan kurslarımız sayesinde aynı zamanda 25 Siirt’liye yeni bir meslek kazandırmış olacağız. Kursların bitiminin ardından bu arkadaşlarımız artık kendi memleketlerine hizmet edecekler.”

Bu haber toplam 2246 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!