1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt İli İçin Gübre Rehberi Hazırlandı
Siirt İli İçin Gübre Rehberi Hazırlandı

Siirt İli İçin Gübre Rehberi Hazırlandı

Siirt'te tarımsal amaçlı kullanılan toprakların fiziksel yapısıyla ilgili gübreleme rehberi hazırlandı.

A+A-

İlimiz genelinde tarımsal amaçlı olarak kullanılan toprakların fiziksel yapısını iyileştirerek ve kimyasal yapısını düzelterek verim gücünü yükseltmek, bitkilere daha iyi bir gelişme ortamı oluşturarak elde edilen ürünlerde kaliteyi artırmak için analizlere dayalı doğru gübrelemeyi sağlamak amacıyla Siirt İli geneli için “Siirt Gübreleme Rehberi” hazırlandı.

Bilinçli tarım yapmak, kaliteli ve bol verimli ürün hasat etmek için tarımsal üretimin önemli adımlarından biri toprak analizidir. Toprak analizi ile bitkilerin ihtiyaç duyduğu gübrelerin doğru cins miktarları belirlenir. Doğru cins ve miktarda uygulanan gübre verimi arttırır. Ekim öncesi mutlaka toprak analizi yaptırılarak analiz sonucuna göre gübreleme programı uygulanmalıdır. Toprak analizi yapılarak uygun gübre verilmesi amacıyla Siirt Gübreleme Rehberi ve görseller hazırlandı. Çiftçilerin bitkisel çalışmalarında Gübreleme Rehberi önemli bir kaynak olacaktır.

Toprak analizleri üniversitelerin, özel ve devlet kuruluşlarının laboratuvarlarında yapılabileceği gibi bazı özel kuruluşlar tarafından da ücretsiz yapılabilmektedir. 

Siirt Gübreleme Rehberine siirt.tarimorman.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Toprak Analizi yaptırmak isteyen Çiftçilerimize Siirt Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerimizce Teknik Destek Sağlanacaktır.
 

Bu haber toplam 9272 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!