1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt Milletvekili Osman Ören’in meclis konuşması
Siirt Milletvekili Osman Ören’in meclis konuşması

Siirt Milletvekili Osman Ören’in meclis konuşması

Barış sürecini yasal teminat altına almayı amaçlayan kanun tasarısıyla ilgili Siirt Milletvekili Osman Ören, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada tasarıyı 3 dilde kutladı.

A+A-
Barış Sürecini yasal teminat altına almayı amaçlayan; "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı" üzerine konuşan Milletvekilimiz Osman ÖREN, tasarıyı 3 dille kutladı: "30 yıldır bu işin acısını çekmiş olan Memleketim Siirt’te Konuştuğumuz 3 dille; Hasret kalmış olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum.
 
-Allah yic’ele ‘ele xeyr
-Ser xêrê be.
-Hayırlı olsun, daim olsun.
 
Siirt Milletvekili Osman Ören'in 09.07.2014 Tarihli TBMM Genel Kurul Konuşmasının tam metni aşağıdadır.
 
 
Sayın Başkan, Değerli milletvekilleri,
 
629 Sıra Sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısının Maddesi üzerinde şahsım adına söz almış bulunuyorum. Bu vesile ile yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
 
 
Değerli Arkadaşlar,
 
Bilindiği üzere Kürt sorunu açısından Türkiye tarihinin dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. Kamuoyunda Çözüm Süreci ya da Barış Süreci olarak bilinen, Yeni Türkiye'nin bu oldukça önemli sürecini daha sağlıklı biçimde yürütebilmek, oluşabilecek komplikasyonlara anında müdahale edebilmek ve çözüm üretebilmek maksadıyla 6 Maddelik Çerçeve Yasa Tasarısı Meclis'e sunulmuştur.
 
Bu Çerçeve Yasa Tasarısı, Barış Sürecini yasal teminat altına almayı amaçlamaktadır.
 
Bu gelişme tarihi bir gelişmedir zira, Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir siyasal iktidar ülkenin böylesine ciddi, hayatî bir meselesine dair böylesine kararlı bir tutum gösterememiş, siyasal anlamda böylesine riskli bir konuda inisiyatif alamamıştır.
 
Bu adım Hükümetimizin tavrını barıştan, insan haklarından, adaletin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese eşit biçimde uygulanmasından yana koyduğu ve bu yönde kararlı davranabildiği için önemlidir, tarihsel niteliktedir.
 
Ak Parti hükümetleri döneminde Türkiye'de sosyal ve siyasal birçok alanda demokratikleşme yönünde ciddi adımlar atıldı.
Hepsi hiç şüphesiz çok önemli adımlardı, Türkiye'nin önünü açan Türkiye'ye çağ atlatan değişimlerdi.
 
Ancak, Ak Parti hükümetlerinin Kürt sorununun çözümüne yönelik attığı kararlı adımlar; Türkiye'nin çehresinin değişmesinde, devlet bürokrasisine yerleşmiş katı tavrın kırılmasında oldukça önemli yere sahiptir.
 
Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri
 
Bugün Kürt sorunu konusunda çözüme yönelik kendine ait bir ajandası,  programı, projesi olan ve bunu kararlılıkla uygulamaya çalışan, her türlü provakasyona, önlemeye rağmen uygulamaya çalışan bir iktidarın olması, Türkiye'nin geldiği seviyeyi göstermesi açısından dikkate değerdir.
 
Ak Parti hükümetinin Barış Sürecinde attığı adımlar Türkiye'nin bu en önemli, en hayati sorununun çözümüne yönelik kararlı bir tavır olmakla birlikte devletin vatandaşına yönelik yaklaşımının, bir başka deyişle paradigmasının değiştiğinin de en büyük ispatıdır.
 
Esasen bu paradigma değişikliğinden sonra Kürt meselesi özü itibariyle çözülmüş bulunuyor, geriye sadece teferruat kalmaktadır. Çünkü meselenin özü; inkar ve asimilasyondur ve bu inkar ve asimilasyon kesinlikle tarihe karışmıştır.
 
Bu arada hiç kimse yanlış bir zehaba kapılmasın. AK Parti İnkar ve asimilasyonu bitirdiyse, birilerinin zorlamasıyla değil, sadece kendi felsefesini, kendi parti programını takip ederek bitirmiştir.
 
Bizim parti programımızda, kurulduğumuz saatten itibaren bu soruna en insani bir yaklaşımla çözüm getireceğimiz, adını, hiç bir komplekse girmeden olduğu gibi koyacağımız ve sorunu çözeceğimiz yazılıdır. Sorun büyük ölçüde bir dil ve kimlik sorunu ise, Kürtçe’nin üzerindeki yasakların kaldırılmasına bugün değil, taa 13 yıl önce kurulduğumuzda karar vermiştik.
 
Dolayısıyla, şu hakikat teslim edilmelidir ki; Barış Süreci bu topraklarda son birkaç yüz yılda vuku bulan en hayırlı iştir. Siyasal bütün riskleri üstüne alan iktidar bütün siyasal ikbal kaygılarını bir kenara bırakarak insanı yaşatma, insanı en yüce değer olarak ele alma kaygısını merkeze yerleştirmiştir. Sürece ilişkin farklı görüşlerin, farklı önerilerin olması normaldir ancak 30 yıllık acı dolu bir savaşa verilen şansın barışa da verilmesi gerekmektedir. Toplumun çok farklı kesimlerinden büyük bir destek alan iktidarımız barıştan yana tavır almıştır.
 
Tüm siyasi geleceğini sürecin başarısızlıkla neticelenmesine bağlayan kesimler, sürecin taşıyıcı kolonu Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Ak Parti'ye yönelik bağnaz bir muhalefet anlayışı içerisinde olup, Türkiye gerçeğini kendi kafalarındaki gerçek olarak dayatmak isteyenler var.
 
Barış uzun ve meşakkatli bir yolun ardından inşa edilecek. Sosyal ve siyasal gerçeklikler her ne kadar farklı olsa da İrlanda'da sadece IRA'nın silah bırakmaya ikna edilmesinin 7-8 yıl sürmüş olması bizlere bir kıyas imkanı sağlayabilir.
 
Biz inşallah bu kadar uzun sürdürmeyeceğiz ancak, yine de barış Sürecinin her daim bu kesimlerin provakasyonuna açık biçimde yürüyecek olduğunun bilincinde olmalıyız.
Burada bizlere düşen barıştan yana, kardeşlikten yana saf tutmak ve sürecin başarıyla tamamlanacağına dair inancımızı her daim canlı tutmaktır.
 
Unutmayalım, neredeyse 19 aydır bu güzel ülkemizde kan akmıyor. Analar ağlamıyor, babaların ciğeri dağlanmıyor. Bunun farkında olmamız ve bu güzelliğin bütün ülkede baki kalması, geliştirilmesi, sürdürülmesi için herkesin sorumluluğu vardır.
 
Ülkenin tamamında büyük bir hüsnü kabul görmüş olan çözüm sürecine, sırf iktidara muhalefet etmek adına karşı çıkanlar, emin olun bu milletin kendisine, umutlarına, istikbaline muhalefet etmiş olmaktadırlar. Milletimiz ise her şeyi en iyi şekilde görüp takdir etmektedir.
 
30 yıldır bu işin acısını çekmiş olan Memleketim Siirt’te Konuştuğumuz 3 dille; Hasret kalmış olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum.
 
-Allah yic’ele ‘ele xeyr
-Ser  xêrê  be.
-Hayırlı olsun, daim olsun.
 
Hepinizi yürekten saygılarımla selamlıyorum.
 
Bu haber toplam 3822 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!