1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Halk Oyunları kendi müziğine kavuştu
Siirt Halk Oyunları kendi müziğine kavuştu

Siirt Halk Oyunları kendi müziğine kavuştu

Daha önceki yıllarda 2 kez yapılan ancak ilk kez Siirt bünyesinde 3 dilli ve profesyonel bir şekilde Halk oyunları müziğine Siirt, SİHODER’le kavuştu.

A+A-

Kurulalı henüz birkaç ay olan SİHODER (Siirt Halk Oyunları Derneği), Siirt’in halk oyunları kültürüne hizmetlerine devam ediyor. Murat Acır başkanlığında kurulan dernek ilk olarak kiraladığı denek merkezinde halk oyunları kursları açarak Siirtli vatandaşlar ile Siirt’te görev yapan memurlara yönelik hizmetlere başladı.

 

Siirt Halk oyunlarını, Türkiye çapında hak ettiği seviyeye ulaştırma gayretinde olan SİHODER, yıllardır eksikliği bilinen halk oyunları müziğini 3 dilde profesyonel bir şekilde hazırlattı. Toplam 8.5 dakikadan oluşan halk oyunları müziğinde Türkçe, Arapça ve Kürtçe vokaller yer alıyor.

AV.NEŞET BİLEK’E TEŞEKKÜR

Derneğin kuruluşundan bugüne kadar maddi-manevi desteğini esirgemeyen ve Ankara’da ikamet eden hemşehrilerimizden Av.Neşet Bilek, Siirt halk oyunları müziğinin profesyonel bir şekilde hazırlanmasına sponsorluk yaptı. Toplam 8 bin liraya malolan müzik dernek tarafından tescillenecek ve SİHODER adına Siirt halk oyunlarına kazandırılacak.

Av.Neşet Bilek, daha önce SİHODER’e 38 kişilik el dokuma tezgahında Şal Şepik kumaştan imal edilen kostümlerin de sponsorluğunu yapmıştı. Murat Acır hoca başkanlığındaki dernek yöneticileri, eski bir halk oyuncusu olan Av.Neşet Bilek’e şükranlarını bildirerek “SİHODER öncülüğünde Siirt halk oyuncuları Av.Neşet Bilek’i hiçbir zaman unutmayacaktır” açıklamalarında bulundular.

BİR BAŞKA TEŞEKKÜR DAHA...

Dernek yönetimi müziğin yapımında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Görelisi Adil Çete, Emin Beyazçiçek ve hemşehrimiz Erhan Kılıçvuran'a da emeklerinden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Bu haber toplam 5486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!