1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt İŞ-KUR, toplum desteğine devam
Siirt İŞ-KUR, toplum desteğine devam

Siirt İŞ-KUR, toplum desteğine devam

Şu sıralar müfettişlerce rutin denetimleri sürdürülen Siirt İŞ-KUR, Siirt’te 2 binin üzerinde gence iş imkânının yanı sıra sertifikalı meslek kazandırma faaliyetlerine de devam ediyor.

A+A-

Ubeytullah Urfan’ın 2008 yılı Kasım ayından itibaren İl Müdürlüğü görevini yürüttüğü Siirt İş-Kur, ilimizde sadece 2010 yılı içerisinde açtığı kurslar sayesinde 2 binin üzerinde genci hem sertifikalı meslek sahibi yaptı hem de istihdam etti.

2010 yılı bütçesi GAP’tan 800 bin TL, Üst Kaynak’tan 2.600.000 TL olmak üzere toplamda 3 milyon 400 bin TL olan Siirt İŞ-KUR’un nasıl çalıştığını ve faaliyetlerini merak edip kurum il müdürlüğünü ziyaret ettik.

Siirt İŞ-KUR İl Müdürü Ubeytullah Urfan, kurum çalışmalarıyla ilgili Siirtliler.Net’e aşağıdaki bilgileri verdi;

İŞ-KUR, İl İstihdam Mesleki ve Eğitim Kurulu’nun 5 üyesinden biridir. Başkanlığını İl Valisi’nin yaptığı kurulda Milli Eğitim Müdürlüğü, Üniversite, Belediye, Ticaret Odası, Esnaf Sanatkârlar Odası ve Vali Genel Sekreteri bulunmaktadır.

SİİRTLİLER.NET

Yılda 4 kez (Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim) toplanan kurul, kendilerine ayrılan yıllık bütçeleri görüşerek toplum yararına destek projelerinden hangilerine hayata geçireceklerini ilan ederler. İlanlar kurumun ilan tablosuna asılır ve ilimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları ilan edilen faaliyetlerle ilgili teklif sunarlar.siirtliler.net

Denetleme Kurulu ve Yürütme Kurulu, İstihdam kurulu bünyesinde yapılan projelerin en önemli iki ayağını oluşturur. Denetleme kurulu ayda 2 seferden az olmamak kaydıyla ilimizde gerçekleştirilen kursları denetleyerek rapor haline getirir. Yürütme Kurulu ise ilimizdeki iş piyasasını gezerek hangi mesleklere talep olduğunu inceleyerek hangi projelerin ve kursların açılması gerektiğine hazırladıkları raporla yön verirler.

SİİRTLİLER.NET

İŞ-KUR, bu yıl 20 tane toplum yararına çalışma projesini hayata geçirdi. 400 insan bu projeden istifade etti. 6 ay süreyle asgari ücretlerini alan bu 400 insanın aynı zamanda SSK primleri de yatırıldı. Kurum ayrıca okul döneminde Milli Eğitim Müdürlüğü’nde temizlik işçisi olarak 150 kişiyi 4 ay boyunca istihdam etti. Kurumun ayrıca 56 aktif iş gücü eğitim programlarından 2 bin insan faydalanıyor.

 

İl Müdürü Urfan'a yönelttiğimiz "ilimizde Ankara'dan gelen bir müfettiş var ve size sunulan projeleri teftiş ediyor. Bu teftiş rutinmidir yoksa olağan dışı bir teftişmidir?" şeklindeki  sorumuza "Hayır bu periyodik zamanlarda yapılan rutin bir teftiş çalışmasıdır. Bu teftişlerden de son derece memnun kalmaktayız." yanıtını aldık.

Bu haber toplam 3590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!