1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirt Fıstığı bu sene rekor kırdı
Siirt Fıstığı bu sene rekor kırdı

Siirt Fıstığı bu sene rekor kırdı

2 yılda bir ürün veren Siirt fıstığında bu yıl ürün beklemeyen çiftçilerin yüzü güldü. Bu yıl verim yılı olmamasına rağmen Siirt fıstığında büyük bir rekor yaşandı.

A+A-

Siirtliler.Net’i ziyaret ederek açıklamalarda bulunan Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayp Aslan Siirtli çiftçilere önemli bir uyarıda bulundu. Aslan yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

BU YILKİ REKOLTE 19.500 TON YAŞ FISTIK

Bir yıl üründen verim alınıp diğer yıl üründen verim alınmaması, yani peryodistede bu sene rekor kırıldı. Bu sene verim yılı olmamasına rağmen Siirt fıstığında büyük bir rekor kırıldı. 19.500 ton yaş fıstık bekleniyor. Normalde bu yıl beklenen 9-10 bin ton civarındaydı. Geçen seneki verim yılında gerçekleşen rekoltemiz 18.000 ton idi.

10 EYLÜL’DEN ÖNCE FISTIKLAR TOPLANMASIN

Siirtli üreticilerimiz Ramazan ayından sonra yani Eylül ayı başında fıstıkları ağaçlardan toplamaya başlayacaklar. Siirt Fıstık Üreticileri Birliği olarak tavsiyemiz, üreticilerimiz kesinlikle 10 Eylül’den önce toplamasınlar. Aksi halde hem kalite oranı hem verim oranı düşecektir. Bu hususu çiftçilerimize önemle hatırlatıyoruz. 10 Eylül’den sonra toplamaları halinde hem doluluk oranı, hem çatlama oranı hem de kalitesi ve verimi daha da artacaktır.”

 

İhlas Haber Ajansı (İHA) haberimizi kendi ekranlarına taşıdı. haberin linki

Bu haber toplam 2873 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!