1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Newroz’u Coşkulu Geçti
Siirt Newroz’u Coşkulu Geçti

Siirt Newroz’u Coşkulu Geçti

Siirt’te Newroz bu yıl büyük bir katılımla gerçekleşti. Eruh yolu üzerinde bulunan Newroz alanında yapılan kutlama Newroz Tertip Komitesi tarafından organize edildi.

A+A-

Yapılan organize on binlerce Siirtlinin katılımıyla neşeli bir ortamda yapıldı. Sabahın erken saatlerinde başlayan Newroz kutlamasına şehrin dört bir yanından akın eden insanlar tarafından müzik eşliğinde halaylar çekilerek yapıldı.

Protokol de yer alan Siirt Belediye başkanı Selim Sadak, BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Eruh Belediye başkanı Mehmet Melih Oktayı, Kurtalan Belediye başkanı Necat Yılmaz, Gökçe bağ Belediye başkanı Ahmet Bardak, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, BDP il, İlçe ve Belde yöneticileri, Mahalle Muhtarları, Siirt Barış Anneleri inisiyatifi, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri (İHD, Tüm Bel Sen, DİSK Genel İş, Eğitim Sen, BES, SES, Yapı Yol Sen, DİVES, SÖ-ÖDER, TUHAD-DER, Siirt MKM-DER) katıldı.

siirt nevruz kutlaması

Açılış konuşmasını  Newroz Tertip Komitesi başkanı İsmail Ekici yaptı. Ardından BDP PM üyesi Nezir Gülcan, Siirt belediye başkanı Selim Sadak, Siirt barış Anneleri İnisiyatifi adına Hediye Özer, BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik birer konuşma yaparak Newroz’un önemine ilişkin yorumlarda bulundular. Burada konuşan Siirt Belediye başkanı Selim Sadak “Kardeşlik ve barış ortamının sağlanmasında büyük bir öneme sahip olan Newroz’un gerçek anlamına bürünmesi için herkes üzerine düşeni ciddi bir şekilde yapması gerekir. Artık savaş bitmeli. MİT eski müsteşarı Cevat Öneş’in de dediği gibi Kürt sorununun çözüme kavuşması için gerekirse İmralı ve Kandil ile görüşülmesi gerekir sözüne sonuna kadar katılıyorum yeter artık. Bu ülkenin çocukları ölmesin. Ülkemize barış hakim olsun” dedi.

BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik yaptığı konuşmada “Bu Hükümet halkın isteklerine cevap olmalıdır. Barış taleplerini elinin tersiyle itmemelidir. Gayet iyi bilinmelidir ki savaşta ısrar eden şimdiye kadar ki tüm Hükümetler kısa zamanda tarihten silindiler. Şimdiki Hükümet eğer yaşamak istiyorsa halkın barış taleplerine cevap olmalıdır. Muhatap arıyorlarsa Kürtlerin Vekilleri, Belediye başkanları ve Temsilcileri ile diyalog kurmalıdır. Bu hükümet üç yıldır vekilliğini yaptığım Siirt halkının vekilini muhatap almalıdır. Siirt Valisi şimdiye kadar bir milletvekili olarak bana merhaba vermiş değildir. Bu ilin valisi eğer bu halkın temsilcisini muhatap almıyorsa, Siirt halkını da muhatap almıyor demektir. Bu Hükümet en kısa zamanda bu Valiyi ve Emniyet Müdürünü Siirt’ten alıp götürmelidir. Bu halkın temsilcilerini içeri atanlar bu halka hiçbir hizmette bulunamazlar.” dedi.

nevruz kutlaması

 Yapılan konuşmalardan sonra Siirt MKM sanatçılarından Koma Dengê Botan müzik grubu, Mersin MKM sanatçılarından Koma Mehabat müzik grubu, Siirt MKM Folklor Ekibi, sanatçı Xemgit Birhat ve Simar hazırladıkları eserlerini oraya gelen büyük kalabalık kitleye sundular.

Newroz alanının en renkli görüntüleri ise yerel kıyafetlerle alanı dolduran erkeklerin Şal ve Şapik, bayanların ise Kıras Fistan giyerek renkli görüntüler oluşturdular. 

NEWROZ

Bu haber toplam 6945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!