1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirt mağazacılığında ANDERA
Siirt mağazacılığında ANDERA

Siirt mağazacılığında ANDERA

12 Eylül 2009 tarihinde açılışı yapıldı. Daha önce Güres caddesindeki Hatemoğlu ve Kappa mağazalarının işletmeliğini yürüten Nedim ve Yunus Toprak kardeşlerin yeni mekânları: ANDERA.

A+A-

Yunus Toprak: “Öncelikle Siirtliler.Net’e, Siirtteki işletmelerle ilgili zaman zaman yaptığı haberlerden dolayı mağazamız adına teşekkürlerimi sunuyorum. İşletmelerle ilgili çeşitli zamanlarda yaptığı haber veya makalelerden dolayı birçok işletmeye daha yenilikçi çözümler sunduğu kanaatindeyim”

 

andera avm siirt

 

Nedir ANDERA bize kısaca bahseder misiniz?

 

ANDERA, Kappa ve Hatemoğlu mağazalarımızdaki ustalaşmış tecrübelerimizin bir aynasıdır diyebiliriz. Siirt’te yaşayan ve giyinmesini seven vatandaşların beklentilerine cevap verme, dünyaca kabul görmüş markaları ayaklarına getirme projesidir ANDERA. Önceki yıllara kadar marka ve kalite giyinmeyi seven vatandaşlar ne yazık ki il dışına gitmek ya da büyük şehirlerde alışveriş yapmak zorunda kalıyorlardı. Bu durum hem mağazacılıkta sektörel anlamda hem de memleket milliyetçiliğimiz adına bizleri kamçılayan önemli unsurlardan bir tanesiydi. Aslında ANDERA’yı doğuran en önemli düşünce budur.

 

HATEMOĞLU ve KAPPA zamanında Güres caddesindeydiniz. Yani şehrin tam olarak göbeğinde diyebiliriz. Sonra şehrin sanki dışına, daha doğrusu çarşının dışına yerleştiniz. Bu sizi ilk başlarda tedirgin etmedi mi? Ya da çevrenizdeki kişiler nasıl yorum yaptılar?

 

İlk olarak yakın çevremizden tepki aldık.  Çoğu dostumuz “çarşının dışına çıktınız, oraya kim gelecek ki?” şeklinde kaygılarını dile getirdiler. Ancak, biz yeni yerimizi tespit ederken ciddi araştırmalar yaptık. İlk bakışta evet çarşının dışında ve kimsenin oraya gelmeyeceği gibi bir düşünce vardı. Fakat yaptığımız araştırmalar sonucunda çarşının, mağazamız tarafına doğru en geç 1-2 yıl içerisinde kayacağı kanaatine vardık. Nitekim şu sıralar yakınımızda süper market açılışı yapılacak. Biz burada şu farkı gözettik. Büyükşehirlerde “outleet” mantığını inceledik. Bu mantığa göre mağaza müşterisinin otopark gibi sorunu olmaz, birçok farklı markayı aynı mekânda ve geniş, rahat bir ortamda bulabilme imkânı bulmaktadır.

 

andera avm siirt mağazası

 

Mağazanızın iç dizaynından biraz bahseder misiniz?

 

Mağazamız toplamda 1.000 metrekare olup 3 kattan oluşmaktadır. Alt katımızda daha çok bayan, tesettür, çocuk ve oyuncak ürünlerimizi sergiliyoruz. Giriş dediğimiz orta katta bluejean kot, gömlek, t-shirt, ayakkabı gibi erkek spor ürünlerimizin yanı sıra koku-takı ürünlerimiz bulunuyor. Üst katta ise; klasik şık giyinmeyi seven bay müşterilerimiz için çeşitli özel kreasyonlarımız bulunmaktadır.

 

Mağazamızın içdizaynını oluştururken, daha önce ünlü markaların mağaza dizaynlarını yapan uzman iç mimarlardan destek aldık. Bunu yaparken de şu kanaate vardık; artık giyim sektöründeki müşterilerin geniş, rahat ve ürüne kolayca ulaşabileceği mekânları tercih ettikleri görülmektedir.

 

anderaavm

 

Mağazanızda dünyaca ünlü birçok marka bulunuyor. Bunlardan birkaçını sayar mısınız?

 

Erkek klasik giyimde, Hatemoğlu, Karaca, Teori, Havan

Erkek Spor giyimde; yurtdışından getirttiğimiz Jack&Jones, Kappa

Bayan reyonumuzda; yine yurtdışından getirttiğimiz Vero Moda, Busem, Nisan Triko, Miss Poem, Armine, Ugoza, Matex, Setrms, İklim gibi ülke çapında bilinen markaları müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

 

Siirt’te marka giyimlerinin dışarıya nazaran pahalı olduğu söyleniyor!?

 

Ben kendi markalarım adına kesin ve net olarak şunu söyleyebilirim. Bizim sattığımız markaları dışarıda daha ucuza alan ve bunu fişle ispat eden müşterimize aynı ürünü hediye edeceğiz. Tabi burada sezon gözeterek konuşuyorum.

 

andera

 

Oldukça iddialı konuştunuz. Bu kadar emin misiniz?

 

Evet bu kadar eminim ve iddialıyım. Size basit bir örnek vereyim; 25 ülkede satılan Jack&Jones ve Vero Moda marka ürünlerinin indirim oranlarını müşterilerimiz ilk olarak bizim mağazamızdan fiyat alsınlar sonra da bu fiyatları İstanbul’un Cevahir Alışveriş Merkezi veya herhangi bir mağazasındaki fiyatla karşılaştırsınlar.

 

Andera Advantage Kart sisteminiz olduğunu görüyorum. Bu kart nedir, müşterinin ne işine yarıyor?

 

Bu kart sayesinde öncelikle müşterilerimizi kendi mağazamızın SMS sistemine kaydediyoruz. Veritabanımıza kaydettiğimiz müşterimizi hafta sonları gibi, doğum günleri, bayramlar gibi çeşitli özel günlerde özel indirimler bekliyor. Bunun dışında Avantaj Kart sahipleri ekstra indirim de kazanabiliyorlar. Aslında bu kartla müşterilerimize ekstra indirimler kazandırmanın yanı sıra biz firma olarak kendi müşterilerimize “sizi düşünüyoruz, bizim için önemlisiniz” mesajı vermek istiyoruz.

 

andera avm siirt

 

Dünya markalarını genelde daha gelişmiş vilayetlerde açma gibi bir alışkanlık söz konusu iken siz bu ciddi yatırımınızı Siirt’te yaptınız. Bu bir risk değilmi?

 

Elbette büyük bir risktir. Siirt gibi nüfus yapısı sürekli azalan bir vilayette bu risk daha da belirginleşiyor. Fakat buna rağmen Siirt yeniliğe açık bir kenttir. Hem bu özellikten dolayı hem de biraz da memleket milliyetçiliği bir araya gelince biz yatırımımızı kendi memleketimizde yapmamızın daha doğru olduğunu düşündük ve bu düşüncemizden dolayı da hiç pişman değiliz. Çünkü zaman bu düşüncemizde haklı olduğumuzu gösterdi. Sadece biraz cesaret, biraz sabır biraz da inanç yani özgüven gerekiyor.

 

Peki, küresel sermaye dediğimiz yeni mağazaların ilimizde açılmış olması sizi etkilemiyor mu?

 

Bu konuda da dürüst cevap vermek istiyorum. Bırakın küresel sermayeyi açılan her yeni mağaza sonuçta rekabet ortamını canlandırıyor. Ancak bu işlerimizi büyük oranda etkiliyor, müşteri kaybına sebep oluyor diye bir durum asla yok. Küresel sermaye mağazalarına karşı bizim en büyük avantajımız; müşterilerimiz mağazamızda tamamen bir aile ortamı ve aile sıcaklığı içerisinde alışveriş yapıyorlar. Fakat küresel sermaye mağazalarında müşteri tamamen “para” demektir?

 

anderaavm siirt

 

Nasıl yani sizde de müşteri eşittir para değilmi?

 

Kesinlikle hayır. Örneğin biz mağazamıza gelen tanıdık veya tanımadık hiçbir müşterimize beğendiği bir ürünü illada satacağız düşüncesinde değiliz. Çoğu kez müşterilerimize ürünü alacağını bildiğimiz halde “bu size pek yakışmadı, biraz daha bekleyin farklı ürünlerimiz gelecek” diyebiliyoruz. Müşterimizde bu güven esasını oturttuk. Mutlaka ürünümüzü satacağız diye yakışmadığı halde “evet bu size çok yakıştı, tam size göre” gibi yalan/yanlış yaklaşımlarda bulunmuyoruz.

 

Personel seçiminiz ve yapınız nasıl?

 

Eleman seçiminde oldukça itinalı davranıyoruz. Öncelikle dürüstlük ve disiplin arıyoruz. Bunun yanı sıra insancıl, müşteriyi seven ve kendini müşteriye sevdiren, diksiyonu düzgün özelliklere haiz eleman arıyoruz. Müşterinin nabzını iyi tutup, bazen müşteriye espirili ama lakaytlaşmadan, şımarıklaşmadan davranmasını bilen personelle çalışmayı tercih ediyoruz. Bu konuda haftalık olarak personel toplantısıyla firma içi denetim mekanizmamızı güncel tutuyoruz.

 

andera avm SİİRT

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

 

Siirt’te giyinmeyi seven genç-yaşlı, bay/bayan herkes için uygun ve modern standartlara sahip olduğumuz konusunda kendimizi ispatladığımızı düşünüyoruz. Farklı, dinamik ve genç kadromuz sayesinde yenilikleri sürekli takip ediyor ve mağazamızda müşterilerimizin beğenisine sunmaya gayret ediyoruz. Müşterilerimizden almış olduğumuz tepkiler ve görüşlerle doğru yerde olduğumuzu da görüyoruz.

 

Son cümle olarak ise tüm müşterilerimiz en iyisine layıktır anlayışıyla mağazamıza uğrayan alışveriş yapsın ya da yapmasın tüm müşterilerimize teşekkürlerimizi en içten dileklerimizle sunuyoruz.

Bu haber toplam 7952 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!