1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Siirt İmam Hatip Mezunları bir araya geldiler
Siirt İmam Hatip Mezunları bir araya geldiler

Siirt İmam Hatip Mezunları bir araya geldiler

Siirt İmam Hatip Mezunları Derneği tarafından ‘10. İmam Hatip Mezunlar Buluşması Etkinliği’ düzenlendi.

A+A-

Siirt İmam Hatip Mezunları Derneği (SİMYADER) tarafından düzenlen ‘10.İmam Hatip Mezunlar Buluşması Etkinliği’ programında İmam Hatip mezunları bir araya geldi.

İsmail Fakirullah Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin bahçesinde gerçekleşen etkinliğe okul müdürleri ve idarecileri, mezun olmuş İmam Hatip öğrencileri ve veliler katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte Abdulhakim Ayten İmam hatip Lisesi öğrencileri ilahiler seslendirdi.

Dernek Başkanı Necmettin Çiçek yaptığı açılış konuşmasında, İmam Hatipler toplumu geleceğe taşıyacak tasavvur sahibi insanlar yetiştiren okullar olduğunu söyledi.

Etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, yaptığı açıklamada İmam Hatip Liseleri kapanmaya yüz tutmuş Siirt'te öğrenci sayısı 70'e kadar düştüğünü bir dönemi geride bıraktığını söyledi.

Siirt'te 2012 yılına kadar sadece ilçelerle birlikte toplam 3 İmam Hatip Lisesi olduğunu hatırlatan Suay şöyle konuştu:

"Allah'a binlerce kez şükür biraz önce dernek başkanımız açıkladı 11 tane lisemiz 10 tane ortaokulumuz var. 2012 yılında ortaokullardan mezun olan 100 öğrenciden 9'u İmam Hatip Liselerine kayıt yaptırırken bugün itibari ile 29 öğrenci kayıt yaptırıyor. Yani yüzde 29'u İmam Hatiplere yönleniyor. İmam Hatip Liselerini artıralım, öğrencileri de artıralım ancak kalitesini de artıralım. Cumhurbaşkanımızın destekleriyle il merkezinde yaptırmış olduğumuz İbrahim Hakkı Kız İmam Hatip Lisesi ve bünyesinde Kız Ortaokulunun şu anda bin 700 öğrencisi var. Mezun öğrencilerin yüzde 80'i YGS'de başarılı oldu. Siirt ili İmam Hatip Liselerinin ortalaması Türkiye ortalamasının üstündedir."

Etkinliğin sponsoru olan Sancaklar Vakfı üyesi Haydar Sancak da eski öğrenciler olarak İmam Hatipliğin cefasını ve zorluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Bir rol modellerimiz var. Cumhurbaşkanımızın damadı İmam Hatip mezunu Türkiye'de ilk 100'ün arasına girmiş bir arkadaşımız insansız hava aracını yapabilen bir mezunumuzdur” diyen Sancak şöyle konuştu:

"Onun için bazı bahanelerin ve bazı engellerin arkasında saklanmayalım. İmam Hatibe giden arkadaşımızın illa imam vaiz olması gerekmiyor. Zaten Türkiye'nin de bu kadar vaize ve imama ihtiyacı yok ama bu imam hatiplere bu nesle ihtiyaçları vardır. Şimdiden değil Mehmet Akif Ersoy, zamanından beri özlemini duyduğu bir Asım'ın nesli vardır. İşte Asım'ın nesli sizler olacaksınız. Bunları sizler yetiştireceksiniz, bundan hiç korkmayın bunu yapabilirsiniz."

- "Biz okuyamadık ama okutturacağız"

Sancak, İmam Hatip'ten 1976-1977 yılında mezun olduktan sonra imam olamadığını ve üniversiteye de yerleşemediği için aldığı eğitim sayesinde bir iş adamı olduğunu ifade etti. Şuan bin 350 doktor ve 100 profesörle beraber çalıştığına vurgu yapan sancak şöyle devam etti:

"Bunun yanında özlemini duyduğum bir eğitim işine geçen sene girdik. Şuanda biz de bin 600 öğretmen ve 12 bin 500 öğrenci ile beraber çalışıyoruz. İnşallah biz okuyamadık ama okutturacağız. Bu duygularla bu günü tertipleyen dernek başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde 10 senedir bir araya geliyoruz, bu özlemlerimizi gideriyoruz. Hocalarımızı görüyoruz ellerinden öpüyoruz, yeni kardeşlerimizin heyecanlarına şahit oluyoruz. Bu bizim için önemlidir bunun için herkese teşekkür ederim."

Daha sonra Dernek başkanı Çiçek tarafından İmam Hatip Liselerine katkıda bulunanlara plaket verdi.

mezunlar1.jpgmezunlar2.jpg

Bu haber toplam 2701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!