1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Siirt İdman Yurdu – Nedim Toprak ile söyleşi
Siirt İdman Yurdu – Nedim Toprak ile söyleşi

Siirt İdman Yurdu – Nedim Toprak ile söyleşi

Bu hafta Siirtli birçok genci futbola kazandıran ve çok yakın bir süre sonra Bursa yolcusu olan Siirt İdmanyurdu Spor Kulübü’nün konuğu olduk. Kulüp Başkanı Nedim Toprak “Hedefimiz çocuklarımızı sokaklardan ve kötü alışkanlıklardan kurtarıp onları topluma

A+A-

Röportaj : Fecri BARLIK / Siirtliler.Net

 

Siirtliler.Net: Kulübünüzden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

 

TOPRAK: Kulübümüz 2005 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürmektedir. 2005 yılında Siirt Fenerbahçe Futbol Okulu ile başlayan faaliyetlerimiz, 2007 yılından bu yana resmi olarak Siirt İdmanyurdu Spor Kulübü olarak devam etmektedir. 2008 yılında Siirt amatör liginde mücadele etmeye başladık. Biz lige girdiğimiz zaman Siirt’te sadece büyük yaş kategorisinde müsabakalar yapılıyordu. Bizden sonra gençler ligi ve U13 ligleri başladı ve mücadelemiz daha etkin bir şekilde devam etti. Şu anda 100 üzerinde lisanslı oyuncumuz bulunmaktadır.

 

 

Siirtliler.Net: Hedeflerinizde neler var?

 

TOPRAK: Ülkemizde, en önemlisi Güneydoğumuzda bu zor şartlar altında yetişen çocuklarımızı sokaktan kurtarmak, onları topluma kazandırmaktır. Çocuklarımızı sokaklardan kurtarmanın en etkili yolu da spordur.

 

Siirtliler.Net: İl dışına gönderdiğiniz futbolcularınız var mı?

 

TOPRAK: Evet, var. Şu anda büyük takımlara gönderdiğimiz çok sayıda futbolcumuz var.

1992 doğumlu Yunus Emre Sezer – Denizlispor,

1994 doğumlu Hasan Akınay – Fenerbahçe,

1994 doğumlu Ozan Lale – Beşiktaş,

1996 doğumlu M.Ali Kurt – Bucaspor,

1993 doğumlu Burak Aldemir – Bursa Oyak,

1993 doğumlu Caner Günç – Bursa Oyak.

 

siirt idman yurdu

 

Siirtliler.Net: Şu anda iletişimde bulunduğunuz takımlar var mı?

 

TOPRAK: Şu anda sporcu gönderdiğimiz takımların haricinde 3 temsilci ile diyalog halindeyiz.

 

Siirtliler.Net: Neden Siirtspor değil de diğer takımlara futbolcu gönderdiniz?

 

Potansiyel genç yeteneklerimizi Siirt’te yer bulamadıkları için

Alt yapıya önem veren başka takımlara gönderdik

 

TOPRAK: Tüm samimiyetimle belirtiyorum ki; başka takımlara gönderdiğimiz bütün futbolcuların Siirtspor’da kalması taraftarıydık. Ama Siirt’te altyapının olmayışı ve Siirtspor yönetiminin sürekli dışarıdan hazır futbolcu almaları nedeniyle, biz de yetenekli futbolcularımızın geleceğini güvence altına almak için onları ufak yaşlardan itibaren altyapısı olan takımlara gönderdik. Halbuki bu çocuklarımız, Siirtspor’un bünyesinde yetişip kamp görebilseydi maliyetsiz bir şekilde Siirtspor’da oynayabilecek kapasiteye gelirlerdi. Ama Siirtspor bu kadar ileriyi görebilecek aşamaya gelmemiştir.

 

Siirtliler.Net: Çok sayıda futbolcuyu diğer takımlara kazandırdınız. Bu kazandırımlarınız devam ediyor mu?

 

Sömestr tatilinde 20 futbolcumuzu

Bursaspor’a göndereceğiz

 

TOPRAK: Muhakkak ki devam ediyor ve edecektir. Zaten bu da hedeflerimiz arasındadır. Çocuklarımız için bir hedef belirlemez isek nedim toprakonları bir araya getirmekte zorlanırız. Bu da onların kötü alışkanlıklardan kurtulmalarını sağlamaz. Önümüzdeki sömestr tatilinde 1996, 1997 ve 1998 doğumlu, yaklaşık 20 sporcumuzu denenmek üzere Bursaspor’a götüreceğiz. Gönül isterdi ki Siirtspor’un bu kategorilerde altyapısı olsun ve bu çocuklarımız Siirt’te kalsın. Ama yok…

 

Siirtliler.Net: Bursa’ya götüreceğiniz sporcular için yeterli maddi gücünüz var mı?

 

TOPRAK: Çok güzel bir soru sordunuz. Maalesef 2005 yılından itibaren bizim en büyük sorunumuz maddiyattır. Bizim kulübümüz özel bir kulüptür. Bu yüzden yapmış olduğumuz tüm masrafları biz kendimiz karşılıyoruz. Bursa’ya götüreceğimiz çocuklarımızın masrafları için herhangi bir kaynak bulamazsak çocuklarımızın geleceğini düşünerek kendimiz karşılayacağız. Bu konuda tüm yetkililerin bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.

 

siirt idman yurdu

 

Siirtliler.Net: Bu işi tek başınıza mı yürütüyorsunuz?

 

TOPRAK: Hayır, kesinlikle bu bir ekip işidir. Ekibimiz başında koordinatör olarak ben bulunmaktayım. 1996 – 1997 ve 1998 doğumlu çocuklarımızın başında Siirtliler.Net yazarlarından Murat Erdoğan ve Levent Söyler, gençler ve amatör gurubun başında da Mehmet Zeren bulunmaktadır. Ayrıca, Milli Eğitim Gücü Spor Kulübü Başkanı Rıdvan Yardım Hocamız da her konuda bize destekçi olmaktadır.

 

Siirtliler.Net: Çok sayıda lisanslı futbolcuya sahipsiniz. İdmanlarınızı nerede yapıyorsunuz?

 

TOPRAK: Minik grubun idmanlarını Özel Celal Değer İ.Ö.O. kapalı halı sahasında hafta sonları 08.00 ile 12.00 saatleri arasında; gençler ve amatör grubunun idmanlarını da 2 Nolu Sentetik Saha’da hafta içi günlerinde yapmaktayız.

 

Siirtliler.Net: Bu röportajı sizin işyerinizde yaptık. Neden kulüp binanız değil de iş yeriniz?

 

nedim toprakKulüp binamız yok. Malzemelerimizi koyacağımız

bir odamız bile yok

 

TOPRAK: Yine çok güzel bir soru. Maalesef bu işe başladığımız günden beri çok sayıda futbolcuyu başka takımlara göndermemize rağmen halen bizim bir kulüp binamız yok ve hatta malzemelerimizi koyabileceğimiz bir odamız bile yok. Bu yüzünden röportajımızı iş yerinde yaptık.

 

 

 

Siirtliler.Net: Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Gençlerimiz hafta sonları Celal Değer’de antrenmanlara katılabilirler

 

TOPRAK: Sohbetimizin başında da belirttiğim gibi amacımız; çocuklarımıza en iyi şekilde ekibimizle beraber bildiklerimizi aktarmak ve bunları sokaklardan kurtarıp futbolcu olmalarını sağlamak. Futbolcu olamazlar ise de vatana ve millete yararlı birer fert olmalarını sağlamak. İmkânımız olsaydı daha çok gencimize ulaşırdık. Ama imkânlarımız sınırlı olduğundan dolayı belli sayıda kişiye hizmet vermek zorundayız. Tüm yetkililerden ilgi gösterip yardım etmelerini bekliyoruz. Bölgemizin kalkınması ve huzur içinde yaşaması, bu tür etkinliklerin artması ile sağlanır. Siirt’imizde bizim ulaşamadığımız yetenekler muhakkak ki vardır. Bu gençlerimiz de hafta sonları, 08.00 ile 12.00 saatleri arasında Özel Celal Değer Kapalı Halı Sahası’nda antrenmanlara katılabilirler. Şimdiye kadar her konuda bize destek olup bu röportajı yapan Siirtliler.Net Ailesi’ne teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 7280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum