1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Siirt Kadınlarının Millet Vekili Olma Hakkı Yok mu?
Siirt Kadınlarının Millet Vekili Olma Hakkı Yok mu?

Siirt Kadınlarının Millet Vekili Olma Hakkı Yok mu?

Kadınlarımızın yozlaşmasına, kültür emperyalizmine yenik düşmesine, bir (meta) et – eşya parçası gibi görülmesine veya kullanılmasına tabii ki karşıyız. Tüm bunlara karşı olurken insani olmayan bir “koruma iç güdüsüyle” acaba kadınlarımızı “altın kafes”te

A+A-

Siirt Kadınlarının Millet Vekili Olma Hakkı Yok mu?

            Her memleketin bir anası, bir bacısı vardır ama Siirt’in?

 

Siirtli kadınlar birçok alanda olduğu gibi, demokrasinin en önemli mihenk taşlarından olan seçme ve seçilmede de maalesef 2. hatta 3. sınıf bir muamele görüyor gibi.

Baskının her türlüsüne karşı olmamız gerekirken maalesef özellikle Siirtli Kadınlar üzerindeki artık sanki olağanmış gibi görünen baskıyı,

Kim?

Ne zaman ve Nasıl?

Kaldıracak acaba?

 

Yakın zamanda “mahalle baskısı” adı altında manşetlere konu olmuş ve Siirtlilerin de içinde bulunduğu olaylara ters taraftan değil ama içerden bakmanın yani kısaca öz eleştiri yapmanın zamanı gelmedi mi? Ya da bu zaman, ne zaman gelecek? 

Kadınlarımızın yozlaşmasına, kültür emperyalizmine yenik düşmesine, bir (meta) et – eşya parçası gibi görülmesine veya kullanılmasına tabii ki karşıyız. Tüm bunlara karşı olurken insani olmayan bir “koruma iç güdüsüyle” acaba kadınlarımızı “altın kafes”teki dilsiz muhabbet kuşlarına mı çeviriyoruz?

Buradaki muhataplarımız, önce kendilerini muhafazakar olarak tanımlayan toplum fertleri, sonra “çağdaş” olarak tanımlanan ve bunu gururla her platformda dile getiren “aydın” kesim.

Siirt kadınlarının sorunlarını burada tek tek dile getirmemiz çok zor ama herhalde en fazla can sıkan ve Siirtli birçok insanın fazla dile getirmediği ya da getiremediği bir sorun. İslam’a göre ve diğer inanışlara göre kişi sadece ve sadece kendi yaptıklarından sorumludur. Birey ne ana-babasının ne de çocuklarının (reşit olduktan sonra) yaptıklarından sorumlu olamaz. Türkiye Cumhuriyetinde her bireyin kendi adına bir nüfus cüzdanı ve vatandaşlık numarası vardır. Birey, tanımlanırken bu şekilde tanımlanır.

Kadınlar oy verirken kimlik bilgilerine ve özellikle sadece o kişiye ait olan “kimlik numara”sına göre oy verme hakkına sahiptir. Aynı prosedür seçilme hakkı için de geçerlidir. Siirt’te ise “kadının adı yoktur” . Kadının adı kocasının, babasının, oğlunun adları anılarak ima edilir, ima edilir ama yine de söylenmez.

Siirtli kadının adı, öldüğünde bile yoktur!

 

Siirtli kadınlar vefat ettiklerinde; dini bir gelenek olan ve ölen kişinin kim olduğunu bölge insanlarına duyurmak amacıyla yapılan “Sela”da dahi kadının adı söylenmez! Şimdi sormak lazım öldüklerinde dahi isimleri okunmayan “Siirtli Kadın”lar nasıl olurda seçimlerde aday olabilir?

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi başbakanlarından olan ve her daim kadınların değerini üstüne basa basa vurgulayan ve dahi bu ülkeyi yönetmeye ilk defa Siirtli kadınlar tarafından seçilerek başlayan, muhterem eşleri Emine Hanımefendiye her daim şerefle eşlik eden, İslam kadınlarının ilk şehidinin ismini taşıyan kıymetli kızları Sümeyye Hanımefendiyi yanından ayırmayan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Siirtli Kadınların bu halini hiç olmazsa bu seçimlerde görse! Görse de Siirtli Kadınların toplumda var olduklarının simgesi ve önderi olacak bir kadını ilk 3te aday gösterse?

Bazılarınız “Emine Hanımefendi zaten Siirtli Kadınları temsil ediyor” gibi söylemlerde bulanacaksa, onlara cevabım hazır: İstanbullu-Siirtli kadınlar nere, Siirtli kadınlar nere?....

Sözün kısası, Siirtli Kadınlardan çekinmeyin ve unutmayın Siirtli yüzlerce başarılı erkeğin yanı sıra yüzlerce kadın da var. Üniversite sınavlarına bakın yeter. Siirtli kadınlar milletvekili olarak Meclise girerse inanın O Meclis taçlanır ve O Meclise dünya üzerindeki iki elin 10 parmağını geçmeyen “Evliya Kadınlar”dan olan Siirtli Hassa Hatun’un (Hz.) duaları ve zikirleri siner.

Selam ve dua Siirt’in Şerefli ve Erdemli Kadınlarına olsun…

Bu haber toplam 3451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!