1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt iş dünyasının erken seçim yorumu
Siirt iş dünyasının erken seçim yorumu

Siirt iş dünyasının erken seçim yorumu

Siirt’in yerli yatırımcıları ve iş adamlarına erken seçim kararıyla ilgili görüşlerini sorduk.

A+A-

24 Haziran 2018’de yapılacak olan erken seçim kararıyla ilgili Siirt’in yerli yatırımcılarına görüşlerini sorduk.

Siirtliler. NET’e görüşlerini paylaşan Siirtli yatırımcılar şu ifadelere yer verdiler:

yusuf-tomris.jpg

YUSUF TOMRİS : “İSTİKRAR İÇİN OLUMLU”

Kötü ekonomi ve enflasyon ile faizlerin yüksek olduğu kritik bir süreçte seçimlerin zamanında yapılmasını daha doğru buluyordum. Fakat ülkemizde seçim gündeme gelmiştir. Cumhurbaşkanımızın böyle bir kararı uzatmayıp erkene almasını olumlu buluyorum. Yönetim sistemindeki ikili yapı bir an önce son bulacak. İş dünyasının ihtiyacı olan istikrar için faydalı olacaktır. Bu yüzden seçimin 2 aylık bir zamana sığdırılması bence çok olumlu.”

 

servet-ekinci.jpg

SERVET EKİNCİ: “KARARIN AÇIKLANMASIYLA OLUMLU HAVA ESTİ”

Kararın olumlu yönde olduğunu düşünüyorum. Zaten piyasalarda belirsizlik vardı. Piyasalardaki belirsizliğin kalkması, Başkanlık sistemindeki belirsizliğin kalkması nedeniyle bu karar gerekliydi. Belirsizliklerden dolayı aylardır iş yapamaz durumdaydık. Zaten erken seçim kararının açıklanmasından sonra piyasalarda olumlu havanın esmesi erken seçim kararının doğru olduğunun en önemli göstergesidir.

 

baris-erden.jpg

BARIŞ ERDEN: “1,5 SENE BOŞUNA BEKLENMEMELİYDİ”

Erken seçim kararı oldukça mantıklı. Ekonomimiz iyi değildi. Millete olan güveni tazelemek için erken seçime gidilmesi şarttı. İstikrarlı bir ekonomik gidişimiz yok. 1,5 sene beklenmesinden ziyade 2 ay içerisinde erken seçim olması ekonomiyi istikrara kavuşturur diye umuyoruz. Erken seçim olacak mı olmayacak mı söylentilerinden dolayı kimse yatırım yapmıyordu.

 

fikret-baydarman.jpg

FİKRET BAYDARMAN: “EKONOMİK BASKI PLANLAYANLAR BOŞA DÜŞTÜ”

İş dünyası açısından en önemli konu belirsizliktir ve belirsizlikler ekonomilerde yatırım açısından hoş karşılanmaz. Ülkemizde 2019 seçimlerine 1,5 sene kaldığını düşünerek bu süre içerisinde ülkemiz ekonomisine, para girişlerine ve yatırımlara yapacağı negatif etkiyi düşünecek olursak bu kararın ne kadar dikkatli ve yerinde bir karar olduğunu anlıyoruz. Gelişmekte olan Türkiye ekonomisinin büyüme trendine devam edebilmesi için ülkemize fon girişinin devam etmesi, yani sıcak para girişinin devamı gerekiyordu. Sıcak paranın belirsizlik ortamını sevmediğini tüm iş dünyası bilir. Ülkemize ekonomik baskı düşünen çevrelerin planlarını erken seçim kararı boşa çıkarmıştır. Ayrıca bizim Siirt’te planladığımız yatırımlar açısından da 5 yıl boyunca rahat bir dönem içerisine gireceğiz.

 

elif-tren-ozer.jpg

ELİF TREN ÖZER: “OLUMLU TESİR EDECEĞİNİ UMUYORUM”

İş dünyası belirsizliği sevmez ve geleceğini görmek ister. Erken seçim kararının, belirsizlikleri ortadan kaldıracağını ve ekonomik göstergelere olumlu yönde tesir edeceğini umut ediyorum. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum

 

sirin-yildiz.jpg

ŞİRİN YILDIZ: “HEM EKONOMİK HEM SİYASİ İSTİKRAR İÇİN GEREKLİYDİ”

Erken seçim olacak mı olmayacak mı diye insanlar sürekli beklenti içerisindeydi ve yatırım dünyası çekimser davranıyordu. Erken seçim kararının açıklanmasının hemen ardından yükselen döviz düşüşe geçti. Seçimin erkene alınması ekonomideki istikrar kadar siyasetteki istikrarı da sağlayacaktır.

Bu haber toplam 9897 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
16 Yorum