1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Siirt esnafına duyuru: Beyannameyi unutmayın
Siirt esnafına duyuru: Beyannameyi unutmayın

Siirt esnafına duyuru: Beyannameyi unutmayın

Ölçü ve tartı aletlerini ticaret maksadıyla imal eden, ithal eden, satan ve satışa arz eden, satın alan, bulunduran, kullanan kişilerin dikkatine…

A+A-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Siirt İl Müdürlüğü’nden ölçü ve tartı aletleriyle ilgili duyuru yapıldı.

EN GEÇ 28 ŞUBAT 2017 GÜNÜ MESAİ BİTİMİNE KADAR BEYANNAME VERİN

Bilindiği üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 9. maddesinin b fıkrası gereğince ölçü ve ölçü aletleri periyodik muayeneye tabii tutulmaktadırlar. Eczane ve Kuyumcu esnaflarımızda kullanılan hassas tartı aletleri, marketlerde kullanılan barkot verebilen elektronik terazi ile başka elektronik cihazlarla birlikte çalışma özelliğine sahip teraziler, tartım işlerinde kullanılan vasıta baskülleri, akaryakıt istasyonlarındaki akaryakıt, LPG ve AD BLUE sayaçları ve ticari taksilerde kullanılan taksimetreler 2 yılda bir yapılan periyodik muayeneleri için 28 Şubat 2017 tarihi mesai bitimine kadar beyanname verilmesi gerekmektedir.

Buna Gore; Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne Müracaat Edilmesi Gereken Ölçü Aletleri: Tartım kapasitesi 2000 kg' ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri (Avrupa Birliği Direktifine uyumlaştırılan ürüne münhasır yönetmelikler kapsamında girmeyen tartı aletleri, (örnek aks kantarları) LPG, AD BLUE ve akaryakıt sayaçları Belediye Grup Merkezi Ölçü Ayar Memurluklarına Müracaat Edilmesi Gereken Ölçü Aletleri: Tartım Kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dâhil) okuma çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III. ve IV. Sınıf otomatik Olmayan tartı aletleri elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tartı tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dâhil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma terazileri, tek kollu Kantarlar, ibreli teraziler Yetkili Servise Müracaat Edilmesi Gereken Ölçü Aletleri : • Otomatik olmayan tartı aletleri • Tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) okuma çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlar ile bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III. ve IV.üncü Sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, ile I. ve II. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ( Kuyumcu ve Eczanelerde bulunan teraziler) “Elektrik sayaçlarının periyodik muayenesi 12.12.2013 tarih ve 28849 sayılı resmi gazetede yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin madde 9 Geçici 3 Maddesine göre; Belirtilen tarihe kadar Bakanlık Ölçüler ve Ayar Teşkilatına müracaat etmeyen veya 28.02.2017 tarihine kadar periyodik muayenesini yaptırmayan sayaç ilgilileri hakkında damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre idari ve cezai işlem yapılır.” Ayrıca On yıllık damga süresi dolan Elektrik, Su ve Gaz sayaçları için de en geç 28 Şubat 2017 günü mesai bitimine kadar İlgili Belediyelerce veya dağıtım firmaları tarafından sökülerek periyodik muayene ve damgalama işlemleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene süreleri, damgalandıkları yıldan başlanarak hesaplanır. 28 Şubat 2017 günü mesai bitimine kadar beyanname vermeyen ölçü ve ölçü aleti sahiplerine 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15/c Maddesine göre “damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanmak” fiilinden dolayı 1.835,00 TL (bin sekizyüzotuzbeş Türk Lirası) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

KAMUOYUNA ÖNEMLE DUYURULUR

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ

Bilgi için:

TEL: 0484 224 62 08 İlhan BARAN-M.Remzi ÖGETÜRK

Adres : Kooperatif Mah. Yeni Hükümet Konağı, Kat:5, Merkez/SİİRT

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!